Logo Przewdonik Katolicki

Kościół na świecie

PK
Fot.

Beatyfikacja Klemensa von Galena Nowy błogosławiony - kard. Klemens August von Galen jest dla nas wzorem chrześcijańskiej odwagi - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 9 października. Kilka godzin wcześniej niemieckiego kardynała, biskupa Münsteru, beatyfikował podczas Mszy św. na Placu św. Piotra kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji...

Beatyfikacja Klemensa von Galena



Nowy błogosławiony - kard. Klemens August von Galen jest dla nas wzorem chrześcijańskiej odwagi - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 9 października. Kilka godzin wcześniej niemieckiego kardynała, biskupa Münsteru, beatyfikował podczas Mszy św. na Placu św. Piotra kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.


Oto polski tekst rozważań Ojca Świętego:

Drodzy bracia i siostry!
Dzisiejszego poranka w Bazylice św. Piotra odbyła się beatyfikacja Klemensa Augusta von Galena, biskupa Münsteru, kardynała, nieustraszonego przeciwnika reżimu nazistowskiego. Wyświęcony na kapłana w 1904 roku, przez długi czas sprawował posługę w jednej z berlińskich parafii, a w 1933 r. został biskupem diecezji Münster. W imię Boga obnażył neopogańską ideologię narodowego socjalizmu, broniąc wolności Kościoła oraz dotkliwie łamanych praw człowieka, chroniąc Żydów i ludzi najsłabszych, których reżim uważał za odpadki do wyrzucenia. Znane są trzy wspaniałe kazania, jakie ten nieustraszony pasterz wygłosił w 1941 roku. Papież Pius XII mianował go kardynałem w lutym 1946 r., a zaledwie w miesiąc później zmarł on otoczony czcią wiernych, którzy widzieli w nim wzór chrześcijańskiej odwagi.
Takie jest wciąż aktualne przesłanie błogosławionego von Galena: wiara nie sprowadza się do prywatnego uczucia, które należy ukryć, gdy staje się niewygodne, ale pociąga za sobą konsekwencje i świadectwo również w wymiarze publicznym na rzecz człowieka, sprawiedliwości, prawdy. Wyrażam gorące życzenia wspólnocie diecezji Münster i Kościołowi w Niemczech, upraszając dla wszystkich, za wstawiennictwem nowego błogosławionego, obfitych łask Pana.
W tych dniach, jak wiecie, odbywa się w Watykanie zgromadzenie Synodu Biskupów mające pogłębić temat Eucharystii w życiu i misji Kościoła we współczesnym świecie. Przewodniczyłem jego posiedzeniom pierwszego tygodnia i również w najbliższych dwóch tygodniach Synod będzie moim głównym zajęciem. Proszę was, byście nadal modlili się w intencji Synodu, aby mógł on przynieść oczekiwane owoce.
W szczególności w październiku, gdy każda wspólnota kościelna wezwana jest do odnowy swego misyjnego zaangażowania, zachęcam do podjęcia tego, co Papież Jan Paweł II napisał w czwartej części listu apostolskiego "Mane, nobiscum Domine" na temat Eucharystii jako "początku i programu misji" (nn. 24-28): "Spotkanie z Chrystusem, stale pogłębiane w eucharystycznej bliskości, wzbudza w Kościele i w każdym chrześcijaninie pilną potrzebę dawania świadectwa i ewangelizowania" (tamże, 24). (…) Zawierzmy tę intencję wstawiennictwu Najświętszej Maryi i św. Daniela Comboniego, którego jutro wspominać będziemy w liturgii. Niech on, który był wybitnym ewangelizatorem i opiekunem kontynentu afrykańskiego, pomoże Kościołowi naszych czasów odpowiedzieć z wiarą i odwagą na polecenie Zmartwychwstałego Pana, który wzywa go do głoszenia miłości Bożej wszystkim narodom.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra najpierw po angielsku, nawiązując do wczorajszego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Azję Południową i pociągnęło za sobą śmierć wielu ludzi i wielkie straty materialne w Pakistanie, Indiach i Afganistanie i polecając Bogu ofiary i ich rodziny. Następnie przemawiał po hiszpańsku, francusku, niemiecku, węgiersku i polsku. W naszym języku Papież powiedział: "Pozdrawiam pielgrzymów z Polski i tych, którzy jednoczą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji. Polecam wszystkich opiece Matki Bożej. Modlitwa różańcowa niech będzie źródłem obfitych darów duchowych. Niech Bóg wam błogosławi".

Spadek liczby katolików



Problem braku wolności religijnej dla chrześcijan mieszkających wśród muzułmanów, a także spadku liczby katolików z powodu agresywnej działalności sekt, poruszano na 10. Kongregacji Generalnej Synodu Biskupów. Duże wrażenie na jej uczestnikach, wśród których był także Benedykt XVI, zrobiło wystąpienie przewodniczącego Etiopskiej i Erytrejskiej Konferencji Biskupiej, arcybiskupa Berhaneyesusa Demerewa Souraphiela CM. Mówił on o sytuacji setek tysięcy katolików żyjących w krajach muzułmańskich, gdzie obok problemu, jakim jest brak księży, istnieje jeszcze kwestia faktycznego braku wolności religijnej. Arcybiskup So Paulo kardynał Claudio Hummes poinformował o zatrważającym spadku liczby katolików w Brazylii. Jeśli jeszcze w 1991 r. stanowili oni 83 proc. mieszkańców, to dziś jest ich już tylko 67 proc. Zjawisko to jest szczególnie odczuwalne w środowiskach biedoty wielkomiejskiej, podkreślił kardynał. Zwrócił uwagę, że już obecnie na jednego kapłana katolickiego przypada dwóch pastorów, przy czym większość z nich wywodzi się ze wspólnot zielonoświątkowych. Zdaniem mówcy podobne zjawiska występują w niemal całej Ameryce Łacińskiej i tu też rodzi się pytanie: jak długo jeszcze będzie ona kontynentem katolickim?

Turcja chce do Europy



Po 42 latach oczekiwania Turcja rozpoczęła historyczne rozmowy dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano powtarza, że w sprawach politycznych Stolica Apostolska zachowuje neutralność. Natomiast szef dyplomacji watykańskiej abp Giovanni Lajolo dodaje, że celem polityki jest dążenie do takiej sytuacji, aby interesy gospodarcze i strategiczne nie zepchnęły na dalszy plan oceny przestrzegania praw człowieka z wolnością religijną na czele. Poprzednik Lajolo na tym stanowisku w latach osiemdziesiątych kard. Achille Silvestrini przyznaje, że przeciwko wejściu Turcji do Unii Europejskiej przemawia dystans kulturowy i jego ewentualne ujemne konsekwencje, z drugiej jednak strony "zainteresowanie przyjęciem podyktowane jest koniecznością pomocy żyjącym tam chrześcijanom". Oficjalne stanowisko w sprawie Turcji w UE zajęła w listopadzie 2004 r. Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W specjalnym oświadczeniu wydanym jeszcze w ubiegłym roku domaga się ona poszanowania praw religijnych mniejszości niemuzułmańskich w tym kraju jako jednego z warunków rozmów akcesyjnych.

Seminaria wolne od homoseksualizmu



Nie może zostać księdzem ten, kto w ciągu ostatnich trzech lat przed święceniami utrzymywał stosunki homoseksualne, obnosił się ze swymi skłonnościami do tej samej płci albo okazywał zainteresowanie środowiskiem gejów, uczęszczając do ich klubów bądź kontaktując się z nimi w Internecie. Takie normy wprowadza najnowszy dokument Kongregacji Wychowania Katolickiego, który ukaże się w listopadzie br. Poinformował o tym włoski tygodnik "Panorama", a za nim cała miejscowa prasa. Autorzy 16-stronicowej broszury, wśród których ma być grupa psychologów z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, uwzględnili wyniki najnowszych badań w tej dziedzinie. Według "Panoramy", dokument, podpisany przez kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają seminaria duchowne, został zatwierdzony przez Benedykta XVI w czasie jego letniego pobytu na wypoczynku w Castel Gandolfo.

W skrócie

- O oficjalną rejestrację ubiega się wspólnota katolicka Turkmenii. W wypowiedzi dla azjatyckiej agencji katolickiej UCANews przełożony tamtejszej misji "sui iris" o. Andrzej Madej OMI oświadczył, że jeśli starania te zostaną uwieńczone sukcesem, będzie można złożyć wniosek o przydzielenie miejsca pod budowę kościoła.

- Niespełna 30 procent Włochów uczęszcza w niedziele na Msze św. lub na inne nabożeństwa. Informacje te przynosi dziennik "La Repubblica". Według rzymskiej gazety raz w tygodniu chodzi do kościoła 19,5 proc. mężczyzn i 38,3 proc. kobiet. Frekwencja wzrasta z wiekiem: połowa osób powyżej 64. roku życia chodzi do kościoła.

- Powstanie martyrologium (czyli opis męczeństwa) Kościoła katolickiego na ziemiach czeskich w XX wieku - postanowili biskupi tego kraju na 62. Konferencji Plenarnej Episkopatu.

- Cały świat wspiera strajk głodowy brazylijskiego biskupa w obronie rzeki. 59-letni bp Luis Flávio Cappio, franciszkanin, z wykształcenia hydrolog, protestuje przeciwko lansowanemu przez rząd kontrowersyjnemu projektowi zmiany biegu rzeki św. Franciszka w stanie Bahia. Realizacja tego projektu zniszczy środowisko naturalne milionów ludzi i wywoła katastrofę ekologiczną w północno-wschodniej części kraju.

- Stolica Apostolska po raz kolejny zwróciła uwagę na znaczenie kontroli zbrojeń i rozbrojenia. Stanowisko w tej sprawie przedstawił na forum ONZ abp Celestinio Migliore, stały obserwator Watykanu przy tej organizacji. Watykański dyplomata wyraził rozczarowanie brakiem podjęcia przez społeczność międzynarodową decyzji o rozbrojeniu.

- Misjonarki miłości - zgromadzenia założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty - planują otworzyć dom dla osób w podeszłym wieku w Pekinie. Siostry oczekują na odpowiedź ze strony chińskiego rządu, którego przedstawiciel zwrócił się w tej sprawie w kwietniu br. do przełożonej generalnej zgromadzenia, siostry Niramli Joshi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki