Logo Przewdonik Katolicki

I Tydzień Adwentu
I Tydzień Psałterza

ks. Jacek Kacprzak
Fot.

Poniedziałek, 29 listopada Radość zbawionych (Iz 4,2-6) Wielu ze Wschodu i Zachodu przyjdzie do królestwa niebieskiego (Mt 8,5-11) "W Kafarnaum zwrócił się do Jezusa setnik i prosił Panie, nie jestem godny, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będę uzdrowiony". Nie jestem godny. Ale właśnie dlatego przyjdź. Przyjdź, chociaż wstydzę się bałaganu,...

Poniedziałek, 29 listopadaRadość zbawionych (Iz 4,2-6)
Wielu ze Wschodu i Zachodu przyjdzie do królestwa niebieskiego (Mt 8,5-11)"W Kafarnaum zwrócił się do Jezusa setnik i prosił… Panie, nie jestem godny, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będę uzdrowiony".
Nie jestem godny. Ale właśnie dlatego przyjdź.
Przyjdź, chociaż wstydzę się bałaganu, jaki zastaniesz w moim sercu.
Przyjdź, bo bez Ciebie nic nie ma sensu. Albowiem nad wszystkim Twa Chwała jest osłoną, ucieczką, schronieniem.


Wtorek, 30 listopada
św. Andrzeja ApostołaWiara rodzi się ze słowa Chrystusa (Rz 10,9-18)
Powołanie Apostołów (Mt 4,18-22)"Wiara rodzi się z tego, co się słyszy".
Czego ja słucham? Czy zadaję sobie trud wytężania słuchu, aby usłyszeć Słowo? Czy przystawiam ucho do Biblii? Czy umiem słuchać tętna życia pulsującego obok mnie i we mnie ze wszystkimi jego radościami i bólami?
A może słucham tylko wydmuchanych słów jednodniowych nowinek. A może noszę w uszach tylko pusty śmiech bezmyślności.
Chrystus powiedział: Pójdźcie. A oni natychmiast poszli.


Środa, 1 grudniaPan Bóg zaprasza na ucztę mesjańską i otrze łzy z każdego oblicza (Iz 25,6-10a)
Jezus ociera łzy i daje cudowny pokarm (Mt 15,29-37)"Skąd weźmiemy tyle chleba, żeby nakarmić takie mnóstwo?"
Skąd tu nabrać tyle dobra, aby przeważyło całe zło świata? Skąd wziąć tyle radości, aby otrzeć każdą łzę? Masz kilka rybek uśmiechu? Rozdaj je napotkanym dzisiaj osobom.
Masz tylko siedem chlebów - małych gestów dobroci? Podziel się z tymi, którzy są obok. I nie martw się, że to przecież za mało wobec takiego mnóstwa niedostatku. Jezus rozmnoży ryby i chleb. Nasycą się wszyscy.


Czwartek, 2 grudniaNaród sprawiedliwy, dochowujący wierności, wejdzie do rólestwa Bożego (Iz 29,1-6)
Kto spełnia wolę Bożą, wejdzie do królestwa niebieskiego (Mt 7,21.24-27)"Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego".
Modlitwa, jeśli braknie jej fundamentu pełnienia w codzienności woli Bożej, traci swój sens. Właściwie w ogóle wówczas nie można mówić o modlitwie.
Bo czymże ona jest, jeśli nie nieustannym szukaniem odpowiedzi na pytanie: czego On ode mnie oczekuje, jaki jest Jego plan na moje szczęśliwe życie?


Piątek, 3 grudnia
św. Franciszka Ksawerego
Pierwszy piątek miesiącaW owym dniu oczy niewidomych będą widzieć (Iz 29,17-24)
Uzdrowienie niewidomych, którzy uwierzyli w Jezusa (Mt 9,27-31)"Niewidomi wołali głośno: Ulituj się nad nami!"
Wyglądamy świata, w którym nie będzie mroku niepewności. Pragniemy świata, w którym nie będzie cierpienia. Chcemy świata, w którym panuje pokój. Oczekujemy, a wciąż tyle ciemności, bólu, niepokojów. Sami nie dajemy rady zaprowadzić raju na ziemi.
Za słabi jesteśmy. Trzeba nam ratunku z zewnątrz. Dlatego wołamy: Marana Tha!


Sobota, 4 grudnia
św. Jana Damasceńskiego, św. BarbaryBóg zlituje się nad swoim ludem (Iz 30,19-21.23-26)
Jezus lituje się nad znękanymi (Mt 9,35-10,1.5-8)"Jezus litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza".
W Jezusie Bóg pokazuje człowiekowi, że nie jest Wielkim Zegarmistrzem Świata, nieobecnym w codziennych problemach stworzonego przez siebie mechanizmu. W Jezusie Bóg jest człowiekiem. Dlatego nie wstydź się powiedzieć mu, że boli cię dzisiaj głowa, że miałaś trudny dzień w pracy, że tak cię nogi rwą…
On się ulituje.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki