Logo Przewdonik Katolicki

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Już za miesiąc w centrum Poznaniu stanie Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to wystawa czasowa zlokalizowana w nowoczesnej instalacji kontenerowej, która stanie w centrum Poznania 27 grudnia br.

Muzeum będzie można zwiedzać do końca stycznia 2014 roku. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Agnieszka Wiśniewska, Prezes Fundacji Wielkopolska Brand, głównego organizatora przedsięwzięcia. Muzeum połączy innowacyjną technologię oraz multimedia z archiwalnymi materiałami. Stare zdjęcia, charakterystyczne elementy scenograficzne, rekwizyty z Powstania Wielkopolskiego, materiały filmowe i dźwiękowe zaprezentujemy w nowoczesny, interaktywny i niezwykle sugestywny sposób – mówi Agnieszka Wiśniewska i dodaje: jestem przekonana, że zastosowanie nowych technologii przyciągnie uwagę młodych ludzi, dzięki czemu projekt ten stanie się ponadpokoleniowym przedsięwzięciem i ważnym głosem w dialogu z historią regionu.

- To nie będzie muzeum mające ambicje przekazania całościowego obrazu historii powstania z jego złożoną genezą. Celem tej interaktywnej instalacji będzie atrakcyjne ukazanie najważniejszych zjawisk i wątków oraz skłonienie odbiorców do dalszego poszukiwania informacji na ten temat – dodaje profesor Zbigniew Pilarczyk, konsultant merytoryczny przedsięwzięcia. Jan Mazurczak, Prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT), zwraca szczególną uwagę na walory promocyjne przedsięwzięcia: Jesteśmy przekonani, że Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie się ważnym elementem promocji Wielkopolski zarówno w kraju, jak i za granicą, budując pozytywny wizerunek regionu i jego mieszkańców.

 

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to nie tylko plenerowa lekcja historii w samym centrum Poznania, ale przede wszystkim nowoczesny, obywatelski projekt, który pozwoli na wielopłaszczyznowy dialog historii ze społeczeństwem. Wydarzenie to ma nie tylko ogromne znaczenie edukacyjne i kulturalne, ale także odznacza się dużym potencjałem promocyjnym regionu.

 

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – specyfika wydarzenia, łączenie tradycyjnych form wystawienniczych z innowacyjnymi rozwiązaniami, to atrakcyjny sposób ukazania historii i nawiązania dialogu między pokoleniami. To również miejsce do redefinicji takich wartości, jak rodzina, patriotyzm, wiara, wolność, tradycja. Tym samym – chociaż jest to projekt o zasięgu lokalnym - do uczestnictwa w tych niecodziennym wydarzeniu zapraszamy mieszkańców całej Polski oraz gości z zagranicy.

 

Fundacja Wielkopolska Brand wyraża nadzieję, że projekt spodoba się Wielkopolanom i w kolejnych latach podobne instalacje będą eksponowane w wielu miastach nie tylko naszego regionu, przybliżając w ten sposób historię Powstania Wielkopolskiego mieszkańcom Warszawy, Gdańska czy Krakowa.

 

PAMIĄTKI

Ważnym elementem projektu będzie prezentacja pamiątek rodzinnych, które do tej pory pozostawały jedynie w prywatnych rękach. Nowoczesna technologia pozwoli zeskanować takie obiekty, a następnie zaprezentować je w formie cyfrowej, tak, aby oryginały z powrotem mogły wrócić do ich właścicieli. – Marzę, by pewnego dnia zeskanować wszystkie pamiątki z Powstania Wielkopolskiego, zarówno te, które są własnością instytucji, jak i te, które przechowywane są w rękach prywatnych, i zgromadzić je w jednym miejscu, tworząc w ten sposób Wirtualne Muzeum Powstania Wielkopolskiego – mówi Agnieszka Wiśniewska, prezes Fundacji Wielkopolska Brand.

Osoby, które posiadają pamiątki z tego okresu i chciałby je zaprezentować w Muzeum proszone są o kontakt mailowy pod adresem: pamiatki@wielkopolskabrand.com lub telefoniczny pod numerem tel. 791 062 515.

 

ZWIEDZANIE

27.12.2013-31.01.2014

wstęp bezpłatny

Zwiedzanie grupowe – konieczność rezerwacji miejsc: rezerwacje@wielkopolskabrand.com, tel. 791 062 515

Weekendy – rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem, informacje: www.wielkopolskabrand.com

 

ORGANIZATOR

Fundacja Wielkopolska Brand

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki