Logo Przewdonik Katolicki

Zwiastun peregrynacji

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski, którą już po wielokroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny mówił Jana Paweł II w dniu konsekracji Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

„Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski, którą już po wielokroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny” – mówił Jana Paweł II w dniu konsekracji Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

 

 

Pomysł księdza kardynała

Kard. Stanisław Dziwisz, który pragnie być wierny Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wychodzi do kapłanów i wszystkich wiernych diecezji krakowskiej z bardzo ciekawą inicjatywą duszpasterską. Mniej więcej za rok, po zakończeniu niezbędnych przygotowań organizacyjnych, rozpocznie się peregrynacja kopii Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. Peregrynacja obejmie wszystkie dekanaty. Obraz zawita do każdej parafii. Wcześniej wspólnoty parafialne będą się do tego religijnego, a zarazem historycznego wydarzenia przygotowywać na przykład przez specjalne misje, dni skupienia czy rekolekcje. Katecheci wśród dzieci i młodzieży przeprowadzą odpowiednie lekcje religii.

 

Podstawowa idea

Zapytany o główny cel peregrynacji bp Jan Zając tłumaczy: - Na pewno będzie to dla nas okazja do ożywienia życia religijnego. Odpowiemy tym samym na wezwanie papieża, który 17 sierpnia 2002 r. powiedział: „Dziś w tym sanktuarium chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść „iskra, która przygotowuje świat na ostateczne Jego przyjście” (por. Dzienniczek, 1732).

 

Bardzo istotna dla Kościoła krakowskiego jest również troska o sprawę powołań. Stwarzając młodym ludziom warunki do osobistej medytacji przed obrazem Jezusa Miłosiernego przybywającym do ich rodzinnej parafii, można żywić nadzieję, że Bóg sam wezwie wybranych do służby kapłańskiej, zakonnej czy rodzicielskiej.

 

 


 

Jan Paweł II: W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki