Logo Przewdonik Katolicki

Najtańsza skrzynka kontaktowa

PK
Fot.

Z Amadeuszem, blogowiczemz Poznania, rozmawia Weronika Stachura Skąd pomysł na prowadzenie bloga? Pomysł zrodził się podczas jednych z zajęć na UAM. Ktoś powiedział, że potrzebujemy skrzynki kontaktowej, by móc przekazywać różne informacje dotyczące zmian godzin zajęć, terminów egzaminów czy po prostu bieżących materiałów....

Z Amadeuszem, blogowiczem z Poznania, rozmawia Weronika Stachura


Skąd pomysł na prowadzenie bloga?

– Pomysł zrodził się podczas jednych z zajęć na UAM. Ktoś powiedział, że potrzebujemy „skrzynki kontaktowej”, by móc przekazywać różne informacje dotyczące zmian godzin zajęć, terminów egzaminów czy po prostu bieżących materiałów. Nie da się ukryć, że jest to dzisiaj najszybsza i co ważniejsze, najtańsza forma komunikacji. Były to więc względy czysto praktyczne. Zaproponowałem, że mogę się tym zająć, mimo że wybrałem studia humanistyczne, interesuję się informatyką.

 

Czym powinien charakteryzować się dobry blog?

– Wydaje mi się, że każdy blogowicz ma pomysł na prowadzenie tego typu strony. Można wymienić kilka elementów istotnych, które przyciągają potencjalnych odwiedzających np. grafika, przejrzystość strony, osobowość prowadzącego itp. Według mnie najważniejsze są: zwięzłość komunikatów, możliwość kontaktu z prowadzącym oraz wyraźne opinie. Elementy te świadczą o profesjonalizmie blogowicza.

Cechy charakteru dobrego blogowicza to...

– Ha, ha... To ja. A tak na poważnie, ktoś, kto podejmuje się prowadzenia bloga, powinien być kontaktowy, otwarty, ciekawy świata i innych i dokonywać w miarę często aktualizacji, co nie jest bez znaczenia. Prowadzenie bloga wymaga bowiem systematyczności.


Powiedz jeszcze proszę, skąd wziąłeś pomysł na, jak mi się wydaje, dość oryginalną nazwę swojego bloga?

– „Rzeź niewiniątek” –  no cóż, pierwszy rok studiów... To chyba wszystko wyjaśnia.

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki