Logo Przewdonik Katolicki

Ratownicy TOPR

Patryk i Szymon
Fot.

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać toprowiec? Na wstępie trzeba zaznaczyć, że praca w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jest rodzajem służby. W związku z tym ratownik musi być człowiekiem, który chce poświęcić swój wolny czas, swoje zdrowie, by nieść pomoc innym ludziom. Toprowcem może zostać osoba pełnoletnia, sprawna...

 

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać toprowiec?

 

– Na wstępie trzeba zaznaczyć, że praca w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jest rodzajem służby. W związku z tym ratownik musi być człowiekiem, który chce poświęcić swój wolny czas, swoje zdrowie, by nieść pomoc innym ludziom. Toprowcem może zostać osoba pełnoletnia, sprawna fizycznie, która jest też znana w środowisku, tzn. od jakiegoś czasu chodzi po górach, wspina się, jeździ na nartach. Oprócz tego zna topografię Tatr oraz podstawy pierwszej pomocy. Szczera ochota i sprawność fizyczna to za mało, żeby zostać przyjętym do TOPR. Musimy mieć pewność, że w taką osobę warto inwestować.

 

W jaki sposób zostaje się ratownikiem?

– Po egzaminach sprawdzających wymienione wcześniej umiejętności i wiedzę oraz teście sprawnościowo-kondycyjnym młody człowiek zostaje kandydatem na ratownika. Staż kandydacki trwa 2-3 lat. W tym czasie taka osoba uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach, a także przebywa na dyżurach oraz pomaga starszym ratownikom. Jeśli po tym okresie kandydat otrzyma pozytywną opinię oraz zaliczy wszystkie egzaminy, wówczas zostaje dopuszczony do uroczystego przyrzeczenia przed wszystkimi ratownikami. Od tego momentu staje się pełnoprawnym ratownikiem TOPR.

 

Jak wygląda służba ratownika TOPR?

– W skład TOPR wchodzą ratownicy zawodowi, którzy za swoją służbę otrzymują regularne wynagrodzenie, oraz ratownicy ochotnicy. Ci pierwsi stanowią podstawową kadrę. Obie grupy ratowników pełnią dwunastogodzinne dyżury, po których następuje dzień wolny. Inaczej to wygląda, gdy ratownik pełni dyżur w schronisku. Wówczas musi być w pogotowiu przez cały tydzień 24 godziny na dobę. Oczywiście, gdy nic się nie dzieję, ma prawo do odpoczynku, jednak w razie jakiegokolwiek alarmu musi być gotowy nieść pomoc.

Ratownicy udzielają różnego rodzaju pomocy ludziom w górach. Mogą to być zarówno drobne otarcia, zadrapania, skaleczenia, bóle żołądka, jak i poważne akcje, również te wymagające użycia specjalistycznego sprzętu. Spektrum działalności TOPR jest bardzo szerokie.

 

Rozmawiali:

Patryk A. Nachaczewski

Szymon Puchalski

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki