Logo Przewdonik Katolicki

Wraca jako błogosławiony

Grażyna Trzmielewska
Fot.

W modlitwach Kościoła o beatyfikację papieża Jana Pawła II nie zabrakło głosu wiernych z Radziejowa. Dziękujmy Bogu, że nas wysłuchał! Oto do grona błogosławionych został włączony papież, który zawierzył świat w opiekę Bożemu Miłosierdziu; który powierzył świat Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

 

 

 

Wielu radziejowian wspomina spotkania z Ojcem Świętym: w Watykanie, podczas audiencji generalnych, i w różnych miejscach Polski, do których przybywał jako pielgrzym. Pamiętamy, że Jan Paweł II z ufnością oddał Matce Bożej owoce swego życia i posługi, Jej zawierzył losy Kościoła i narodu polskiego. W słowach Totus Tuus, Maria! zawarta jest tajemnica pontyfikatu wypełnionego modlitwą, pracą i cierpieniem. Według o. Jana Góry OP, jeśli idziemy w dobrym kierunku, zawdzięczamy to w znaczącym stopniu Janowi Pawłowi II, który nam ten kierunek pokazał. Kierunkiem tym jest Jezus Chrystus.

Ojciec Święty karmił nas Eucharystią i słowem Bożym. Ów intensywnie obecny w świecie teolog, filozof, głosiciel pokoju, przebaczenia i pojednania, współczujący z cierpiącymi, nowym pokoleniom dodał skrzydeł, a młodzieży powierzył troskę o obecność Chrystusa w świecie, dzisiaj i w przyszłości. Jednocześnie lubił żarty, miał do siebie dystans, nawet najbardziej napiętą sytuację potrafił rozładować celnym komentarzem. Jego sposób zachowania nazwano teologią dobrego humoru.

Już podczas pogrzebu Ojca Świętego nad Placem św. Piotra (a w pewnym sensie nad całą Ziemią) wzniosło się wołanie: Santo subito! Święty natychmiast! Nie wątpiliśmy w jego świętość; wielu z nas modliło się, wielu prosiło go o wstawiennictwo u Boga w różnych potrzebach. Nadal wspominamy Jana Pawła II jako  namiestnika i sługę Chrystusa na ziemi. Wspominamy pobożnie, z powagą i na wesoło, strofami poezji, muzyką, przytaczając fragmenty jego nauczania. W Radziejowie, podczas rekolekcji wielkopostnych dla uczniów szkół podstawowych, w kościele Wniebowzięcia NMP wystąpiła grupa uczniów klasy VIa, prezentując wybór refleksyjnych tekstów kierujących myśli słuchaczy ku papieżowi. Zainteresowaniem dzieci i dorosłych cieszył się wystawiony w kościele i w radziejowskiej bibliotece program  poetycko-muzyczny. Młodsi uczniowie wspominali Ojca Świętego przytaczając anegdoty, zabawne wydarzenia z jego udziałem. Podczas kolejnego spotkania w kościele Wniebowzięcia NMP młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu radziejowskiego deklamowała wybrane utwory Karola Wojtyły. Wspomnienia i łzy wzruszenia wywołała Barka w wykonaniu sióstr: Ani (gitara) i Madzi (skrzypce).

Patronat nad obchodami objął proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP ks. prałat Stanisław Łosiakowski. Większość programów była wynikiem współpracy szkół z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Radziejowie, którą reprezentowała dyrektorka Danuta Wielgosz.

W Niedzielę Miłosierdzia, 1 maja, jak Polska długa i szeroka, będziemy dziękować Bogu, że polski papież Jan Paweł II wraca do nas jako błogosławiony. Radosny to dzień, który dał nam Pan!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki