Logo Przewdonik Katolicki

Brzmienie wiary

ks. Andrzej Tomalak
Fot.

Tradycyjnie z liturgicznym wspomnieniem św. Cecylii, patronki chórzystów, organistów i muzyki kościelnej, we Włocławku związana jest uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom, a indeksów nowym studentom Diecezjalnego Studium Organistowskiego.

„Ład Boży” informował już o tym, że od września siedziba DSO znajduje się przy parafii św. Stanisława BM. Tegorocznej uroczystości, która odbyła się w sobotę 23 listopada, przewodniczył proboszcz tej parafii i dyrektor studium ks. prałat Sławomir Deręgowski. W obchodach uczestniczyli wykładowcy i studenci, gościem honorowym był ks. prałat Zbigniew Szygenda, dyrektor senior, który przez 33 lata kierował studium, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku.

 

Fascynacja organami

Podniośle zabrzmiał kanon Gloria in excelsis Deo w wykonaniu chóru DSO pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego. Słowo powitalne wygłosił ks. dyrektor Sławomir Deręgowski, po czym nastąpiła prezentacja absolwentów studium i wręczenie im dyplomów. Ceremonii dokonał ks. Zbigniew Szygenda. W tym roku szkołę ukończyli Katarzyna Szczepańska i Paweł Włosiński, który wystąpił przed zebranymi, wykonując dwie kompozycje Jana Sebastiana Bacha. Następnie ksiądz dyrektor wręczył indeksy 20 nowym studentom. Uwieńczeniem uroczystości był koncert w wykonaniu Łukasza Rogowicza, studenta muzyki kościelnej i organisty w parafii Kramsk.

Obecnie w Diecezjalnym Studium Organistowskim, w klasie organów i fortepianu, kształci się 40 studentów. Dwunastu profesorów, związanych z różnymi uczelniami, przekazuje im wiedzę z zakresu historii, teorii i praktyki muzyki. Nauka w studium trwa pięć lat, wykłady odbywają się w trzy soboty w miesiącu. Absolwenci otrzymują uprawnienia do pełnienia posługi w Kościele.

 

Najpiękniej brzmią w kościele

Piękną okazją do świętowania był jubileusz 65-lecia istnienia Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku. Placówka mieści się na terenie parafii św. Stanisława BM. W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata o godz. 13.00 sprawowana była uroczysta Eucharystia z udziałem uczniów, grona pedagogicznego i dyrekcji ZSM. Wspólnemu dziękczynieniu Bogu „za placówkę będącą matecznikiem muzycznie uzdolnionych dzieci i młodzieży z Włocławka i okolic” przewodniczył ks. Sławomir Deręgowski. On też poświęcił nowy sztandar szkoły, a w homilii m.in. ukazał muzyczną pasję patrona ZSM: Czesława Niemena, w połączeniu z jego charyzmatem i duchowością.

Podczas Mszy św. zebrani dziękowali Bogu również za dar, jakim był dla parafii Jan Musialik, organista, który po 60 latach pracy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Za wieloletnią, wzorową posługę został uhonorowany przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa Medalem „Zasłużony dla Diecezji”. Wdzięczni parafianie i ksiądz proboszcz zgotowali dostojnemu jubilatowi owację, obdarowali go kwiatami i… wspaniałym tortem.

Muzycznego zamknięcia Roku Wiary i obchodów cecyliańskich w parafii św. Stanisława dokonała orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku pod batutą Grzegorza Augustynowicza. Licznie zgromadzeni wierni podjęli przygotowany na tę okazję repertuar maryjno-patriotyczny, włączając się we wspólny śpiew.


 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki