Logo Przewdonik Katolicki

Artyści wiary

PK
Fot.

Niecodzienna prezentacja odbyła się w niedzielę 6 marca w katedrze poznańskiej w ramach cyklu Verba Sacra Modlitwy katedr polskich.

Niecodzienna prezentacja odbyła się w niedzielę 6 marca w katedrze poznańskiej w ramach cyklu „Verba Sacra – Modlitwy katedr polskich”.

 

 

– Nie będziemy mieli do czynienia z artystami sztuki, będziemy mieli do czynienia z artystami wiary. Przychodzą do nas z tym, co mają najlepszego i nie obawiają się stanąć w tym samym szeregu, co wielcy aktorzy – wyjaśniał we wstępie do prezentacji Przemysław Basiński, autor i reżyser całego projektu. Tym razem wystąpili bowiem podczas niej nie sławni polscy artyści, ale członkowie Monastycznej Wspólnoty Jerozolimskiej z Warszawy. W ich interpretacji usłyszeliśmy Modlitwy nad miastem. Prezentowane teksty były okazją do refleksji nad Słowem Bożym, które, jak przekonywał Basiński, nie może pozostać dla nas tylko pięknym dziedzictwem, ale jest ponagleniem do nawrócenia.

Wspólnoty Jerozolimskie noszą imię świętego miasta, umiłowanego przez Boga – Jeruzalem, patronki wszystkich miast, bowiem pragną one kontemplować Boże Oblicze właśnie w mieście. Założył je w Paryżu w 1975 r. o. Pierre-Marie Delfieux, który usłyszał Boże wezwanie do prowadzenia życia monastycznego w sercu miast, które są prawdziwymi duchowymi pustyniami. Często ludzie cierpią tam z powodu samotności i zagubienia sensu życia. Miejsca te dają jednak również okazję do kontemplacji „piękna i świętości miasta, w którym Bóg przebywa”.

Tego dnia wieczorem w katedrze została także odprawiona Msza św. za zmarłych aktorów, którzy niegdyś prezentowali utwory w ramach cyklu „Verba Sacra”: Gustawa Holoubka, Krystynę Feldman, Henryka Machalicę, Mariusza Sabiniewicza, Krzysztofa Kolbergera, Janusza Zakrzeńskiego i Zbigniewa Zapasiewicza

kt

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki