Logo Przewdonik Katolicki

Życie duchowe chrześcijanina (w pytaniach i odpowiedziach)

Ks. Jacek Hadryś
Fot.

Czy, aby wierzyć, trzeba rozumieć? Gdy uczniowie idący do Emaus nie rozpoznali towarzyszącego im Chrystusa, On zaczął im tłumaczyć i wyjaśniać wszystko, co w Pismach odnosiło się do Niego. Dopiero później dał im się poznać przy łamaniu chleba. Nasza wiara jest rozumna, chociaż często staje wobec tajemnicy Boga i Jego działania. Do głębokiej wiary potrzebne jest zrozumienie....

Czy, aby wierzyć, trzeba rozumieć?

Gdy uczniowie idący do Emaus nie rozpoznali towarzyszącego im Chrystusa, On zaczął im tłumaczyć i wyjaśniać wszystko, co w Pismach odnosiło się do Niego. Dopiero później dał im się poznać przy łamaniu chleba. Nasza wiara jest rozumna, chociaż często staje wobec tajemnicy Boga i Jego działania. Do głębokiej wiary potrzebne jest zrozumienie. Brak wiedzy może prowadzić do zupełnego kryzysu wiary. Tak dzieje się, kiedy ktoś posiada fałszywe pojęcie o Bogu czy prawdach wiary. Przestaje wierzyć w Boga lub ufać Jemu, bo tak naprawdę nigdy Go nie poznał, bo ma żal do Niego, gdyż coś mu się "nie zgadza". Troska o poznawanie swojej wiary należy do podstawowych obowiązków każdego katolika.

Jak dobre życie wpływa na wiarę?

Bóg jest miłością. Im ktoś bardziej kieruje się na co dzień miłością, tym ma większy udział w życiu samego Boga, większy dostęp do Źródła łaski i światła. Osłabiony bądź zerwany przez złe postępowanie kontakt z Bogiem utrudnia dobre rozpoznanie, a niejednokrotnie, w ramach samousprawiedliwienia się, człowiek swoje słabości próbuje bagatelizować, kwestionując Boga i Jego miłość. Dobre życie pomaga wzrastać w wierze, ale także mocniejsza wiara pomaga lepiej żyć. To powiązanie jest tutaj dwukierunkowe.

Czy świadomość religijna pomaga w rozwoju duchowym?

Pomaga i to bardzo. Trudno kochać kogoś i powierzyć się jemu, jeśli się go nie zna. A przecież miłość, zaufanie, powierzenie się Bogu należą do podstaw duchowego rozwoju. Wielu ludziom przeszkadza w pełnym oddaniu się Bogu ich wypaczony obraz Boga (np. jako kogoś, kto nie tyle kocha, ile czyha na błędy, aby za nie ukarać), czy powierzchowna znajomość prawd wiary i życia religijnego (np. sprowadzanie życia chrześcijańskiego jedynie do konieczności zachowywania przykazań). Zatem poznawanie Boga oraz Jego relacji względem człowieka i świata stanowi klucz do rozwiązania niejednego problemu, który może pojawić się w życiu duchowym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki