Logo Przewdonik Katolicki

Adwent to znaczy czuwać

ks. Karol Skrobicki

„Który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Dziewicy” – słowa Składu Apostolskiego zachęcają nas do refleksji nad sensem adwentowego czuwania, nad sposobem, w jaki odczytujemy i przeżywamy zapowiedź narodzin Mesjasza. Czy możemy odpowiedzieć twierdząco na pytanie, że jesteśmy właściwie przygotowani na przyjście Chrystusa?

Wyrazem poszukiwania obecności Boga w naszym życiu, dążenia do bliskości z nim był dzień skupienia dla młodzieży trzech dekanatów konińskich, który odbył się w  sobotę 29 listopada w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Czuwanie rozpoczęło się o godz. 10.00 adoracją Najświętszego Sakramentu. Podczas nabożeństwa piszący te słowa wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego, duszpasterz młodzieży dekanatu konińskiego trzeciego (i główny organizator dnia skupienia, przyp. ŁB) tłumaczył młodzieży, na czym polega przebywanie w bliskości Pana Boga. Każdy ma duchowe potrzeby, największą z nich jest potrzeba miłości. Mamy patrzeć na Jezusa i zobaczyć w Nim kogoś, kto naprawdę jest i kto kocha, On tęskni za nami, nie może przestać kochać. Po przeprowadzeniu rachunku sumienia wiele osób przystąpiło do spowiedzi. Następnie młodzi wysłuchali katechezy, którą wygłosił ks. Marcin Matynka – duszpasterz młodzieży dekanatu konińskiego drugiego. Kapłan prosił: „Bądźmy zawsze przygotowani na przyjście Pana”; tłumaczył, czym jest Adwent i jak należy go po chrześcijańsku przeżyć.
Uwieńczeniem dnia skupienia była Eucharystia, której przewodniczył ks. Karol Skrobicki. W homilii ks. Krzysztof Góralski, duszpasterz młodzieży dekanatu konińskiego pierwszego, zaznaczył, jak ważne w życiu chrześcijanina są pokora i czas, który poświęcamy Panu Bogu. Przypomniał także, co to znaczy być uczniem Jezusa i  Jego wiarygodnym świadkiem we współczesnym świecie.
Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni odmówili modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła schola parafialna. Po Eucharystii wszyscy zebrali się w auli bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na skromnym poczęstunku.  
Tak jak pozostali duszpasterze młodzieży dekanatów konińskich dziękuję Panu Bogu za ten święty i ważny czas. W ich i swoim imieniu wyrażam wdzięczność ks. prałatowi Wojciechowi Kochańskiemu, życzliwemu i kochającemu młodzież proboszczowi parafii św. Maksymiliana w Koninie. Dziękujemy za obecność księżom:  Piotrowi Stannemu, Adrianowi Niebudkowi i Dawidowi Brauerowi. Bardzo się cieszymy, że liczne grono młodzieży przyjęło zaproszenie do udziału w dniu skupienia, w przygotowaniu do Adwentu. Wierzymy w dobre, liczne owoce naszego spotkania w domu Bożym.
Na zakończenie – krótkie świadectwo: „Ksiądz na katechezie mówił o jakimś dniu skupienia, początkowo nie chciałem w nim brać udziału, ale to była sobota, i tak nie miałem żadnych planów, więc pomyślałem sobie, że może pójdę. Pod koniec adoracji coś we mnie pękło, postanowiłem iść do spowiedzi, spowiadałem się dość długo, pojednałem się z Bogiem. Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym skupieniu, to był dla mnie bardzo ważny dzień i czas. Dziękuję. Uczestnik”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki