Logo Przewdonik Katolicki

Peregrynacja Krzyża ŚDM

Przemysław Kłosowski
Fot.

Od 4 do 6 listopada duszpasterze i wierni z parafii Opieki Matki Bożej w Osięcinach, gdzie znajduje się sanktuarium Błogosławionych Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej, gromadzili się wokół Krzyża Światowych Dni Młodzieży peregrynującego po diecezji włocławskiej: od dekanatu do dekanatu, od parafii do parafii.


Od 4 do 6 listopada duszpasterze i wierni z parafii Opieki Matki Bożej w Osięcinach, gdzie znajduje się  sanktuarium Błogosławionych Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej, gromadzili się wokół Krzyża Światowych Dni Młodzieży peregrynującego po diecezji włocławskiej: od dekanatu do dekanatu, od parafii do parafii.

 

Nie nadaremnie jest ten Krzyż

Krzyż uroczyście powitano, przyjmując go od delegacji dekanatu radziejowskiego pod przewodnictwem dziekana ks. kan. Stanisława Łosiakowskiego. Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Piotra Dziurdzińskiego. Wieczorem członkowie Akcji Katolickiej poprowadzili czuwanie modlitewne; zakończył je Apel Jasnogórski.

Następnego dnia, w godzinach popołudniowych, na osięcińskim rynku odprawiona została Droga Krzyżowa, a po nabożeństwie – Msza św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Fischera, wikariusza parafii, dekanalnego duszpasterza młodzieży i służby liturgicznej. Eucharystię koncelebrowali: ks. proboszcz Piotr Dziurdziński i ks. prałat Henryk Baszczyk – proboszcz parafii NMP Częstochowskiej w Lekarzewicach.

 

Krzyż Twój idzie razem z Tobą

W homilii ks. Tomasz Fischer ukazał znaczenie krzyża w życiu chrześcijan, zwłaszcza młodych. Według kaznodziei, miłość Boga do człowieka sprawiła, że Jezus Chrystus wyciągnął ręce na drzewie krzyża po to, aby każdy z nas został zbawiony, a nie potępiony. Czy o krzyżu, znaku miłości Boga Ojca i ofiary Syna z miłości do nas, pamiętamy w każdej chwili życia i o nim świadczymy? W dalszej części homilii ks. Fischer  akcentował fakt, że krzyż, będący dla niektórych znakiem sprzeciwu, hańby i nienawiści, dla chrześcijan jest znakiem zwycięstwa. Umarł na nim nasz Mistrz i Nauczyciel – Jezus Chrystus. Krzyż to droga miłości, która prowadzi do zwycięstwa, do zmartwychwstania. – W naszych rodzinach i w naszej ojczyźnie potrzeba zmartwychwstania! Krzyż ma być znakiem przebaczenia i jedności, a nie ludzkich podziałów i ciągłych wojen – przekonywał kaznodzieja. Na zakończenie, wskazując na Krzyż ŚDM, zwrócił się do obecnej młodzieży słowami papieża Jana Pawła II: – Nieście go na cały świat, jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.

 

Pod tym znakiem zwyciężysz

Po Mszy św. wierni adorowali Krzyż ŚDM indywidualnie i wspólnotowo, uczestnicząc w modlitewnym czuwaniu przygotowanym przez osięcińską młodzież. Adorację indywidualną kontynuowano w sobotę 6 listopada. O godz. 15, w godzinie śmierci Chrystusa, odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po celebracji związanej z pożegnaniem, przekazano Krzyż ŚDM delegacji parafii św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi.  Ufajmy, że peregrynacja wyda owoce w ludzkich sercach, że odczuwalne będą skutki Bożej łaski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki