Gniew czy bezradność

W dniach 25-28 listopada 2004 roku odbędzie się w Poznaniu III Ekumeniczne Święto Biblii, którego organizatorem są: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Polskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy. Tematem dni będzie Księga Psalmów.



"Najczęściej używanymi we...
Czyta się kilka minut
W dniach 25-28 listopada 2004 roku odbędzie się w Poznaniu III Ekumeniczne Święto Biblii, którego organizatorem są: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Polskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy. Tematem dni będzie Księga Psalmów.

"Najczęściej używanymi we współczesnych Kościołach chrześcijańskich pieśniami i tekstami modlitewnymi zaczerpniętymi z Pisma Świętego są Psalmy. Zmieniał się świat, ale ich słowa odzwierciedlały i do dziś odzwierciedlają stany duszy czcicieli Boga Prawdziwego... Również i my dzisiaj (...) staramy się żyć treścią i słowami Psalmów, czego wyrazem jest tegoroczne hasło Ekumenicznych Dni Biblijnych: "Psalm zaśpiewam Panu!" (z przesłania Towarzystwa Biblijnego w Polsce na Ekumeniczne Święto Biblii).

"Żyć treścią i słowami Psalmów..." - to nieustannie zbliżać się do bogactwa tej starotestamentowej Księgi, aby uświadomić sobie, że jest ona wyjątkowym świadectwem "stania w obliczu Boga", ale i zapisem prawdziwego dramatu świata, który rozdarty jest między światłem i ciemnością, dobrem i złem, lękiem i nadzieją. W dramat ten wpisane są więc uczucia: radości, wdzięczności, miłości i dziękczynienia, ale również głębokiego bólu, żalu, zwątpienia czy głośnego wołania o pomoc wobec sytuacji rodzącej gniew i złorzeczenia. Te uczucia i wołania, choć zrodziły się w sercach ludzi określonej epoki, konkretnego miejsca i doświadczenia, mają brzmienie uniwersalne i ponadczasowe.

Jednakże, choć stosunkowo łatwo jest nam odnaleźć się w psalmach wyrażających miłość, pokój i dziękczynienie, to trudno poradzić sobie z modlitwą "niepobożną" - tekstami dotkniętymi złością, nienawiścią i gniewem. Może wygląda to na prowokację, ale właśnie psalmy złorzeczące postanowiliśmy uczynić przedmiotem dyskusji ekumenicznej podczas biblijnego święta. Ekumenia - to prawda - zobowiązuje do szczególnie subtelnego, mądrego i wyważonego słowa, ale domaga się też wielkiej odwagi, uczciwości i prawdziwości języka. Na nic więc zda się ucieczka przed ciemną, grzeszną wiedzą o rzeczywistości tego świata, przed prawdą o słabości i niegodziwości człowieczej. Pozostaje jednak pytanie czy rzeczywiście słowa przepełnione nienawiścią i wolą zemsty powinny znaleźć się w księdze modlitwy Kościoła?

"Żyjąc treścią i słowami Psalmów..." trzeba nieustannie mierzyć się z pytaniami i problemami żywo dotykającymi przestrzeni ufności i wiary. To właśnie spróbujemy uczynić podczas dyskusji panelowej. Na czas świętowania zaplanowaliśmy też koncerty: chóralny oraz muzyki organowej i wokalno-instrumentalnej, a także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na ilustrację ulubionego psalmu. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w galerii "U Jezuitów" podczas otwarcia wystawy przygotowanej z nadesłanych przez dzieci i młodzież prac konkursowych. Wydarzeniem kulminacyjnym III Ekumenicznego Święta Biblii będzie wspólna modlitwa w bazylice archikatedralnej, gdzie spotkamy się, aby wielbić i wysławiać Pana. Pragniemy, aby te dni stały się czasem szczególnym, pełnym radosnej wdzięczności za dar Świętej Księgi oraz za kolejny rok owocnej, ekumenicznej współpracy...

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 47/2004