Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

PK
Fot.

Apel o świadectwo wiary Do odważnego świadectwa wiary w życiu społecznym wezwał na Jasnej Górze abp Józef Michalik, który przewodniczył dziękczynnym nieszporom stanowiącym jeden z kulminacyjnych momentów obchodów jubileuszu 350. rocznicy obrony klasztoru przed potopem szwedzkim. Poprowadził też szlakiem o. Kordeckiego uroczystą procesję z tą samą monstrancją, którą niósł...

Apel o świadectwo wiaryDo odważnego świadectwa wiary w życiu społecznym wezwał na Jasnej Górze abp Józef Michalik, który przewodniczył dziękczynnym nieszporom stanowiącym jeden z kulminacyjnych momentów obchodów jubileuszu 350. rocznicy obrony klasztoru przed potopem szwedzkim. Poprowadził też szlakiem o. Kordeckiego uroczystą procesję z tą samą monstrancją, którą niósł w 1655 roku bohaterski przeor Jasnej Góry. - W uroczystej procesji chcemy raz jeszcze podziękować Bogu za Maryję i Jej Syna, naszego Zbawiciela, za to wielkie zbawcze, ale i za to codzienne pośrednictwo Maryi u Boga, za Jej wielką i niezastąpioną obecność w dziele zbawienia, i za tę obecność w Kościele, w narodzie i w życiu naszym - powiedział przewodniczący KEP. Kaznodzieja wezwał do odważnego świadectwa wiary w życiu osobistym i narodowym. Dawanie świadectwa to także, zdaniem abp. Michalika, budzenie odpowiedzialności za wiarę. Całoroczne obchody jubileuszu 350. rocznicy obrony Jasnej Góry zakończą się 27 grudnia, w dniu odstąpienia wojsk szwedzkich od częstochowskiego klasztoru.

Kongres Akcji KatolickiejPotrzebni są młodzi ludzie, lepsza współpraca z księżmi i charyzmatyczni liderzy - do takich wniosków doszli uczestnicy I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Spotkanie odbyło się z okazji 10. rocznicy istnienia stowarzyszenia w archidiecezji warszawskiej. Obecnie należy do niego 1,3 tys. osób. Gość Kongresu, asystent kościelny Krajowej Rady Katolików Świeckich bp Mieczysław Cisło, mówił o potrzebie charyzmatycznych liderów Akcji Katolickiej. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście młodych członków stowarzyszenia. - Młodzież jest zrażona do instytucji, ale nie do autorytetów i tu jest szansa na wykorzystanie jej potencjału poprzez podsuwanie młodym liderów, autorytetów - podkreślał bp Cisło. Zaangażowanie młodych jest tym ważniejsze, że wiele parafialnych oddziałów, według słów ich członków - zamiera. Przed II wojną światową w całym kraju do stowarzyszenia należało ponad 750 tys. osób, obecnie ponad 33 tys.

Wielkie liczenieW niedzielę Chrystusa Króla w polskich parafiach odbyło się liczenie wiernych. Dane posłużą do uaktualnienia statystyk w polskim Kościele katolickim. Ministranci oraz inne zaangażowane osoby dokładnie liczyły zarówno obecnych na każdej Mszy św., jak i przystępujących do Komunii św. Dane zebrane w parafiach trafią w najbliższych dniach do kurii diecezjalnych, a w ciągu miesiąca lub dwóch do Warszawy, do pallotyńskiego instytutu, gdzie zostaną poddane szczegółowej analizie socjologicznej. Wyniki poznamy już na początku przyszłego roku. Według statystyk z 2003 r. w każdą niedzielę na Eucharystię uczęszcza 46 proc. Polaków, z czego 48,3 proc. stanowią kobiety, a 40,7 proc. mężczyźni; w każdą niedzielę do Komunii św. przystępuje 16,9 proc. Najwyższy wskaźnik praktyk religijnych mamy w Polsce południowej. W diecezji tarnowskiej w każdą niedzielę przychodzi do kościoła 75 proc. wiernych. Dla porównania w warszawskiej tylko 35,3 proc.

Nowe wydanie Biblii HebrajskiejPolska prezentacja nowego, piątego wydania krytycznego Biblii Hebrajskiej (Biblia Hebraica Quinta) odbyła się w Katowicach. Książkę zaprezentował jej redaktor, a zarazem rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie ks. prof. Stephen Pisano. Krytyczne wydanie Biblii Hebrajskiej ma olbrzymie znaczenie, ponieważ będąc naukowo opracowanym oryginalnym tekstem hebrajskim, stanowi ono podstawę tłumaczeń na wszystkie języki narodowe. Po raz pierwszy wydano ją na początku XX w. W ramach piątej edycji opublikowano na razie pięć ksiąg, tzw. Megilloth. Są to księgi: Rut, Estery, Koheleta, Pieśń nad Pieśniami oraz Lamentacje. Kiedy będą następne, nie wiadomo. Cała prezentacja odbyła się podczas sympozjum biblijnego pt. "Logos i Słowo", zorganizowanego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego z okazji 40-lecia poświęconej Pismu Świętemu soborowej konstytucji "Dei Verbum" i tej samej rocznicy pierwszego wydania Biblii Tysiąclecia. W spotkaniu udział wzięli uczeni z Polski i zagranicy. Obecny był także metropolita górnośląski abp Damian Zimoń.


W skrócie

- Na Jasnej Górze członkowie Episkopatu Polski zakończyli swe doroczne rekolekcje. Nauki głosił dominikanin o. Jacek Salij. Zdaniem abp. Józefa Michalika rekolekcje były bezcennym "oddechem" dla każdego biskupa , rachunkiem sumienia i możliwością spojrzenia z dystansem na własną osobę.

- Antysemityzm nie mieści się w kategoriach chrześcijaństwa - powiedział metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz podczas spotkania z przebywającym w Polsce ambasadorem Izraela Davidem Pelega. - Nie dopuszczam myśli, aby przedstawiciel władz kościelnych mógł przejawiać jakiekolwiek elementy antysemityzmu - podkreślił podczas spotkania abp Dziwisz.

- We Wrocławiu zakończyło się XXI Forum Młodych - czterodniowa sesja naukowa zorganizowana przez Koło Teologiczne Alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Tegoroczna edycja zatytułowana "Pokolenie Jana Pawła II" zgromadziła wybitnych znawców życia, nauki i pontyfikatu Papieża Polaka i kilkuset słuchaczy.

- Jak w oparciu o wiarę w Chrystusa realizować plany zakonu - zastanawiali się przełożeni domów zakonnych Zgromadzenia Księży Marianów z Prowincji Opatrzności Bożej w Polsce, którzy w sanktuarium maryjnym w Licheniu zebrali się na konwencie prowincjalnym. Organizowane dwa razy w roku konwenty mają na celu odnowę duchową zakonników, a także planowanie pracy zgromadzenia na najbliższe miesiące.

- Abp Marian Gołębiewski spotkał się z kilkunastoma politykami dolnośląskimi, którzy będą reprezentować województwo w nowym parlamencie. Spotkanie miało na celu przede wszystkim wzajemne poznanie, ale jego uczestnicy mówili również o priorytetowych problemach Dolnego Śląska.

- Ponad 817 tys. zł wpłynęło dotąd na konto Caritas Polska z przeznaczeniem dla poszkodowanych w październikowym trzęsieniu ziemi w Pakistanie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki