Logo Przewdonik Katolicki

We dwoje, jeszcze nie jedno

Robert Adamczyk
Fot.

Od lat, pod koniec lutego, Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, razem z proboszczem miejscowej parafii św. Doroty organizuje rekolekcje weekendowe dla narzeczonych, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

 

 

W tegorocznych rekolekcjach (rozpoczęły się w piątek 25 lutego) uczestniczyło 25 par, z których sześć pochodzi z parafii św. Doroty w Licheniu. Jak zaznaczył proboszcz ks. Stanisław Kosiorowski, spotkania są organizowane dla miejscowych wiernych, jednak rokrocznie chęć uczestnictwa zgłaszają osoby „z zewnątrz”. – Dawniej narzeczeni musieli przychodzić na półtoragodzinne spotkania przez osiem kolejnych tygodni – przypomina kapłan i wyjaśnia zasadniczy powód przyjęcia formuły rekolekcji weekendowych: – Młodzi ludzie są dziś bardzo aktywni; jedni studiują poza miejscem zamieszkania, inni pracują, a wszystkim trudno jest zaplanować duże przedsięwzięcie, a tym bardziej wziąć udział w spotkaniach na przestrzeni ośmiu tygodni! Wiele tracili, nie mogąc w pełni uczestniczyć w przygotowaniach do sakramentu małżeństwa. Rekolekcje weekendowe, krótkie i głębokie w treści, są znacznie dogodniejsze, tym bardziej że młodzi, kochający się ludzie, czas od piątku do niedzieli mają dla Boga i dla siebie nawzajem.

Rekolekcje poprowadził ks. Robert Krzywicki MIC z Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym oraz Hanna i Robert Stańczukowie z Warszawy, małżonkowie od 45 lat, doradcy życia małżeńskiego i rodzinnego. Uczestników zakwaterowano na terenie sanktuarium, w tzw. Domu Papieskim. Zajęcia odbywały się w siedzibie Centrum Pomocy Rodzinie, w sali św. Stanisława Kostki.

Program rekolekcji zasadniczo oparty jest na dialogu między narzeczonymi. Publicznie żadna z osób nie musi opowiadać o swoim życiu ani odpowiadać na krępujące pytania. Za to umożliwiono narzeczonym lepsze wzajemne poznanie cech osobowości i obopólnych oczekiwań. Pary uczą się m.in. wspólnego ustalania hierarchii ważności spraw składających się na życie i umiejętności osiągania  kompromisów, zostają zapoznane z podstawami nauki  Kościoła o małżeństwie i z zagadnieniami dotyczącymi naturalnego planowania rodziny. Innymi słowy rekolekcje uczą mądrego, opartego na więzi z Bogiem budowania więzi narzeczeńskiej, a w przyszłości małżeńskiej i rodzinnej.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki