Logo Przewdonik Katolicki

Małe kroki, wielkie zmiany

Edyta Drozdowska
fot. www.facebook.com/katolicydlasrodowiska/photos

„Podzielnik” to akcja, która polega na stworzeniu specjalnej przestrzeni, w której można wymienić się rzeczami, takimi jak ciągle ładne ubrania, działający sprzęt AGD czy niezniszczone książki. A także szansa na budowanie dobrych relacji w parafii.

Elwira, zamiast posiadania na wyłączność, wybiera współdzielenie. Ania po przeczytaniu encykliki Laudato si’ od razu wstaje z przysłowiowej kanapy. Piotr przekonuje, że dawanie rzeczom drugiego życia jest dbaniem o świat. Połączył ich Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska i „Podzielnik” – inicjatywa, którą polubiła niejedna polska parafia.

Odpowiedź na kryzys
– Nieco zawstydzona starsza pani, która wybrała dla siebie przyniesiony przez kogoś telefon dla seniora, kilkakrotnie pytała, czy na pewno może go otrzymać. Inna dziewczyna była przeszczęśliwa z powodu sukni ślubnej. Wśród rzeczy do oddania pojawił się też ekspres do kawy – opowiada Ania Oleksy, żona, mama, projektantka ogrodów i animatorka Laudato si’ z Krakowa, która już w 2019 r. zorganizowała „Podzielnik”.
„Podzielnik” to akcja, która polega na stworzeniu specjalnej przestrzeni wymiany rzeczy, takich jak ciągle ładne ubrania, sprzęt AGD, który działa, niezniszczone książki. A także okazja do spędzenia czasu razem i szansa na budowanie dobrych relacji w ramach parafii.
W związku ze zbliżającą się zimą, wojną i kryzysem energetycznym, wspólnoty parafialne mogą być miejscami wzajemnego wsparcia, a przy okazji dawać pewność, że mimo trudności jest na kogo liczyć.

Kościół, który jest blisko ludzi
Dla Ani Oleksy jeden z wielu impulsów do troszczenia się o świat to encyklika Laudato si’. Lekturę zabrała ze sobą na wakacje nad morze, bo jej zdaniem to wymarzone otoczenie do zapoznania się z pozycją, która tak wiele mówi o szacunku dla piękna oraz dzieła stworzenia.
– Te treści były mi bardzo bliskie, trafiały w moją wrażliwość i w sposób patrzenia na współczesne problemy społeczne. Ucieszyłam się, że są one dostrzegane przez Kościół. Encyklika zainspirowała mnie do „wstania z kanapy”, jak zachęca papież, i podjęcia pierwszych działań – opowiada. Dlatego najpierw na jednym z portali społecznościowych stworzyła grupę wymiany rzeczy, dzięki której te w dobrym stanie znajdują nowych właścicieli i nie trafiają do śmietnika.
Kolejnym krokiem było (niejako w odpowiedzi na cytat z encykliki o tym, że wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni i zależni od siebie) zorganizowanie „Podzielnika”. W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie, razem ze wspólnotą Sursum Corda Mission, zadbała o miejsce, ustaliła datę, a w ogłoszeniach parafialnych księża zaprosili na spotkanie, na które można było przynieść rzeczy dobrej jakości, ale też po prostu przyjść, poszukać czegoś dla siebie, poznać nowe osoby, spędzić miło czas przy kawie, z muzyką w tle. Choć na początku Ania trochę bała się o frekwencję, przyszło sporo osób, a ona usłyszała wiele serdecznych słów.
Na spotkaniu obecny był również gość specjalny, Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu z Fundacji Dzieci w Naturę, który dzielił się pomysłami na to, jak w codzienności realizować inspiracje z encykliki papieża Franciszka. – Trzeba uwierzyć, że każdy z nas każdego dnia ma wpływ na świat. Może brzmi to banalnie, ale… chyba jestem idealistką. Dla mnie ta akcja udowadnia, że zawsze możemy mieć coś, co odpowie na czyjś brak, a być może nawet będzie spełnieniem marzenia dla drugiej osoby? Poza tym „Podzielniki” to nie tylko wymiana rzeczy, ale też wspólny czas i Kościół, który pokazuje, że może być blisko ludzi – podsumowuje Ania.

Drugie życie dla alb
– Wierzymy, że nasz pomysł tworzenia „Podzielników” wskazuje kierunek radzenia sobie z wyzwaniami współczesności. Dzieląc się dobrymi rzeczami, które dla nas nie są niezbędne, a mogą przydać się innym, dajemy im „drugie życie”, zapobiegamy wyrzucaniu i marnotrawstwu, a przez to chronimy zasoby ziemskie i środowisko. Tak samo dzieje się, gdy sami, zamiast kupować nową rzecz, wypatrzymy sobie coś z „Podzielnika” – mówi Piotr Abramczyk, prezes Zarządu LSM Polska, Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Idea spodobała się również Elwirze Dobrej-Stefańskiej, ekonomistce, animatorce Laudato si’, która w swojej wspólnocie zrealizowała autorski pomysł na „Podzielnik”. – To było coś na małą skalę. Chciałam zaznaczyć, że przekaz encykliki papieża Franciszka leży mi na sercu, i zorganizować coś w parafii. Pomagał mi głównie mąż. Zdecydowaliśmy, że zaprosimy parafian do radosnego dzielenia się i zachęcimy ich do podawania dalej alb komunijnych. Taki strój tuż po białym tygodniu zostaje odwieszony do szafy lub ląduje w koszu, mimo że nadal jest w bardzo dobrym stanie. Przecież można taką albę komuś oddać i kolejna rodzina nie musi kupować nowej, prawda? – mówi Elwira.
– Nadal obserwuję w społeczeństwie pewnego rodzaju skrępowanie przed korzystaniem z rzeczy używanych, mam wrażenie, że nie każdy miał śmiałość skorzystać z naszego „Podzielnika”, ale to się stopniowo zmienia i współdzielenie rzeczy, zamiast chwilowego posiadania na wyłączność i wyrzucania do śmieci, ma coraz więcej zwolenników – dodaje. Przy okazji tej akcji odezwał się do niej ktoś, kto chciałby wesprzeć uchodźców i planuje zorganizować w parafii kolejny projekt pomocowy.
Elwira cieszy się, że może dawać innym iskrę do działania. Zależy jej na promowaniu kultury dzielenia się i jednocześnie, jak mówi, na „zaprzestaniu eksploatacji planety do granic wytrzymałości”.

Poszukaj sprzymierzeńców i zrób to
Rada dla kogoś, kto chce zorganizować „Podzielnik” tam, gdzie mieszka? – Poszukaj sprzymierzeńców i zrób pierwszy krok! Jeśli ktoś chciałby podziałać, a nie wie jak, może się do nas, czyli do Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, odezwać. Podpowiemy, pomożemy, wesprzemy – zachęca Ania Oleksy.

---

ZIELONE PARAFIE

Niedziela-sw-02.jpg

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zaprasza do organizacji „Podzielników" w czasie Adwentu. „Podzielnik” to tylko jeden z wielu projektów, realizowanych w ramach programu Zielone Parafie – inicjatywy Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Program jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Polski i łączy już 136 wspólnot parafialnych. Każda z nich, poprzez edukację i konkretne inicjatywy, tworzy w parafii przyjazne ludziom i środowisku rozwiązania.
Aby dowiedzieć się więcej oraz zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej, wystarczy wejść na www.zieloneparafie.pl i zarejestrować się. Rejestracja
i udział w programie są bezpłatne.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki