Logo Przewdonik Katolicki

Służyć ludziom, służyć nadziei

Paweł Czachor
Fot.

Od 1954 r. w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Trędowatych, znany także pod nazwą Misyjny Dzień Pomocy Chorym na Trąd. 29 stycznia br. w kościele Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Radziejowie Mszy św. w intencji trędowatych przewodniczył kapelan krajowy Zakonu Szpitalnego św. Łazarza o. mjr Grzegorz Badziąg OFMCap. Koncelebransem był proboszcz parafii ks....

Od 1954 r. w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Trędowatych, znany także pod nazwą Misyjny Dzień Pomocy Chorym na Trąd. 29 stycznia br. w kościele Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Radziejowie Mszy św. w intencji trędowatych przewodniczył kapelan krajowy Zakonu Szpitalnego św. Łazarza o. mjr Grzegorz Badziąg OFMCap. Koncelebransem był proboszcz parafii ks. prał. Stanisław Łosiakowski.

Ks. kapelan przybył na Kujawy na zaproszenie Zarządu Delegatury Wojewódzkiej Stowarzyszenia św. Łazarza. W homilii ukazał historyczny związek Zakonu św. Łazarza z chorymi na trąd. Pierwszymi członkami tego ruchu byli dotknięci trądem rycerze i kapłani z Ziemi Świętej, a pierwszym Wielkim Mistrzem Zakonu i jego faktycznym założycielem – bł. Gerard, mistrz joannitów, który po zarażeniu się leprą (trądem) postanowił utworzyć wspólnotę szpitalników. Kaznodzieja przybliżył następnie charyzmat związanego z zakonem i prężnie działającego Stowarzyszenia św. Łazarza i Służby Medycznej „Lazarus”: ruch prowadzi szkolenia z dziedziny ratownictwa medycznego, a także domy opieki, hospicja, apteki bezpłatnych leków i stacje ratownictwa. Podczas Mszy św. w szeregi „Lazarusa” zostali przyjęci nowi członkowie i wolontariusze, a po Komunii św. o. Grzegorz Badziąg pobłogosławił sztandar, który podarował kujawskiemu „Lazarusowi”. Wielką niespodzianką był przyjazd na uroczystość komendanta Służby Medycznej św. Łazarza dla Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech por. Mateusza Hensche z Gelnhausen (Hesja). Piękną oprawę muzyczną liturgii zapewnił parafialny chór „Largo” pod dyrekcją Aliny Czaplewskiej.

Po Mszy św. w miejscowym Domu Kultury odbyło się zebranie, podczas którego wybrano i zatwierdzono władze delegatury w składzie: komendant – por. Paweł Czachor, wicekomendant – ppor. Mieczysław Czaplewski, szpitalnik – ppor. lek. med. Anna Wawrzonkowska, skarbnik i sekretarz – chor. Franciszek Rogaliński. Powołano też delegatów na prawach członka zarządu na inne miasta Kujaw i Pomorza. Zostali nimi ppor. Anna Wawrzonkowska (Włocławek) i chor. Tomasz Chojnacki (Inowrocław).

Ponieważ struktury Stowarzyszenia św. Łazarza rozwijają się, komendant wojewódzki złożył do Zarządu Krajowego we Wrocławiu wniosek o podniesienie rangi radziejowskiego „Lazarusa” z poziomu delegatury na poziom placówki. W chwili pisania tekstu wiadomo już było, że członkowie Kujawsko-Pomorskiego „Lazarusa” 11 lutego wezmą udział w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Chorego w par. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, gdzie przybędą pod sztandarem, wraz z grupą chorych. Wieczorem tego samego dnia będą uczestniczyć w liturgii ku czci Matki Bożej z Lourdes, Uzdrowienia Chorych, sprawowanej pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Łosiakowskiego w kaplicy szpitalnej w Radziejowie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki