Logo Przewdonik Katolicki

Bp Marek Mendyk biskupem świdnickim

APS/KAI | 31.03.20r
fot. EpiskopatNews

Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, biskupem diecezjalnym w Świdnicy. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca.

Nowy biskup świdnicki ma 59 lat i jest doktorem w zakresie katechetyki. Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. członkiem Rady Stałej oraz przewodniczącym Komisji ds. Wychowania Katolickiego i Asystentem Rady Szkół Katolickich.
Należy również do Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jest też członkiem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jego dewizą biskupią są słowa: „In Verbo Tuo, Domine” (Na Twoje Słowo, Panie).

Odchodzący na emeryturę bp Ignacy Dec był pierwszym biskupem świdnickim. Pełnił tę posługę przez 16 lat. W Konferencji Episkopatu Polski był m.in. członkiem Rady Naukowej, w latach 2006-2016, członkiem Komisji Duchowieństwa KEP, zaś od roku 2013 jest przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.
Diecezja świdnicka, którą obejmie bp Marek Mendyk, liczy około 630 000 mieszkańców, w tym ponad 550 000 katolików.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki