W dniach 22-23 lutego odbyło się w WSD Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim VI Sympozjum Pastoralne „Mężczyzna – Mąż – Ojciec”. Podczas spotkania dyskutowano o roli i zadaniach ojca we współczesnej rodzinie oraz o kryzysie ojcostwa dotykającym od wielu lat polskich rodzin.
Biskup dr Stanisław Stefanek przedstawił postać św. Józefa jako wzór mężczyzny, męża i ojca. Prelegent wskazywał na niezmiernie ważne zadania ojca i na odpowiedzialność indywidualną za podejmowane decyzje. Udział św. Józefa w Boskim ojcostwie ukazuje całe ojcostwo ludzkie. Ojcostwo jest wpisane w człowieka, w mężczyznę.
Drugi mówca, ks. prof. dr. hab. Władysław Majkowski, zaprezentował wnikliwe studium socjologiczne dotyczące zmiany tradycyjnego modelu rodziny polskiej. Zapoznał zebranych z najnowszymi badaniami socjologicznymi, wskazującymi na istotny wpływ przemian społecznych, ekonomicznych, na zmianę modelu współczesnej polskiej rodziny.
Z kolei bp Antoni Dziemianko z Mińska zreferował słuchaczom wyniki badań empirycznych, które podparł refleksją teoretyczną dotyczącą kryzysu ojcostwa na Białorusi. Zauważalny jest tam kryzys rodziny, małżeństwa i ojcostwa. Państwo – zdaniem bp. Dziemianko – stara się ratować tę sytuację. Powstał projekt o bezpieczeństwie demograficznym, wprowadzono ulgi mieszkaniowe itp.
O kryzysie wartości rodziny, braku konstruktywnego wzorca mężczyzny, męża, ojca mówił dr Krzysztof Sobieraj. Brak ojca w wychowaniu dzieci jest istotnym czynnikiem determinującym jakość ich przyszłego życia i wypełnianie ważnych ról życiowych, rodzinnych, zawodowych, społecznych.
Na znaczenie ojca w harmonijnym rozwoju dziecka zwrócił uwagę dr Dariusz Cupiał, twórca programu Centrum Ojcostwa w Lublinie, a Ewa Kowalewska – na zagrożenia, jakie niesie niewłaściwie pojmowany i interpretowany feminizm.
Problem bycia ojcem rodziny współcześnie poruszył prof. dr hab. Zbigniew Trybuła. Bycie z dzieckiem i czas jemu poświęcony, wspólne spożywanie posiłków, wspólne przebywanie to podstawowe czynniki optymalnego środowiska wychowawczego. Wymagania kanoniczne w zakresie osobowości kandydatów do zawarcia małżeństwa przedstawił w swoim wystąpieniu ks. prof. dr hab. Janusz Gręźlikowski.
Doktor Grażyna Rymaszewska mówiła natomiast o kampanii społecznej pod hasłem „Być ojcem”, realizowanej w Gdańsku. Zwróciła uwagę na wpływ relacji ojciec-dziecko jako istotny wyznacznik kształtowania się osobowości dziecka. Dylematy moralno-społeczne wynikające z bycia ojcem w dobie wspomaganej prokreacji przedstawił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr. Z kolei Lech Kowalewski z Gdańska uwagę zebranych koncentrował na odpowiedzialności ojca za poczęte dziecko. Osobistymi refleksjami na ten temat podzielił się ks. Andrzej Rabij MSF. Wykorzystał w tym celu doświadczenia z własnej pracy w Ośrodku Duszpasterswa Rodzin w Kazimierzu Biskupim. Z powyższymi treściami korespondowało wystąpienie Janusza Sukiennika z Warszawy, który podkreślił znaczenie formacji ojców stanowiącej przyczynek do szczęśliwego, mądrego życia dzieci. Uczulał także na potrzebę wspomagania synów pozbawionych troskliwego ojcostwa.
Sympozjum zakończyło się Mszą św. z uroczystym wprowadzeniem relikwii św. Faustyny pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa.