W związku z listem p. Czesławy Borowczyk z Krotoszyna, zamieszczonym w „Przewodniku Katolickim” nr 13 z br., pragnę sprostować jej krzywdzące stwierdzenie, jakoby archidiecezja poznańska „pomijała pamięć kapłanów zamęczonych w Dachau”.
Oto formy pamięci:
W katedrze poznańskiej, w kaplicy św. Józefa, znajduje się pomnik ku czci kapłanów zamordowanych w Dachau oraz innych obozach. Wymowna figura Chrystusa z białego marmuru, u którego stóp znajdują się symboliczne postaci męczenników, umieszczona jest na tle tablicy z czarnego marmuru, na której wyryte są nazwiska zamęczonych kapłanów.
Przy tej kaplicy zatrzymał się i modlił Jan Paweł II, kiedy nawiedzał katedrę w roku 1983.
Niżej podpisany często uświadamia zwiedzającym katedrę, że męczeństwo kapłanów stało się posiewem licznych powołań kapłańskich. Prawdę tę usłyszeli także klerycy uczestniczący we Mszy św. katedralnej w dniu 8 stycznia 2006 r.
Wśród 107 męczenników wyniesionych do chwały ołtarzy przez Jana Pawła II w roku 1997 znajduje się 4 kapłanów – męczenników Dachau z archidiecezji poznańskiej. Kuria Metropolitalna posiada dokumentację dotyczącą form kultu wymienionych męczenników z Dachau w różnych parafiach archidiecezji poznańskiej. Pamięć pozostałych kapłanów, którzy zginęli w Dachau czy w innych obozach, utrwalona jest najczęściej tablicą w kościele, przy którym pracowali.
ks. prałat Jan Stanisławski
przewodniczący Referatu ds. Formacji Kapłańskiej Kurii Metropolitalnej w Poznaniu
Napisz do nas:
„Przewodnik Katolicki” ul. Chartowo 5,
61-245 Poznań lub list@przk.pl