Logo Przewdonik Katolicki

Znaki obecności

al. Zbigniew Łukasik
Fot.

Od 1986 roku parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu związana jest w sposób wyjątkowy z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W tym właśnie roku Papież poświęcił kamienie węgielne pod budowę świątyni parafialnej, przywiezione z Golgoty i Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Od czasu tamtego wydarzenia, poprzez kolejne lata pontyfikatu więź między spycimierską wspólnotą parafialną...

Od 1986 roku parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu związana jest w sposób wyjątkowy z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W tym właśnie roku Papież poświęcił kamienie węgielne pod budowę świątyni parafialnej, przywiezione z Golgoty i Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Od czasu tamtego wydarzenia, poprzez kolejne lata pontyfikatu więź między spycimierską wspólnotą parafialną a Ojcem Świętym zacieśniała się. Na jednej ze ścian kościoła, wybudowanego w latach 1986-92 umieszczono herb papieski, a w oknie witraż, upamiętniający cudowne ocalenie – za sprawą Matki Bożej – życia Jana Pawła II, po zamachu w dniu 13 maja 1981 r. w Rzymie.

W 1998 r. parafianie spycimierscy – m.in. członkowie miejscowej orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej – uczestniczyli w audiencji na Placu św. Piotra. Pamiątką z tamtych dni są wspólne fotografie z Janem Pawłem II, wykonane po audiencji ogólnej, i niezatarte w pamięci ludzkiej wspomnienia. Drugie spotkanie z Papieżem odbyło się podczas pielgrzymki do Polski w 1999 r. Cała wspólnota była dumna i szczęśliwa, że spycimierskiej orkiestrze dętej OSP przypadł zaszczyt grania dla Ojca Świętego w Licheniu.

Niejako uwieńczeniem serdecznych więzi było przekazanie w 2001 r. w darze dla parafii Spycimierz popiersia Papieża. W dwudziestolecie pontyfikatu wykonał je z białego marmuru włoski rzeźbiarz, Albino Sirsi. Dzięki staraniom pochodzącego ze Spycimierza o. Floriana Pełki SJ i serdecznie związanych z naszą parafią włoskich ofiarodawców rzeźba trafiła do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

Przedstawione wydarzenia zostały zapisane w Kronice Parafialnej, pozostają też w powszechnej, wdzięcznej pamięci ludzkiej. Modlimy się o wyniesienie Sługi Bożego Jana Pawła II do chwały ołtarzy. Jego błogosławioną obecność wśród nas, parafian, oraz osób odwiedzających Spycimierz, odczuwamy w różny sposób; także i dzięki materialnym znakom pamięci i więzi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki