Logo Przewdonik Katolicki

Misterium Męki Pańskiej w Inowrocławiu

Jacek Nijak
Fot.

W sobotni wieczór, 8 kwietnia, poprzedzający Niedzielę Palmową, w scenerii inowrocławskiej tężni solankowej, wyobrażającej mury Jerozolimy, odbyło się monumentalne Misterium Męki Pańskiej. Pomysłodawcy inowrocławskiego misterium ks. Dariusz Żochowski i Edmund Mikołajczak wraz ze społecznością szkolną z Liceum im. Jana Kasprowicza sięgnęli do scenariusza Anny Huzarskiej,...

W sobotni wieczór, 8 kwietnia, poprzedzający Niedzielę Palmową, w scenerii inowrocławskiej tężni solankowej, wyobrażającej mury Jerozolimy, odbyło się monumentalne Misterium Męki Pańskiej.

Pomysłodawcy inowrocławskiego misterium – ks. Dariusz Żochowski i Edmund Mikołajczak wraz ze społecznością szkolną z Liceum im. Jana Kasprowicza sięgnęli do scenariusza Anny Huzarskiej, Hanny Szwarc, Katarzyny Szczęsnej i Tomasza Schmidta z Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” w Bydgoszczy.

W wyjątkowym Misterium, któremu patronowali arcybiskup gnieźnieński i prezydent Inowrocławia, wystąpiło ponad dwustu aktorów i statystów z Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Szkoły Podstawowej w Parchaniu oraz zespół „Fantazja” z inowrocławskiego MDK i Teatr Anonimowych Aktorów z Pakości. Atrakcją niecodziennego widowiska był udział legionistów rzymskich, w których wcielili się studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Misterium było pierwszym tego rodzaju widowiskiem, zorganizowanym z tak wielkim rozmachem i zaangażowaniem dużego grona młodzieży i osób życzliwych realizacji szlachetnego przedsięwzięcia.

Olbrzymie zainteresowanie widzów misterium potwierdza tezę o renesansie tego rodzaju widowisk. Dzięki oryginalnemu przedstawieniu Męki Pańskiej Inowrocław znajdzie się z pewnością na ogólnopolskiej mapie miejsc, gdzie wystawiane są obecnie największe misteria wielkopostne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki