Logo Przewdonik Katolicki

Rocznica ingresu

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk dziękował 26 czerwca za trzeci rok posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie. Wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim przy grobie św. Wojciecha modlili się gnieźnieńscy biskupi, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz księża dziekani.

Na początku Eucharystii biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski przypomniał fragment homilii wygłoszonej przez abp. Józefa Kowalczyka w czasie ingresu do katedry gnieźnieńskiej: „Od dziś moim szczególnym przywilejem i obowiązkiem będzie modlitwa za Kościół gnieźnieński, który na przestrzeni ponad tysiąca lat strzegł i odpowiedzialnie pomnażał bogactwo wiary, nadziei i miłości” – mówił wówczas prymas. – Wierni tym słowom stajemy dziś do modlitwy, pamiętając o tym, że każde nasze ludzkie działanie musi być poprzedzone modlitwą – podkreślił bp Wętkowski. – Do stojących przed nami zadań musimy podchodzić z wielką pokorą, wynikającą ze świadomości naszych słabości, a równocześnie z głęboką wiarą i nadzieją, że Pan Bóg, który nas powołuje do podejmowania i realizowania tych zadań wspomoże nas swoją łaską – dodał. Gnieźnieński biskup pomocniczy wygłosił także homilię, w której – nawiązując do czytanej Ewangelii – przestrzegał przed uleganiem fałszywym prorokom. Współcześnie – jak tłumaczył – są nimi ci wszyscy, którzy odwodzą człowieka od światła Ewangelii. – Fałszywymi prorokami mogą być media, które mają ogromny wpływ na kształtowanie postaw i opinii w społeczeństwie. Mogą nimi być ludzie, którzy stanowią prawo państwowe sprzeczne z prawem Bożym zwłaszcza w tym, co dotyczy samej istoty życia człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, a także rozumienia małżeństwa i rodziny. Fałszywym prorokiem może być dla człowieka jego sumienie, które zagłuszone i gwałcone milknie albo staje się właśnie prorokiem fałszywym – tłumaczył bp Wętkowski.

Wspólnie z prymasem Polski przy grobie św. Wojciecha za jego posługę na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie dziękowali: biskup senior Bogdan Wojtuś, Kapituła Prymasowska, księża dziekani, pracownicy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, a także przedstawiciele lokalnych władz.Abp Józef Kowalczyk został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w 2010 r. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył 26 czerwca 2010 r. W uroczystości uczestniczyło ponad 40 arcybiskupów i biskupów oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych z pełniącym wówczas obowiązki prezydenta RP Bronisławem Komorowskim na czele. Wcześniej metropolita gnieźnieński przez ponad 20 lat pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce. W tym czasie doprowadził m.in. do uzgodnienia i podpisania konkordatu, a także przeprowadził nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki