Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

DEKRETY Abp Henryk Muszyński dekretem z dnia 19 października 2007 r. mianował ks. Dariusza Macioszka wizytatorem nauki religii w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej do 31 sierpnia 2009 r. Z dniem 20 października abp Henryk Muszyński mianował ks. kan. Adama Zalesiaka członkiem Rady...DEKRETY
• Abp Henryk Muszyński dekretem z dnia 19 października 2007 r. mianował ks. Dariusza Macioszka wizytatorem nauki religii w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej do 31 sierpnia 2009 r.

• Z dniem 20 października abp Henryk Muszyński mianował ks. kan. Adama Zalesiaka członkiem Rady Administracyjno- -Gospodarczej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie do dnia 1 lutego 2009 r.

• Z dniem 1 listopada abp Henryk Muszyński mianował ks. Ireneusza Szypurę wicedziekanem dekanatu chodzieskiego na okres pięciu lat.

• Z dniem 1 listopada abp Henryk Muszyński mianował ks. Czesława Krolla wicedziekanem dekanatu wrzesińskiego I na okres pięciu lat.
AKCJA WOLONTARIUSZY. Kilkunastu wolontariuszy z Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w dniach 27-31 października porządkowało zaniedbane groby pensjonariuszy gnieźnieńskiego Domu Pomocy Społecznej. W uroczystość Wszystkich Świętych na mogiłach tych młodzi ludzie zapalili znicze i położyli kwiaty.
KURS DLA CEREMONIARZY. Nadal zgłaszać się można na kurs dla ceremoniarzy I i II, stopnia, który odbywać się będzie w par. pw. św. Leonarda w Słupcy. Kurs I stopnia (23-25 listopada) przygotowuje do pełnienia posługi ceremoniarza w niedzielnej i świątecznej liturgii, w tym we Mszy św. z udziałem biskupa. Mogą w nim brać udział ministranci z III kl. gimnazjum i starsi. Kurs II stopnia (16-18 listopada) przygotowuje do pełnienia posługi ceremoniarza podczas Triduum Paschalnego – warunkiem udziału jest wcześniejsze ukończenie kursu I stopnia. Bliższych informacji o kursie udzielają księża proboszczowie.
MUZYCZNIE ZE ŚW. CECYLIĄ. W dniach 16-25 listopada w Inowrocławiu odbywać się będą Cecyliańskie Dni Muzyki Sakralnej. Spotkanie inaugurujące Dni odbędzie się w Markowicach, 16 listopada o godz. 18, gdzie wysłuchać będzie można wykładu na temat historii i muzyki w kościołach w okresie baroku. W kolejne dni Msze św. w inowrocławskich kościołach ubogacane będą muzycznym udziałem chórów i zespołów wokalnych. Organizatorami spotkania są: Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu, parafia pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu, parafia pw. Nawiedzenia NMP w Markowicach, parafia pw. Świętego Krzyża w Inowrocławiu, Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Inowrocławiu i Towarzystwo Śpiewu „Halka”.


KRZYŻE NA CMENTARZU. Na gnieźnieńskim cmentarzu św. Wawrzyńca, w miejscu pochówku żołnierzy radzieckich stanęły dwa krzyże: prawosławny i katolicki. Nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego zostały one poświęcone, odbyło się 1 listopada. Jak przyznał abp Henryk Muszyński, była to modlitwa pokoju za tych, którzy walcząc po dwóch różnych stronach, oddali swoje życie za Ojczyznę. – Ludzie ci zapewne nie chcieli wojny, zostali w nią wciągnięci i zginęli w obronie swojej Ojczyzny. Teraz leżą na jednym cmentarzu... Śmierć powinna zawsze łączyć, a nie dzielić – dodał abp Muszyński. W nabożeństwie ekumenicznym prócz duchownych katolickich uczestniczyli także duchowni prawosławni. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz oraz mieszkańcy Gniezna. Na uroczystość przyjechali także bliscy pochowanych w Gnieźnie żołnierzy radzieckich. Większość z nich była na ich grobach po raz pierwszy.


RADA DUSZPASTERSKA. 27 października odbyło się spotkanie Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Podczas spotkania zaprezentowano posynodalną adhortację apostolską Papieża Benedykta XVI „Sacramentum caritatis” oraz list apostolski „motu proprio datae” odnośnie do stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy przeprowadzonej w 1970 r. Mówiono również na temat XII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Centralnym punktem spotkania była prezentacja i dyskusja nad programem duszpasterskim na rok 2008 „Bądźmy uczniami Chrystusa we wspólnocie Kościoła”. W projekcie tego programu napisano: „Odkrycie powołania do bycia chrześcijaninem, powołania do Kościoła jako wspólnoty, powinno ukazać jego konsekwencje, jakie stanowi między innymi bycie uczniem Chrystusa w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym”.
MECZ KSIĘŻA – SAMORZĄDOWCY. Tradycyjnie już Dni Papieskie w Inowrocławiu zakończyły się na sportowo meczem piłki nożnej między księżmi a samorządowcami. Pojedynek rozegrany został na wysokim poziomie, z wieloma efektownymi zagraniami. Mecz wygrali księża wynikiem 4:0. Po dwie bramki dla zwycięskiej drużyny zdobyli ks. Radosław Kaźmierski (Gniewkowo) i ks. Robert Goździcki (Inowrocław).


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki