Logo Przewdonik Katolicki

Czy spowiadać (się) w czasie Mszy św.?

ks. Benedykt Glinkowski
Fot.

Pytanie to nurtuje przede wszystkim odpowiedzialnych duszpasterzy, którzy z jednej strony bardzo cieszą się, gdy powierzeni ich duchowej pieczy często się spowiadają, niemniej jednak trapią ich wątpliwości, czy w tym samym kościele mogą być sprawowane jednocześnie dwa sakramenty, takie jak Eucharystia i Pokuta, a przynajmniej czy sprawowanie sakramentu pojednania podczas Eucharystii nie...

Pytanie to nurtuje przede wszystkim odpowiedzialnych duszpasterzy, którzy z jednej strony bardzo cieszą się, gdy powierzeni ich duchowej pieczy często się spowiadają, niemniej jednak trapią ich wątpliwości, czy w tym samym kościele mogą być sprawowane jednocześnie dwa sakramenty, takie jak Eucharystia i Pokuta, a przynajmniej czy sprawowanie sakramentu pojednania podczas Eucharystii nie utrudnia właściwego skorzystania z jednego i drugiego sakramentu.
Na pewno są to uzasadnione wątpliwości, które doprowadziły do różnych rozwiązań w poszczególnych parafiach naszego kraju, jak również w Kościele powszechnym. Są parafie, w których proboszczowie bezwzględnie nie zgadzają się na spowiadanie podczas Mszy św. i mobilizują potencjalnych penitentów, by z sakramentu pojednania korzystali w innym czasie. Inna grupa proboszczów twierdzi, że nie ma przeszkód, by spowiadać podczas Mszy św. sprawowanych w dni powszednie, ponieważ obecni na tej Eucharystii nie mają obowiązku w nich uczestniczyć, a więc gdy w tym czasie się wyspowiadają, to nic niewłaściwego się nie dzieje, nie zgadzają się jednak na spowiedź w niedziele i święta nakazane, kiedy istnieje obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Jeszcze inna grupa księży twierdzi, że należy spowiadać zawsze, gdy penitent się pojawi, również podczas Mszy św. niedzielnej czy świątecznej, ponieważ ze względu na wykonywaną pracę czy inne obowiązki nie ma on okazji, by specjalnie przyjść do spowiedzi św. w dniach czy godzinach zaproponowanych specjalnie w tym celu przez duszpasterzy.
W związku z przedstawionymi wątpliwościami skierowano do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów następujące pytanie: Istnieją pewne rozporządzenia, które odnoszą się do czasu sprawowania sakramentu pokuty: Czy np. wierni mogą przystępować do sakramentu pokuty w czasie celebracji Mszy św.?
Odpowiadając na nie, odwołano się m.in. do instrukcji "Eucharisticum mysterium" z 25 maja 1967 r.: "Wytrwale należy przyzwyczajać wiernych, aby przystępowali do sakramentu pokuty poza Mszą św., zwłaszcza w określonych godzinach, tak, aby jego udzielanie dokonywało się w spokoju i z prawdziwą ich korzyścią, jak również nie przeszkadzało im w czynnym uczestnictwie we Mszy św.", a także do treści księgi "Obrzędy Pokuty", gdzie można przeczytać, że: "pojednanie penitentów może odbywać się o każdej porze i w każdym dniu". Niezależnie od rozumienia przez duszpasterzy wspomnianych rad, nie powinni zaprzestać zachęcać wiernych, a jednocześnie pomagać im, by w sakramencie pojednania szukali dobra duszy i w miarę możliwości przystępowali do niego poza czasem i miejscem celebracji Mszy św. Niemniej jednak, przepis ten w żaden sposób nie może przeszkodzić kapłanom w słuchaniu spowiedzi wiernych, którzy tego pragną, także podczas Mszy św. Zrozumiałe jest jednak, że nie może odprawiać Mszy św. i w tym samym czasie słuchać spowiedzi ten sam kapłan.
Wolno również spowiadać w trakcie sprawowania uroczystych Mszy św., jeśli tylko przewiduje się, iż wierni poproszą o tę posługę. Jeśli natomiast odprawiana jest Msza św. koncelebrowana, należy w takim przypadku poprosić niektórych kapłanów, aby zrezygnowali ze sprawowania Eucharystii na rzecz posługi w konfesjonale. Nie można jednak sakramentu pokuty łączyć z Mszą św. w taki sposób, by jednocześnie odbywała się tylko jedna czynność liturgiczna, tzn. by np. dokonano przerwy w odprawianiu Mszy św., i w czasie tej przerwy kogoś wyspowiadano, a następnie kontynuować Eucharystię.
Nie ma wątpliwości, że duszpasterze powinni mocno popierać częste korzystanie z sakramentu pokuty, szczególnie w naszych czasach, kiedy to dla wielu bardzo zaciemniło się zarówno rozumienie samego grzechu, jak i tego sakramentu, co istotnie wpłynęło na osłabienie pragnienia przystępowania do sakramentu pokuty. Warto więc powtórzyć za Kodeksem prawa kanonicznego: "Każdy, komu na mocy urzędu została zlecona troska duszpasterska, jest obowiązany dbać o to, ażeby wierni jemu powierzeni mogli się wyspowiadać, jeśli w sposób uzasadniony o to proszą, a także by dać im sposobność przystępowania do indywidualnej spowiedzi, w ustalonych i dogodnych dla nich dniach i godzinach" (KPK, kan. 896 § 1).
Podczas Mszy św. nie tylko można, ale i należy sprawować sakrament pojednania. Niemniej jednak, należy zachęcać wiernych i umożliwiać im korzystanie z tego sakramentu poza Eucharystią, co jest bardziej wskazane. Dużo łatwiej wtedy tak spowiednikowi, jak i samemu penitentowi skupić się na właściwej, owocnej celebracji sakramentu pojednania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki