Logo Przewdonik Katolicki

Urodziny kard. Glempa - jak zawsze w Inowrocławiu

Marcin Królak
Fot.

18 grudnia minęła 81. rocznica urodzin i chrztu św. kard. Józefa Glempa. Prymas senior spędził ten dzień tradycyjnie w Inowrocławiu.

 

Obchody rozpoczęły się już 17 grudnia. Tego dnia w Instytucie Prymasa Józefa Glempa miała miejsce promocja książki Mileny Kindziuk Kardynał Józef Glemp. Ostatni taki Prymas. W spotkaniu oprócz autorki uczestniczył także konsultant publikacji Grzegorz Polak. Podczas prezentacji wielokrotnie podkreślano silne związki kardynała z rodzinnymi Kujawami. Przytoczono także kilka wydarzeń z życia Prymasa seniora opisanych w książce. Wśród nich znalazły się m.in. kulisy działań prowadzących do postawienia krzyża w Katyniu.

 

„Ku chwale”

Podczas spotkania jubilat wręczył także przyznaną po raz drugi statuetkę „Ku chwale”. W tym roku otrzymał ją Edmund Mikołajczak – znany działacz społeczny, pedagog, wychowawca, popularyzator i krzewiciel wiedzy o dziedzictwie kulturalnym i historycznym Kujaw, a w szczególności miasta Inowrocławia. Wręczając odznaczenie, kard. Józef Glemp przypomniał, że statuetka – nawiązująca w swoim kształcie do wiatru unoszącego ziemię i odsłaniającego grudy soli – ma symbolizować niedokończoną pracę, z której nie wiadomo, co się wyłoni. – Ludzie, którym przyznawana jest mają za zadanie dalej pracować, rozwijać to, co jest piękne w naszym regionie – podkreślił.

Zebrani w Instytucie mieli także okazję zwiedzić wystawę „Architektura sakralna w kolekcji malarstwa i grafiki ze zbiorów Instytutu Józefa Glempa" oraz wysłuchać kolęd w wykonaniu Towarzystwa Śpiewu „Halka”.  Była także okazja do przełamania się opłatkiem i złożenia jubilatowi oraz sobie nawzajem świątecznych życzeń.  

 

Dziękczynienie

W rocznicę urodzin, 18 grudnia kard. Józef Glemp przewodniczył Mszy św. w inowrocławskim kościele Zwiastowania NMP. Eucharystię koncelebrował prymas Polski abp Józef Kowalczyk oraz dziekan dekanatu inowrocławskiego II ks. prałat Leszek Kaczmarek. W Eucharystii uczestniczył także abp Henryk Muszyński oraz bp Bogdan Wojtuś. W homilii kard. Glemp wyraził wdzięczność za to, że po raz 26. mógł obchodzić rocznicę urodzin w rodzinnym mieście. Podziękował także wszystkim proboszczom parafii Zwiastowania, którzy go gościli i nadal goszczą. Po Mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli abp Kowalczyk, abp Muszyński, bp Bogdan Wojtuś oraz duchowni z inowrocławskich dekanatów.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki