Logo Przewdonik Katolicki

„Po owocach ich poznacie…”

Przez piętnaście lat działalności pomogła tysiącom zdolnych i niezamożnych ludzi z całej Polski, dumnie zwanych Żywym Pomnikiem Świętego Jana Pawła II.

Prowadzony przez nią fundusz stypendialny dał wielu młodym możliwość zdobycia wykształcenia na najlepszych uczelniach w kraju. Wyróżnia ją wieloletnia formacja duchowa podopiecznych, możliwa między innymi dzięki organizowanym obozom wakacyjnym. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w tym roku obchodzi swój jubileusz. Przez 15 lat zorganizowała 30 obozów formacyjnych, ponad 800 podopiecznych zostało jej absolwentami. Fundacja dba o propagowanie nauczania św. Jana Pawła II, co roku organizując Dzień Papieski.  Tegoroczne obchody skupiają się na roli i wartości rodziny.
 
Wspólna modlitwa fundamentem miłości
Dorota od dwóch lat jest absolwentką programu stypendialnego. Jak sama mówi, dziesięć lat w fundacji to nie tylko ogrom wspomnień, ale również owoce w postaci wartościowych i trwałych przyjaźni. Jej mąż, Kamil, również był wieloletnim stypendystą Fundacji. Od 2 maja bieżącego roku są małżeństwem. Stanęli przed Panem Bogiem, udzielając sobie sakramentu małżeństwa niemal dziewięć lat od ich pierwszego spotkania na obozie fundacyjnym.
Nie bez powodu Dorota w sposób szczególny wspomina właśnie ten trzytygodniowy obóz: tydzień formacji duchowej w Poznaniu, a następnie dwutygodniowy kurs języka angielskiego w Cieniawie. To z tego wyjazdu ma najwięcej znajomości – takich, które przetrwały lata.  Właśnie tam poznała Kamila. Dorastając w fundacji, marzyła o tym, aby założyć rodzinę z kimś o takich samych wartościach – z mężczyzną, któremu nie będzie musiała tłumaczyć, dlaczego chcę się razem z nim pomodlić i pójść do kościoła.
Oboje wyróżniali się zaangażowaniem w życie fundacji, a także w działalność swoich wspólnot akademickich, do których należą studiujący stypendyści. Jako absolwenci, Dorota i Kamil podkreślają niesamowite doświadczenie „fundacyjnej rodziny” – wspólne Msze, czuwania modlitewne, wzruszenia, a także podejmowanie różnych inicjatyw – to wszystko uczy relacji i buduje więź. Przez lata wiele zyskali dzięki ofiarności darczyńców fundacji i wierzą, że ofiarowane dobro wraca. Jak sami mówią – są przypadkiem, do którego dobro dane drugiemu człowiekowi wróciło z tysiąc razy większą siłą.
 
Rodzina i małżeństwo nie są łatwe
Marlena została stypendystką fundacji w 2005 r., niedługo po śmierci Jana Pawła II. Od samego początku tej przygody była zachwycona ideą fundacji, jej sposobem podejścia do młodych ludzi i ich rozwoju. Mimo że pochodzi z małej miejscowości na Podlasiu, nie bała się wybrać studiów na najlepszym uniwersytecie w Polsce, nie wahała się podjęcia wielu inicjatyw międzynarodowych, a także kursów i szkoleń. Jak sama mówi, fundacja nauczyła ją pewności siebie i wiary w swoje możliwości i talenty. Zanim została jej podopieczną, planowała „wielką karierę”, jednak poprzez fundacyjną formację zrozumiała, że takie podejście nie doprowadza do szczęścia i że na wszystko jest czas i pora. Ku zaskoczeniu wielu zrezygnowała z dobrej pracy i wielu możliwości w Warszawie i przeprowadziła się na Mazury, by tam założyć rodzinę. Od 2012 r. jest żoną, obecnie również mamą dwóch synów. W wolnym czasie rozwija swoją pasję pisania, prowadząc bloga o małżeństwie, rodzinie i wartościach.
– Pokutują w nas filmowe wyobrażenia małżeńskiego życia – samo się ułoży, będzie pięknie, długo i szczęśliwie. Pokutuje w nas w końcu myślenie, że małżeństwo to koniec – naszego rozwoju osobistego, czasu dla siebie i pasji. Małżeństwo to wielka przestrzeń do rozwoju, jakiej nie ma się w pojedynkę. Szkoła nie-egoizmu. Kurs komunikacji. Warsztaty cierpliwości. I wszystko za darmo. Może dlatego, w świecie zdominowanym przez pieniądze, mniej cenione. Certyfikat jasno czytelny: szczęście. Ten certyfikat wskazała mi Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – czytamy w jednym z jej tekstów.
Według Marleny fundacja uczy wiary w siebie i innych ludzi, tego, że praca powinna być uczciwa i zajmować odpowiednie miejsce w życiu, ale także odpowiedzialności za drugiego człowieka i lokalne środowisko. Wpaja, że „bylejakość” nie jest nic warta. Trzeba mierzyć bardzo wysoko, na każdym polu swojego życia, również – a może zwłaszcza – w rodzinie.
 
Począwszy od 2001 r. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” co roku organizuje Dzień Papieski, którego celem jest propagowanie nauczania św. Jana Pawła II. Realizowane jest to między innymi poprzez inicjatywy o charakterze kulturalnym – spektakle teatralne i koncerty w całej Polsce. Charakter edukacyjny dnia tworzą konkursy, warsztaty i konferencje naukowe, poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Dzień Papieski to także okazja do integracji, dzięki  organizowanym w kraju turniejom sportowym i miasteczkom rodzinnym z atrakcjami dla najmłodszych i ich rodzin. W tym okresie zbierane są fundusze na stypendia dla 2500 podopiecznych fundacji. Tegoroczny jubileuszowy XV Dzień Papieski odbędzie się 11 października pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Jego wydarzeniom w sposób szczególny słowa papieża: „Modlimy się gorąco, by nie brakowało nikomu dobrej woli, inicjatywy, realizacji. By rodzina była silna Bogiem, a kraj był silny rodziną.”

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki