Logo Przewdonik Katolicki

Słowo o konwencie franciszkanów

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało obszerną publikację nt. gnieźnieńskiego klasztoru Franciszkanów i Klarysek. Książka jest pierwszą monografią o tym obiekcie i oprócz bogatego materiału faktograficznego zawiera blisko dwieście zdjęć, ilustracji i rycin. Klasztor Franciszkanów i Klarysek w Gnieźnie, budowany od końca XIII wieku na terenie dawnego cmentarza, jest...

Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało obszerną publikację nt. gnieźnieńskiego klasztoru Franciszkanów i Klarysek. Książka jest pierwszą monografią o tym obiekcie i oprócz bogatego materiału faktograficznego zawiera blisko dwieście zdjęć, ilustracji i rycin.Klasztor Franciszkanów i Klarysek w Gnieźnie, budowany od końca XIII wieku na terenie dawnego cmentarza, jest jednym z najcenniejszych zabytków Gniezna i Wielkopolski - mówił podczas konferencji prasowej promującej książkę jej autor Stanisław Pasiciel, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego. - To dziwne, ale do tej pory obiekt ten nie doczekał się szerszego opracowania. Cieszę się, że mogłem je przygotować.
Publikacja ukazuje dzieje gnieźnieńskiego konwentu franciszkanów od połowy XIII do połowy XX wieku. Jest napisana językiem precyzyjnym, niemniej łatwym w odbiorze. Wydawcy mają nadzieję, że zainteresuje nie tylko historyków, ale także wszystkich miłośników kultury i sztuki średniowiecza. Jak tłumaczył autor, czytając o ciekawych rozwiązaniach architektonicznych zastosowanych w klasztorze oraz analizując wyniki badań archeologicznych, czytelnik może zajrzeć za kulisy burzliwych dziejów dynastii Piastów oraz dowiedzieć się, jak wyglądało Gniezno w czasach, gdy przybyli do niego franciszkanie.
Dużym walorem książki jest jej tłumaczenie na język angielski oraz bogaty materiał ilustracyjny ukazujący znane i nieznane fragmenty klasztoru Franciszkanów, jego dawne wizerunki, plany architektoniczne oraz stronice średniowiecznych psałterzy i dokumentów. Znaleźć w niej można także zdjęcia książęcych i królewskich pieczęci ostatnich Piastów. Publikacja została w części sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Instytut Książki i będzie dostępna w polskich księgarniach w cenie 50 zł. Jak informują wydawcy, stanowi ona zapowiedź wielkiej wystawy ,,Pokój i dobro. Franciszkanie konwentualni i klaryski w Wielkopolsce", którą Muzeum Początków Państwa Polskiego planuje zorganizować w kwietniu przyszłego roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki