Logo Przewdonik Katolicki

Niepokalana Pani Fatimska

Michał Gryczyński
Fot.

Nazwa tego miasteczka, położonego w środkowej Portugalii, wywiera wrażenie na chrześcijanach z wszystkich zakątków świata. Przed blisko stu laty troje pastuszków przeżyło tutaj słynne objawienia maryjne.

 

 

Jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych Europy znajduje się w miasteczku położonym wśród wzgórz Estremadury, krainy historycznej rozciągającej się wzdłuż środkowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, której stolicą jest odległa o 130  km Lizbona. Od 1 lipca 2003 r. decyzją Zgromadzenia Narodowego Portugalii jest to samodzielna gmina. Przed rokiem, 13 maja, Benedykt XVI modlił się...

 

przy grobach Łucji, Franciszka i Hiacynty

To trzeci papież, który odwiedził Fatimę. Od chwili zamachu błogosławiony Jan Paweł II czuł się związany z tym miejscem w sposób szczególny, zwłaszcza że zamach wydarzył się dokładnie w godzinę objawień. Papież odwiedził sanktuarium trzy razy i trzykrotnie spotkał się z siostrą Łucją, która powierzyła mu tajemnice objawień fatimskich. Wcześniej, 13 maja 2000 r., beatyfikował Hiacyntę i Franciszka.

Wielu spośród nas pamięta jeszcze wędrówkę po Polsce – kilkanaście lat temu, w 1996 r. – przywiezionej z Portugalii drewnianej figury fatimskiej Matki Bożej Różańcowej. Wyrzeźbiona według wskazówek siostry Łucji dos Santos nawiedziła kilkadziesiąt krajów. Kiedy 5 października 1978 r. wylądowała w Polsce na pokładzie samolotu „Królowej Apostołów”, komuniści przerazili się i zakazali wyniesienia jej z pokładu. Pamiątką po tamtej wizycie jest druciana kopia obrysu figury, która ostatecznie znalazła miejsce w warszawskim kościele pw. Matki Boskiej Królowej Świata. Po raz drugi gościliśmy Fatimską Panią w październiku 1992 r., kiedy powracała z Rosji, nawiedzając kilka warszawskich świątyń.          

Wczesnym latem 1916 r. trojgu pastuszkom – Łucji dos Santos oraz jej kuzynostwu, Franciszkowi i Hiacyncie Marto – trzykrotnie ukazał się Anioł Pokoju, nazwany Aniołem Portugalii. Przygotował ich do przyjęcia orędzia Maryi i ostrzegał przed nieuchronnością kary Bożej. Aniołowie ukazywali się dzieciom również podczas objawień jako posłańcy w służbie Maryi, głosząc...

 

wezwanie do nawrócenia i pokuty

Matka Boża objawiała się trzynastego dnia każdego miesiąca – z wyjątkiem sierpnia, kiedy dzieci uwięziono – pomiędzy majem a październikiem 1917 r. Za ich pośrednictwem Maryja wezwała ludzkość do nawrócenia, pokuty oraz modlitwy różańcowej i zażądała odprawiania nabożeństwa do swego Niepokalanego Serca, które miało przynieść światu pokój. Chciała również, aby papież poświęcił Jej cały świat, a zwłaszcza sowiecką Rosję. Wkrótce po zakończeniu objawień Franciszek i Hiacynta zmarli, natomiast Łucja w 1921 r. wstąpiła do hiszpańskiego klasztoru  Świętego Ducha. Dożyła sędziwego wieku, zmarła 13 lutego 2005 r.

Miejscem objawień była Cova da Iria, dolina odległa o trzy kilometry od Fatimy. Rodzeństwo otrzymało wtedy od posłańca niebios Kielich, a Łucja – Hostię. W niedzielę 13 maja 1917 r., około południa, dzieci ujrzały na niebie błyskawicę, a na skalnym, rozłożystym dębie ukazała się im ja­śniejąca Pani. Usłyszały wezwanie do modlitwy o nawrócenie grzeszników i zakończenie trwającej wojny światowej, a także polecenie, aby przychodziły w to samo miejsce trzynastego dnia każdego kolejnego miesiąca. 13 lipca dzieci poznały tajemnicę złożoną z trzech sekretów, miesiąc później zostały podstępnie uwięzione, więc Maryja spotkała się z nimi 19 sierp­nia. 13 września na miejsce objawień przybył już tłum ludzi, a 13 października Maryja wyjawiła swoje imię: Matka Boża Różańcowa. W tym dniu wielu ludzi było świadkami „cudu Słońca”, które – wirując wokół własnej osi – przemieszczało się szybko w kierunku ziemi.

13 lipca 1917 r. Matka Boża przekazała pastuszkom trzy sekrety. Dwa z nich zawierały wizję piekła oraz zapowiedź drugiej wojny światowej. Na początku XXI w. ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger, obecnie papież Benedykt XVI, ujawnił treść tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej. Komentując zawartą w niej wizję – „Biskupa odzianego w biel”, wchodzącego na stromą górę, wśród martwych ciał i ruin, upadającego od kul broni palnej u stóp wielkiego krzyża – przywołał cierpienia papieży w XX w., od Piusa X po Jana Pawła II. 13 maja 1982 r., dokładnie rok po zamachu, Jan Paweł II udał się do Fatimy, aby podziękować Niepokalanej za ocale­nie życia i złożyć w ofierze kulę, którą wydobyto z jego ciała. A 25 marca 1984 r., po kilkunastu próbach uczynienia zadość woli Maryi, Ojciec Święty, w łączności z wszystkimi biskupami, ponowił akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, który – wedle świadectwa siostry Łucji – został przez Nią zaakceptowany. Fatimskie orędzie Niepokalanej zbiegło się z...

 

czasem szczególnych nieszczęść

Rozpowszechniał się wojujący ateizm, w polityce światowej umacniały się wpływy masonerii, w Rosji po władzę sięgali bolszewicy, a liczne państwa zaangażowane były w okrucieństwa I wojny światowej. Również w  Portugalii, najdalej wysuniętym na zachód państwie Starego Kontynentu, był to  czas trudnych doświadczeń. Jeden z najstarszych Kościołów europejskich – Portugalia przyjęła chrześcijaństwo już w IV w. – przeżywał czas próby. Katolicka monarchia została obalona w 1910 r. i, przy znaczącym udziale masonerii, proklamowano republikę. Trwała wojna z Kościołem pod hasłem: „Ani Bóg, ani religia”. Zerwano stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, wprowadzono ustawę o rozdziale Kościoła od państwa i zakazano działalności zakonom. Z całą bezwzględnością realizowano plan jak najszybszego rozprawienia się z katolicyzmem. Księży aresztowano, więziono i poddawano torturom, kościoły plądrowano, profanując Najświętszy Sakrament, natomiast dostojników kościelnych skazywano na banicję.

W 1911 r. św. Pius X wydał encyklikę Iamdudum in Lusitiania potępiającą represje oraz rozdział republiki od Kościoła. Wkrótce wybuchła I wojna światowa, a kilka lat później z maleńkiej Fatimy dobiegł głos Niepokalanej, wzywający ludzkość do nawrócenia i pokuty. Centrum kultu znajduje się...

 

w Cova da Iria

Wzniesiona tam w 1952 r. neobarokowa bazylika – z 65-metrową wieżą – wznosi się na skraju ogromnego placu. W świątyni znajdują się kaplice poświęcone poszczególnym tajemnicom różańcowym, a także groby dzieci, które były świadkami objawień. Od wschodu plac otacza potężna kolumnada, sięgająca niemal do kaplicy Objawień, czyli kaplicy z figurą Maryi, gdzie znajduje się ołtarz, przy którym każdego dnia odprawiane są nabożeństwa. Kaplica Objawień została wysadzona w powietrze w 1922 r. i wkrótce potem odbudowana, zaś drzewo, które rośnie nieopodal, przypomina to, w którego konarach ukazywała się przed laty Maryja.

Z drugiej strony placu wznosi się olbrzymia świątynia – czwarta w świecie pod względem wielkości (ma ponad 8 tys. miejsc siedzących) – pw. Trójcy Przenajświętszej, wzniesiona w 2007 r. Podążając do Aljustrel – wioski położonej na wschód od sanktuarium – dojdziemy do domów rodzinnych pastuszków, które zostały przekształcone w muzea poświęcone ich pamięci. Natomiast w drodze z Fatimy do Cova da Iria miniemy ich pomnik, ufundowany przez portugalskie dzieci. 

 

 

 


Informacje – adresy

 

Santuário de Nossa Senhora de Fátima

Apartado 31 - 2496-908 Fátima, Portugalia  

 

Na placu znajduje się Punkt Informacyjny, od którego wiele osób rozpoczyna pobyt w Fatimie, zaopatrując się w bezpłatne ulotki i mapę miasta.

 

Nabożeństwa:

    procesja światła:  codziennie od Wielkanocy do października o godz. 21:30

    Różaniec, połączony z procesją: w niedziele i święta o godz. 9:30

    rocznice objawień (maj – październik): w nocy z 12 na 13 – Pasterka maryjna, poprzedzona Różańcem

    13 dnia każdego miesiąca uroczysta Msza św.

    główne uroczystości: 13 maja i 13 października

 

telefony: +35 14 939 600 – sanktuarium, +35 14 823 773 – biuro turystyczne,

strona internetowa:   www.santuario-fatima.pt

biuletyn sanktuarium wydawany w języku polskim można e-mailowo: ccs@fatima.pl

 

 


Dojazd do Fatimy:

Koleją – stacja położona jest daleko od miasta, ale jest z niej połączenie autobusowe.

Autobusem rejsowym Rede Expressos z Lizbony z dworca autobusowego przy stacji metra Zoological Garden: kursy: od godz. 7 – co godzinę, w godzinach szczytu – co 30 min. Czas podróży – 90 min. Cena biletu – 10 euro, w dwie strony – 18 euro. Informacje: www.rede-expressos.pt.

 

Dlaczego miasto Maryi nosi nazwę Fatima?

Imię Fatima nosiła córki Mahometa, czczona przez muzułmanów jako „Królowa Kobiet Raju”. Legenda głosi, że tak na imię miała również szlachetnie urodzona, urodziwa Arabka, córka Vali z Alcacer. W tym czasie połowa Portugalii pozostawała pod panowaniem Maurów jako kalifat arabski. 24 czerwca 1158 r. Fatima, wraz z innymi damami dworu, udała się w towarzystwie kawalerzystów w kierunku rzeki Sado. W drodze doszło do bitwy z rycerzami  chrześcijańskimi, którymi dowodził Goncaolo Herminques – „Pożeracz Saracenów”. Większość Arabów zginęła, a król portugalski Alfonso Henriques  nagrodził mężnego rycerza, zezwalając mu na poślubienie pięknej Fatimy, pod warunkiem że sama branka będzie tego chciała i stanie się chrześcijanką. Po chrzcie przyjęła imię Qureana, a prezentem ślubnym od króla był ogród, nazwany jej imieniem. Kilka lat później zmarła, a Goncaolo wstąpił do  cystersów w Alcobaca. Kiedy został opatem, przeniósł ciało Qureany do klasztoru, nazywając to miejsce jej arabskim imieniem.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki