Logo Przewdonik Katolicki

Ogólnopolski konkurs „Ars Liturgica” w Archikatedrze Gnieźnieńskiej

Ogólnopolski konkurs „Ars Liturgica” w Archikatedrze Gnieźnieńskiej

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania najpiękniejszych kompozycji sakralnych w wykonaniu prawie 30 chórów z różnych diecezji Polski.

W sobotę 20 października w Katedrze oraz w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna (kościół OO. Franciszkanów) w Gnieźnie odbędą się przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica”, promującego niezwykłe bogactwo muzyki sakralnej. W konkursie zaprezentują się chóry z różnych grup wiekowych. Będą to zespoły dziecięce i młodzieżowe, działające przy szkołach podstawowych, średnich, domach kultury i innych placówkach zajęć pozaszkolnych, a także chóry złożone z osób dorosłych – akademickie lub reprezentujące towarzystwa i stowarzyszenia śpiewacze. Oczywiście będą też chóry katolickie – parafialne oraz przynależące do różnych formacji życia kościelnego. Cieszymy się, że patronat nad konkursem objął JE Ks. Abp. Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, a także Prof. dr hab. Jacek Woźny, JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wszystkie prezentacje oceni profesjonalne Jury złożone z uznanych muzyków – dyrygentów i muzykologów. Rywalizacja i konfrontacja podczas konkursu to nie tylko „walka o nagrody”, to także możliwość poznania stylu pracy, dorobku, repertuaru i poziomu wykonawczego innych chórów. To mobilizacja do dalszego rozwoju i intensywniejszej pracy, do nowych poszukiwań warsztatowych i twórczych oraz bogate źródło inspiracji. To także motywacja do podjęcia kolejnego wysiłku, by śpiewać muzykę sakralną najpiękniej wśród najlepszych.

Przyjazd na konkurs do Gniezna to także częstokroć jedyna sposobność poznania miasta, jego zabytków i przebogatej historii pierwszej stolicy Polski. W wydarzeniu artystycznym biorą udział również odbiorcy pośredni – widzowie przesłuchań konkursowych i koncertu galowego – sami chórzyści oraz wielopokoleniowa publiczność – mieszkańcy miasta i regionu.
 
Wszystkie koncerty w ramach konkursu są otwarte dla publiczności, a wstęp na nie jest bezpłatny. Szczegółowy rozkład godzin przesłuchań znajduje się na stronie internetowej: www.musicachoralis.org.
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki