Logo Przewdonik Katolicki

Aby byli jedno?

PK
Fot.

Już tylko kilkanaście dni pozostało do kolejnej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pod koniec lipca na pątniczy szlak ponownie wyruszą grupy promieniste i grupy kolorowe.

Już tylko kilkanaście dni pozostało do kolejnej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę.  Pod koniec lipca na pątniczy szlak ponownie wyruszą grupy promieniste i grupy kolorowe. 

Specyfika grup promienistych polega na tym, że całą trasę – od wyjścia ze swojej parafii  do Jasnej Góry – przemierzają same. Wędrują m.in. z Gniezna (w tym grupa akademicka)  Inowrocławia, Witkowa, Powidza, Żnina, Strzelna, Kruszwicy, Janikowa, Gniewkowa, Czerniejewa i Biechowa. Grupy kolorowe pielgrzymują razem, rozpoczynając wędrówkę wspólną modlitwą w gnieźnieńskiej katedrze. Idą z Gniezna, Rogoźna, Inowrocławia, Mogilna, Pobiedzisk, Żnina, Wągrowca, Wrześni, Zagórowa, Szamocina, Murowanej Gośliny. W tym roku wyjście odbędzie się 28 lipca. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Krzysztof Wętkowski.

Wspólne wejście

Zgodnie z decyzją abp. Józefa Kowalczyka, w tym roku grupy kolorowe i promieniste wejdą na Jasną Górę jednego dnia – 5 sierpnia. Najpierw nastąpi złożenie krzyża pielgrzymkowego, w którym to obrzędzie po raz pierwszy uczestniczyć będą także grupy kolorowe, przynosząc pasyjkę. Następnie pielgrzymi pomodlą się przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Później, w bazylice jasnogórskiej, odbędzie się wieńcząca pielgrzymowanie Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski. 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, pielgrzymi przeżyją wspólną Drogę Krzyżową oraz Eucharystię w kaplicy Cudownego Obrazu. Ta zmiana jest odpowiedzią na ubiegłoroczne wezwanie metropolity gnieźnieńskiego. – Abp Józef Kowalczyk w czasie Mszy św. sprawowanej na wałach jasnogórskich na zakończenie pielgrzymki w 2012 r. wezwał pątników z archidiecezji gnieźnieńskiej do realizacji widomego znaku jedności, czyli wspólnego wejścia grup promienistych i kolorowych. Po wnikliwych i szczegółowych konsultacjach, zachowując odrębność tradycji, został opracowany i zaakceptowany przez prymasa program tegorocznego pielgrzymowania oraz wspólnego wejścia – mówi ks. Dariusz Żochowski, kierownik PPAG.

Z twarzą Chrystusa

W tym roku pielgrzymów zaprowadzi do Jasnogórskiej Matki hasło zaczerpnięte od św. Pawła: „Wiem, Komu uwierzyłem”. Nawiązuje ono do trwającego Roku Wiary. Jest też tożsame ze słowami przyświecającymi Krajowemu Duszpasterstwu Młodzieży. Jako symbol tegorocznej drogi pątnicy otrzymają chustę z wizerunkiem twarzy Jezusa. Ma ona przypominać, że Jezus wciąż jest przy nas – nie tylko w chwilach radości, ale także wtedy, gdy trud codziennej drogi odbiera nam siły. Znak twarzy Chrystusa to także znak jedności, która w tym roku jest szczególnie podkreślana, choćby przez wspomniane już wspólne wejście grup promienistych i kolorowych. Jak tłumaczy Jakub Cichocki z grupy biało-czarnej pielgrzymującej z parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie, każdy kolejny etap tegorocznej pielgrzymki będzie opierał się na fragmentach Pisma Świętego, których zgłębianie ma pomóc pątnikom jeszcze mocniej powiedzieć: wierzę! – To dla mnie bardzo ważne, że właśnie z takim hasłem będziemy pielgrzymować. Rok temu Pan Bóg dał mi wiele odpowiedzi na nurtujące mnie i oddalające od Niego i Kościoła pytania. Czego oczekuję w tym roku? Jest to dla mnie niewątpliwie kontynuacja tego dzieła, które zrodził we mnie Bóg. Chciałbym żeby Pan przychodził każdego dnia we wspólnocie i Słowie danym nam czy to przez przewodników na konferencjach, czy przez Pismo Święte. Na pewno będzie to czas owocny, czas spotkania z Bogiem, potrzeba tylko trochę odwagi i wolności, aby powiedzieć Mu „tak” – mówi Jakub.

Każdy daje wszystko co ma

Jednym z elementów łączących wszystkie grupy jest hymn pielgrzymki, który nawiązuje                do jej hasła przewodniego. Przez kilka ostatnich lat melodia była wybierana spośród propozycji przesłanych przez pielgrzymów. W tym roku dodatkowo ogłoszono konkurs na tekst hymnu. Autorką tegorocznego jest Monika Luboch (ambulans pielgrzymkowy, Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie Gdańsk). Nieocenionym źródłem przekazu wszystkich potrzebnych informacji są pielgrzymkowe media. Pątnicy doświadczają trudu drogi osobiście. Ich bliscy czekają w domach, wspierając ich modlitwą i licząc na obszerne relacje z trasy. By uczynić zadość ich oczekiwaniom, sztab medialny uczestniczy w specjalnych warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie Młodzieży „Wiosło”. I wreszcie kierujący ruchem, którzy dbają o bezpieczeństwo grup. Do swoich zadań przygotowują się podczas corocznych szkoleń organizowanych dla Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.

Dopóki nogi, nogi dwie

Niektórzy na to wspólne, święte wędrowanie czekają już od ubiegłego roku. Inni nie wyobrażają sobie wakacji bez pielgrzymowania. Jeszcze inni mają już spakowane plecaki. – Idę, aby spotkać się z Bogiem obecnym w drugim człowieku, aby pogłębić relacje z Nim. Pójście na pielgrzymkę to dla mnie także dawanie świadectwa – mówi Marcin Kąkol pielgrzymujący z grupą promienistą z parafii pw. św. Jadwigi w Inowrocławiu.

Zatem iść czy nie iść? Jeżeli stoisz przed takim dylematem, odpowiedź jest jedna: ruszaj z nami. Czekają na ciebie pielgrzymi, czeka na ciebie Bóg, czeka na Ciebie Matka Boża. Wszystkie informacje na temat Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej znaleźć można na stronie www.ppag.pl, gdzie zamieszczone są również wskazówki na temat sposobu zapisania się do poszczególnych grup pielgrzymkowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki