Logo Przewdonik Katolicki

14 marca - 19 marca

ks. Paweł Guździoł
Fot.

Poniedziałek, 14 marca Dn 13,41-62; J 8,1-11 "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień" Jakże często jesteśmy bardzo dobrymi poszukiwaczami cudzych grzechów. Szybko dokonujemy surowej oceny, powołując się na prawo i przykazania. Celem tego działania i naszej oceny nie jest wcale pomoc drugiej osobie, ale zazwyczaj ukrycie własnych słabości i występków....

Poniedziałek, 14 marca
Dn 13,41-62; J 8,1-11"Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień"

Jakże często jesteśmy bardzo dobrymi poszukiwaczami cudzych grzechów. Szybko dokonujemy surowej oceny, powołując się na prawo i przykazania.
Celem tego działania i naszej oceny nie jest wcale pomoc drugiej osobie, ale zazwyczaj ukrycie własnych słabości i występków. Oskarżając i potępiając innych, myślimy, że jesteśmy usprawiedliwieni i nikt nie zwróci uwagi na nasze złe postępowanie.
Pan Jezus uczy nas, że najpierw należy spojrzeć we własne sumienie, a gdy widzimy grzechy innych, pierwszym krokiem nie powinno być potępienie lecz przebaczenie.

Wtorek, 15 marca
Lb 21,4-9; J 8,21-30"Kiedy to mówił, wielu uwierzyło w Niego"

Słowa Jezusa pobudzają do wiary i pozwalają dostrzec prawdy nadprzyrodzone i odkryć nowy świat. Nie zawsze jednak potrafimy tego dokonać, gdyż jesteśmy za bardzo "z tego świata", który nas ogranicza i przywiązuje do naszych grzechów. Jesteśmy z niskości i często zapominamy, aby spojrzeć w kierunku Tego, który jest Prawdą. On został posłany przez Ojca i czyni wszystko co się Jemu podoba.
Spójrzmy na wywyższonego Syna Człowieczego i uznajmy w Nim naszego Pana i Boga, ponieważ tylko w Nim możemy znaleźć zbawienie.

Środa, 16 marca
Dn 3,14-20.91-92.95; J 8,31-42"Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

Wolność jest dzisiaj bardzo modnym słowem i słyszymy je prawie na każdym kroku. Jest gorącym pragnieniem wielu serc i umysłów. Wolność jest też, niestety, usprawiedliwieniem dla najgorszych działań i pomysłów.
Nie możemy zapomnieć, że jedynym źródłem wolności jest prawda i tylko ona nadaje jej właściwe oblicze. Poznając prawdę, dostępujemy pełnego wyzwolenia. Drogą do poznania prawdy jest nauczanie Jezusa. Nie akceptując go, nie będziemy nigdy wolni, a wszelkie nasze działania w imię wolności bez prawdy doprowadzą nas do większego zniewolenia.

Czwartek, 17 marca
Rdz 17,3-9; J 8,51-59"Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki"

Uniknięcie śmierci jest jednym z odwiecznych dążeń człowieka. Niestety nasze doświadczenie ukazuje nieuniknioną konieczność śmierci, brutalną prawdę, która często nas przeraża.
Słowa Jezusa wlewają nam otuchę w serce, ale mogą też stać się zgorszeniem, tak jak było w przypadku Żydów. Wszystko zależy od naszej wiary, od naszego poczucia bycia chrześcijanami. Nie wystarczy tylko nazywanie siebie chrześcijaninem, trzeba jeszcze żyć po chrześcijańsku. To znaczy zachować naukę Jezusa, która zachowuje od śmierci.

Piątek, 18 marca
Jr 20,10-13; J 10,31-42"Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga"

Znowu kamienie, znowu wyrzuty, oskarżenie o bluźnierstwo, a wszystko dlatego, że Jezus objawia prawdę o sobie samym. Niestety prawda ta nie mieści się w wyobrażeniach Żydów, w ich sposobie postrzegania Pana Boga.
W naszym życiu też pojawiają się takie sytuacje, w których chętnie ukamienowalibyśmy Jezusa za Jego nauczanie. Trudno jest nam przyjąć wymogi Jego nauki, gdyż chcemy sobie ułożyć życie według własnych zasad, tak jak nam jest wygodnie.
Czyny i cuda świadczą o prawdzie słów Jezusa. Możemy je odrzucić albo w Niego uwierzyć.

Sobota, 19 marca, św. Józefa
2 Sm 7,4-5.12-16; Rz 4,13.16-18.22; Mt 1,16.18-21.24"Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański"

Niezwykła jest postać Józefa, który przechodzi przez Ewangelię bez słowa. Milczący mąż realizujący wolę Bożą. Bez słowa sprzeciwu, bez jakichkolwiek pytań zmienia swoje plany, bo tego chce Bóg.
Ile razy w naszym życiu znaleźliśmy się w sytuacji, która zmuszała nas do zmiany wszystkich naszych planów? Ile było przy tej okazji pytań i narzekań?
Może nieraz chcielibyśmy, aby objawił się nam anioł we śnie i powiedział, co mamy czynić. Ale tak naprawdę pojawia się wiele aniołów, a my nie chcemy ich zauważyć.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki