Logo Przewdonik Katolicki

Studnia dla trędowatych w Puri

| 02.01.15r
Fot. Redemptoris Missio

Za blisko miesiąc chcemy wybudować studnię w kolonii dla trędowatych w Indiach w Puri, gdzie żył i pracował polski misjonarz o. Marian Żelazek.

Zadania tego podjął się poznański podróżnik Maciej Pastwa – wolontariusz Fundacji, który za własne środki zamierza dotrzeć do Indii już w końcu stycznia 2015 r. Na budowę studni potrzebne jest 18 tys. zł.  Studnia posłuży blisko trzystu trędowatym wraz z rodzinami zamieszkującym kolonię w Puri.
Od samego początku swojego istnienia Fundacja Redemptoris Missio wspierała medycznie działania o. Mariana Żelazka w Indiach. Po jego śmierci wolontariusze Fundacji nadal jeżdżą do Indii, gdzie opatrują rany i służą swoją wiedzą medyczną chorym na trąd.  W Indiach mieszka blisko 400 tys. osób zarażonych tą chorobą. I pomimo faktu, że trąd można wyleczyć antybiotykami, rzadko zdarza się aby chory zawitał do gabinetu lekarskiego. Lekarze nie chcą leczyć trędowatych z obawy przed utratą innych pacjentów. Trąd jest chorobą tak bardzo naznaczającą, że chorzy na nią i ich całe rodziny muszą mieszkać w koloniach na obrzeżach miast. Ojciec Marian Żelazek objął jedną z takich kolonii swoją opieką. Zbudował dla swoich podopiecznych szpital, kuchnię miłosierdzia, szkołę i warsztaty pracy, w których mogą odzyskać wiarę we własne siły i człowieczeństwo. W kuchni miłosierdzia są wydawane darmowe posiłki dla osób, które nie są w  stanie pracować. Po śmierci Ojca Mariana trędowaci za własne, najczęściej użebrane, pieniądze wybudowali mu w miejscu, w którym zmarł, pomnik. Chorzy wraz z rodzinami żyją w skrajnie ubogich warunkach,  zamieszkują niewielkie, wymurowane przez o. Mariana pomieszczenia. Kiedy od gości odwiedzających kolonię słyszą, że  są z Polski bardzo się wzruszają, bo z Polski był ich ukochany opiekun – Father Marian.
W latach 2012 i 2014 pracowała tam wolontariuszka Fundacji, lekarka Kinga Zastawna. Poświęcała na pracę w kolonii całe swoje wakacje. Kinga zauważyła, że wielu chorób, z którymi zmagali się jej pacjenci, można by uniknąć, gdyby kolonia posiadała dostęp do zdrowej, wody pitnej. O swoim marzeniu opowiedziała w Fundacji. Tak powstał pomysł wybudowania studni.
Wszystkich, którzy chcieliby wspomóc projekt najdrobniejszymi nawet datkami zachęcamy do wpłaty na konto Fundacji z dopiskiem WODA.
Dane do przelewu
Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio
ul. Grunwaldzka 86
61-115 Poznań
Nr r-ku: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192
Więcej informacji o akcji: http://www.medicus.ump.edu.pl/index.php/onas/akcje-fundacji/234-woda-dla-tredowatych
 

 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki