Logo Przewdonik Katolicki

Powołanie dla nielicznych?

ks. Jan
Fot.

(...) Co w życiu chrześcijanina powinno byc ważniejsze? Modlitwa czy działanie? Kościół prowadzi wiele rozmaitych form działalności misyjnej, charytatywnej, organizacyjnej. Zachęca do czynnej postawy wobec życia. Nawiązując do znanej pewnie księdzu Ewangelii zachowuje się jak Marta. Kto zatem powołany jest do wypełniania powołania Marii, która przecież obrała najlepszą...

(...) Co w życiu chrześcijanina powinno byc ważniejsze? Modlitwa czy działanie? Kościół prowadzi wiele rozmaitych form działalności misyjnej, charytatywnej, organizacyjnej. Zachęca do czynnej postawy wobec życia. Nawiązując do znanej pewnie księdzu Ewangelii – zachowuje się jak Marta. Kto zatem powołany jest do wypełniania powołania Marii, która przecież obrała najlepszą cząstkę? Czy modlitwa kontemplacyjna jest zarezerwowana dla wąskiego grona specjalistów? Chodzi mi konkretnie o zakonników i zakonnice w klasztorach zamkniętych. Czy ja – zwykły chrześcijanin – mogę próbować modlić się w ten sposób? Czy raczej nie powinienem zawracać sobie i innym głowy, a zająć się jakąś pożyteczną dla Boga i bliźnich działalnością?
Janusz


Powołanie dla nielicznych?Problemy równowagi pomiędzy modlitwą i działaniem bardzo mocno dotyczą także księży. Pozwól więc, że rozpocznę od osobistej refleksji.
Jestem księdzem diecezjalnym. Moim powołaniem jest kapłaństwo służebne. Mam pracować z ludźmi, wśród ludzi i dla ludzi. Czy zatem moja praca to pełna realizacja mego powołania? Myślę, że nie! Wiem z doświadczenia, iż ludzie poszukują w księdzu nie tyle działacza społecznego, lecz świadka wiary. Będę nim wtedy, gdy moja przyjaźń z Chrystusem będzie nieustannie podtrzymywana i karmiona przez modlitwę. Parafrazując powiedzenie św. Tomasza z Akwinu, ma przekazywać innym owoce mojej modlitwy. Dlatego sam poszukuję równowagi pomiędzy działaniem a modlitwą.
Wiara bez uczynków jest martwa i chrześcijanin powinien świadczyć swoim działaniem na rzecz innych. Lecz samo działanie nigdy nie powinno być pierwszorzędnym celem jego życia. Jesteśmy powołani do wieczności, do oglądania Boga twarzą w twarz. Do pełni kontemplacji. Wszyscy więc mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek rozwijać w sobie życie modlitewne.
Według powszechnych mniemań naszej epoki, celem ludzkiego życia ma być przede wszystkim działanie. Kontemplacja (w swoich niższych formach związanych z myśleniem dyskursywnym) jest wtedy dopuszczalna, jeśli będzie jemu służyła. Szczęście i poczucie pełni ma dać człowiekowi technologiczny i organizacyjny postęp. On też ma doprowadzić do postępu i rozwoju kulturalnego i etycznego. Osoby, które nie chcą się włączyć w cywilizacyjny wyścig, które chciałyby zajmować się modlitwą, uważane są za całkowicie niepotrzebną mniejszość, czasem nawet uciążliwą i szkodliwą dla tolerującego ich społeczeństwa.
A tymczasem w każdej tradycji duchowej podstawowym celem ludzkiego życia jest kontemplacja lub bezpośrednia i intuicyjna świadomość Boga, a działanie jest środkiem do tego celu. Wszyscy jesteśmy do kontemplacji powołani, bez wyjątków! Ponieważ jednak zbyt mocno i za bardzo przywiązani jesteśmy do działania, nie potrafimy tegoż powołania podjąć i realizować. „Bóg nie zachowuje tak wzniosłego powołania (do mistycznej kontemplacji) jedynie dla niektórych dusz. Przeciwnie, pragnie, aby wszystkie dusze podjęły to powołanie. Ale znajduje niewiele takich, które pozwalają Mu czynić dla nich rzeczy tak wspaniałe” – napisał św. Jan od Krzyża. Także św. Tomasz z Akwinu w tej kwestii zabiera głos: „Ci, którzy bardziej nadają się do życia aktywnego, mogą przygotowywać się do kontemplacji w praktyce życia aktywnego, natomiast ci, którzy bardziej nadają się do życia kontemplacyjnego, mogą podjąć pracę życia aktywnego, tak żeby uzdolnić się jeszcze bardziej do kontemplacji”.
Mam nadzieję, że zacytowane autorytety i ten wewnętrzny głos, który odbierasz w głębi Twego serca, przekonają Cię do szukania tej pięknej formy modlitwy. To nie przywilej „specjalistów”, lecz prawo każdego, który prawdziwie szuka Boga.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki