Logo Przewdonik Katolicki

Jedność chrześcijan

ks. Mateusz Żarnowiecki
Fot.

Jedność chrześcijan jest akcentowana przede wszystkim przez wspólną modlitwę, studiowanie Pisma św. i dokumentów Kościoła. W zasadzie spotkania te gromadzą środowiska wrażliwe religijnie, chciałoby się rzec, elitarne, i społeczności wiernych o dużym zaangażowaniu w sprawy Kościoła, oczytanych, zaznajomionych z aktualną nauką Ojca Świętego. Swoistą rolę odgrywają tutaj media,...

Jedność chrześcijan jest akcentowana przede wszystkim przez wspólną modlitwę, studiowanie Pisma św. i dokumentów Kościoła. W zasadzie spotkania te gromadzą środowiska wrażliwe religijnie, chciałoby się rzec, elitarne, i społeczności wiernych o dużym zaangażowaniu w sprawy Kościoła, oczytanych, zaznajomionych z aktualną nauką Ojca Świętego. Swoistą rolę odgrywają tutaj media, mobilizujące szeroko pojętą społeczność, a nie tylko wspólnoty Kościołów.
Inaczej wygląda jedność chrześcijan, gdy dotykamy problemów związanych z działalnością Caritas, jak udzielenie pomocy osobom chorym, ubogim, dotkniętym bezdomnością, bezrobociem, a czasami uzależnionych od różnego rodzaju używek. Zda się powiedzieć, że ludzie dotknięci tymi problemami nie odbierają tak mocno, wewnętrznie czy zewnętrznie, potrzeby modlitwy o jedność chrześcijan. Odczuwają bowiem swoistą jedność wobec Boga, ponieważ są tymi z Ewangelii, nad którymi rzeczywiście pochylał się Chrystus. Domagają się od nas pomocy i podobnej postawy.
Stąd warto w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zauważyć tych, których nie dzielą akurat problemy wyznaniowe, a łączy potrzeba miłości, zrozumienia i pomocy w imię Jedynego Boga. Tym znakiem jedności chrześcijan jest w Caritas włączenie się wspólnoty Kościoła ewangelicko-augsburskiego - Diakonii i wspólnoty Kościoła prawosławnego - Eleos w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, prowadzone od 10 lat przez Caritas Kościoła katolickiego w Polsce.

Dyrektor "Caritas" Archidiecezji Poznańskiej

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki