Logo Przewdonik Katolicki

Czas słuchania młodzieży

Rozmowa z ks. Krzysztofem Dukielskim.

Pamiętamy Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w 1991 r. Wiele osób próbuje dokonywać porównań z tym, co przed nami. Słusznie?
– Minęły 24 lata od tamtego pamiętnego spotkania na Jasnej Górze. Wiele się zmieniło na świecie i w Polsce, Światowe Dni Młodzieży również. Struktura tego spotkania od tamtych czasów rozrosła się do kilkunastu dni. Jedno zostało niezmienne, entuzjazm młodych, którzy przyjeżdżają ze wszystkich stron świata, żeby pod przewodnictwem papieża wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Tamto doświadczenie Boga we wspólnocie niesie nadzieję i oczekiwanie, że Kraków 2016 wyda jeszcze większe owoce i przyniesie przebudzenie kolejnej generacji młodych. Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. były jednym z tym momentów, które sprawiły, że z „pokolenia NIC”, skreślonego przez socjologów, wyrosło pokolenie JPII. Pokolenie, które uwierzyło w tajemnicę szczęścia, która płynie z Ewangelii.
 
Zmieniły się czasy, mamy inne wyzwania, zagrożenia. Jaką szansą, w rozumieniu odnowy i owoców duchowych, będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Jakiego zaszczytu dostępuje Polska?
– Światowe Dni Młodzieży to czas cudów. Jest to czas łaski. Tam gdzie jest Chrystus, nie może być inaczej. Przez te spotkania młodzi odczuwają miłość Jezusa, która ich dotyka poprzez ramiona wspólnoty Kościoła. Czas cudów, bo młodzi odnajdują tam sens życia, powołanie, zakochują się, umacniają na drodze wiary. Ileż takich świadectw przez te lata zostało zebranych. Światowe Dni Młodzieży w Polsce to czas łaski, którego nie wolno nam zmarnować, bo dla tego pokolenia już może innego nie być.
 
Czy jest to szansa na to, aby w polskich kościołach było coraz więcej ludzi młodych? Według księdza, co jest powodem, że młodzież po przyjęciu sakramentu bierzmowania w jakiś sposób porzuca Kościół?
– To pytanie nurtuje i spędza sen z powiek wszystkich duszpasterzy. Światowe Dni Młodzieży – to jest właśnie ta niepowtarzalna szansa, ta iskra, która ma rozpalić przygaszoną wiarę w sercach młodych. Takim przykładem są Światowe Dni Młodzieży w Paryżu z 1997 r., kiedy to biskupi Francji poprosili młodych, żeby przyjechali najpierw do ich parafii, bo one wymierają. To spotkanie zaowocowało powstaniem nowych wspólnot w parafiach, ożywieniem duszpasterstwa młodzieży.
 
Do tego szczególnego wydarzenia zostało trzynaście miesięcy. Jak wielkie jest to przedsięwzięcie pod względem logistycznym?
– O logistyce Światowych Dni Młodzieży powstają całe opracowania. Najpierw to ogromny wysiłek poszczególnych diecezji, które tworzą sieć organizacyjną – przygotowują centra diecezjalne, dekanalne, parafialne. W niektórych diecezjach jest już kilka tysięcy wolontariuszy, którzy formują się duchowo, ale też szkolą warsztat wolontariusza. Powstają programy przyjęcia młodych z zagranicy w ramach „Dni w diecezjach”. Dzisiaj w Światowe Dni Młodzieży w Polsce są już zaangażowane tysiące ludzi, którzy przemierzają parafie, opowiadając o tym, co będzie za rok. Do tego dochodzi samo przygotowanie Krakowa i okolic na bezpośrednie spotkanie z Franciszkiem. Rodzi się pytanie: jak w jednym miejscu zmieścić ponad dwa miliony ludzi? To wymaga współdziałania Komitetu Organizacyjnego ze stroną rządową, samorządami, miastem. Spotkań jest czasami kilka dziennie. A do tego wizyty delegacji z innych krajów, które przyjeżdżają, ale też piszą setki zapytań, jak mają organizować młodzież w swoich krajach. Wszystko jest na bardzo dobrej drodze, żeby Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 wpisały się w historię serc milionów ludzi.
 
Spotykamy się w Bydgoszczy przy okazji warsztatów muzycznych, które mają być także formą przygotowania lokalnej młodzieży do ŚDM. Jakie zadania stoją przed naszą diecezją, jeśli chodzi o dobre przygotowanie do tego wydarzenia?
– Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży, które działa od 20 lat w Warszawie, jest platformą wymiany doświadczeń między diecezjalnymi duszpasterzami młodzieży. Spotkania księży koordynatorów, ogólnopolski fanpage Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży, strona z aktualnościami oraz Krajowe Forum Młodych służą wspólnemu inspirowaniu się w dobrym. Różnorodność diecezji sprawia, że nie ma stałego schematu duszpasterskiego. Stąd tak ważna rola koordynatorów diecezjalnych i centrów diecezjalnych, którzy dopasowują działania i rozwiązania duszpasterskie do swojej diecezji.
 
Jaki wysiłek w tym zakresie powinny wykonać parafie, czyli wierni świeccy i księża proboszczowie?
– Jeśli diecezje, parafie odkryją skarb Światowych Dni Młodzieży, wygrają swoją przyszłość, bo będą mieli młodzież. Święty Jan Paweł II na samym początku światowych spotkań z młodymi mówił, że najważniejsze jest to, co właśnie młodzi chcą nam powiedzieć. Światowe Dni Młodzieży to czas słuchania młodzieży. Wiem, to rewolucja. Ale inaczej oni ciągle będą widzami w Kościele, konsumentami naszych duszpasterskich pomysłów. A to przecież młodzi są bohaterami Światowych Dni Młodzieży, to jest ich święto. Rozumiejąc to, odkrywamy dla młodych przestrzeń w Kościele, zaczynamy słuchać ich potrzeb. A jakie jest to zadanie dla nas, księży? Papież Franciszek mówi, by iść na peryferie, a młodzi dopowiadają, że to często parafie są dla nich takimi peryferiami, gdzie nie ma dla nich miejsca. A więc zadanie dla księży to stworzenie przestrzeni, w której młody człowiek będzie twórcą, a nie tylko widzem.
 
Pojawiają się już pierwsze pytania o koszty związane z pakietami pielgrzyma. Pojawiają się głosy, że ceny są bardzo europejskie, nie na kieszeń młodego Polaka.
– Ceny pakietów zostaną ogłoszone już niebawem. Wtedy będzie można rozmawiać o konkretach i szukać pomocy dla tych, dla których finanse będą stanowiły przeszkodę, by pojechać na spotkanie z papieżem. Już dziś działa „Bilet dla Brata”, gdyż sytuacja na Wschodzie jest bardzo trudna, ale nie możemy też zapomnieć o młodych z ubogich rodzin w Polsce. Przyjazd na Światowe Dni Młodzieży będzie miał też piękny wymiar solidarnościowy: Jedziesz na ŚDM? Cudownie. Ale czy Twój kolega też pojedzie? Czeka nas rok cudów.
 
Gdyby miał Ksiądz zachęcić innych, aby zaangażowali się w organizację Światowych Dni Młodzieży, co by usłyszeli?
– „Miejcie odwagę być szczęśliwi” – to słowa papieża Franciszka z „Orędzia do młodych na XXX Światowy Dzień Młodzieży”. Światowe Dni Młodzieży to niezwykły projekt samego Boga, w który wpisani są młodzi. Brać udział w tak niezwykłym wydarzeniu, poświęcać dla niego swój czas, talenty, to zmieniać świat. Jest to prawdziwa rewolucja miłości. Polska i świat będą inne po Krakowie w roku 2016, bo miłość zawsze zostawia swój ślad.
 
Czego Ksiądz doświadcza dla siebie, będąc niejako w tyglu pięknej przygody duszpasterskiej?
– Niektórzy mówią, że Światowe Dni Młodzieży to największy cud, jakiego dokonał św. Jan Paweł II. I ja podobnie to odczuwam. Brać udział w cudzie to naprawdę cud. Być świadkiem, jak zmartwychwstają parafie i zapełniają się młodymi, widzieć uśmiech i entuzjazm młodych, którzy angażując się w Światowe Dni Młodzieży, odkryli Jezusa, to bezcenne.
 
Ks. Krzysztof Dukielski – zastępca dyrektora Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży w Warszawie
 

 Światowe Dni Młodzieży - to międzynarodowe spotkania młodych, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, aby wyznać wiarę w Chrystusa. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem ŚDM był św. Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002). Po jego śmierci tradycję kontynuował papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). W lipcu 2013 roku w Rio de Janeiro z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. Kolejne spotkanie już niebawem w Krakowie.

Warto odwiedzać adresy:
www.sdm.org.pl
www.krakow2016.com
www.golgota.bydgoszcz.pl
Twitter: @wyd16bydgoszcz
Fanpage: www.facebook.com/wyd16.golgota.bydgoszcz.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki