Logo Przewdonik Katolicki

21 marca - 25 marca

ks. Paweł Guździoł
Fot.

Poniedziałek, 21 marca Iz 42,1-7; J 12,1-11 "Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku" Zostało sześć dni do Paschy, Jezus gości w domu Łazarza. Spotkanie z przyjaciółmi, którzy nie uświadamiają sobie tego, co ma nastąpić za kilka dni. Zachowanie Marii, która namaszcza stopy Jezusa drogocennym olejkiem, wzbudza zdziwienie, ale zostaje w pełni przez Niego zaakceptowane....

Poniedziałek, 21 marca
Iz 42,1-7; J 12,1-11


"Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku"

Zostało sześć dni do Paschy, Jezus gości w domu Łazarza. Spotkanie z przyjaciółmi, którzy nie uświadamiają sobie tego, co ma nastąpić za kilka dni.
Zachowanie Marii, która namaszcza stopy Jezusa drogocennym olejkiem, wzbudza zdziwienie, ale zostaje w pełni przez Niego zaakceptowane. Tylko Judasz robi wyrzut z powodu straty materialnej.
Zostało kilka dni do świąt Wielkanocy, kończy się Wielki Post. Czy w tym czasie zrobiłem coś dla chwały Bożej, tak całkowicie bezinteresownie, nie patrząc nawet na straty materialne?

Wtorek, 22 marca
Iz 49,1-6; J 13,21-33.36-38


"Jeden z was Mnie zdradzi… Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się mnie wyprzesz"

Szokująca była dla apostołów wiadomość o zdradzie. Wszyscy byli pełni niepokoju i zarazem pewnej odrazy wobec niegodziwca, nie wiedząc, kto nim jest.
My też wyrażamy nasze oburzenie wobec postawy Judasza i jesteśmy może bardzo pewni siebie, że nam nigdy się coś takiego nie przydarzy. W chwilach uniesień tak jak Piotr mówimy: "Życie moje oddam za Ciebie".
Oby pianie koguta było dla nas tylko zwiastowaniem poranka i nigdy nie stało się przypomnieniem wyparcia się Mistrza.

Środa, 23 marca
Iz 50,4-9; Mt 26,14-25


"Co chcecie mi dać, ja wam Go wydam"

Ile jest wart Pan Jezus i całe Jego dzieło? Trzydzieści marnych srebrników, cena niewolnika. Oto wynik handlowej transakcji między Judaszem i arcykapłanami.
A jaka jest moja cena, nie zdrady, ale tego, co jestem gotów oddać i poświęcić, aby móc się cieszyć prawdziwą obecnością Jezusa w moim życiu?
Chcę należeć do Chrystusa i być Jego wyłączną własnością, ale są też chwile, gdy pojawiają się marne srebrniki.
Panie Jezu, tyle razy stawałeś się przedmiotem handlu, proszę Cię, spraw, abym nigdy nie zamienił Cię na żaden ze srebrników.

Wielki Czwartek, 24 marca
Wj 12,1-8.11-14; 1 Kor 11,23-26; J 13,1-15


"Jeżeli Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi"

Umycie nóg, prosty gest, a jakże wymowny. I wyście powinni: to nie jest tylko życzenie Jezusa, ale to jest polecenie, które daje swoim uczniom. Naśladować Jezusa, Pana i Nauczyciela, można tylko w jeden sposób, służąc innym.
Dzień dzisiejszy jest upamiętnieniem ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii. Dwa wielkie sakramenty, które nie mogą istnieć jeden bez drugiego, które łączy idea służby innym.
Tylko służenie i bycie dla drugiego daje możliwość samorealizacji, tylko w ten sposób można stawać się bardziej człowiekiem i uczniem Jezusa.
Wspólnota eucharystyczna jest miejscem wzajemnego dzielenia się miłością poprzez służbę. Fenomen Eucharystii polega na tym, że wszyscy jesteśmy braćmi, będąc wzajemnie dla siebie sługami.
Pamiętajmy, że każda Msza Święta jest wzajemnym umywaniem sobie nóg.

Wielki Piątek, 25 marca
Iz 52,13-53; Hbr 4,14-16;5,7-9; J 18,1-19.42


"Kogo szukacie? Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Cóż to jest prawda?"

Wiele pytań, różne odpowiedzi, ale jeden motyw, miłość i jeden cel - zbawienie. Ogrójec, pretorium, Golgota. Różne miejsca, wiele różnych osób, ale jeden temat - Męka i jeden bohater - Jezus. Wyszydzanie, biczowanie, ukoronowanie cierniem i dźwiganie krzyża, etapy Męki prowadzące do celu na szczyt Golgoty.
Tak bardzo mnie wzrusza ten obraz Jezusa cierpiącego, Jego Matka współcierpiąca i apostołowie zagubieni i przestraszeni. Wzruszam się i zamyślam w zadumie, ale muszę sobie uświadomić, że ja nie jestem anonimowym widzem tego spektaklu, też jestem tam obecny.
Gdzie jest moje miejsce, z kim mogę się utożsamić w całej tej sytuacji?
Może jestem w bezmyślnym tłumie, może tak jak Piłat pytam o prawdę, a może jestem jednym z bezlitosnych oprawców. Chcę stanąć pod krzyżem z Maryją i Janem, pragnę być wiernym uczniem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki