Logo Przewdonik Katolicki

Serce centrum

KRYSTYNA GÓRSKA, EDYTA LEWANDOWSKA, MARCIN CIOŁKOW
Fot.

Małyń to niewielka miejscowość w województwie łódzkim (gmina Zadzim). Pierwsze wzmianki o niej jako parafii pochodzą z XIV w. Z dokumentów wynika, że w 1398 r. istniał tu kościół drewniany. Na jego miejscu w 1752 r., gdy proboszczem był ks. Stanisław Gajewski, wzniesiono drugi, także drewniany, który spłonął w 1907 r.

Małyń to niewielka miejscowość w województwie łódzkim (gmina Zadzim). Pierwsze wzmianki o niej jako parafii pochodzą z XIV w. Z dokumentów wynika, że w 1398 r. istniał tu kościół drewniany. Na jego miejscu w 1752 r., gdy proboszczem był ks. Stanisław Gajewski, wzniesiono drugi, także drewniany, który spłonął w 1907 r.

 

Obecny neogotycki kościół św. Andrzeja Apostoła zbudowano w latach 1907–1912, wówczas proboszczem był ks. kanonik Franciszek Maciaszek. Konsekracji dokonał 26 lipca 1919 r. bp Władysław Krynicki. Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w świątyni spichlerz.   Tuż po wojnie gospodarzem parafii został ks. Józef Gałda, który w latach 1945–1947 zlecił Janowi Mrozowi z Łodzi malowanie wnętrza kościoła.
Od 18 lat proboszczem parafii św. Andrzeja Apostoła w Małyniu jest ks. Sylweriusz Franciszek Antczak, który od początku pełnienia funkcji konsekwentnie realizował plan przygotowania parafian do obchodów stulecia powstania kościoła. Zwieńczeniem starań księdza proboszcza i wiernych jest odrestaurowany kościół. W roku jubileuszu, 16 marca 2013 r., biskup włocławski Wiesław Mering dokonał konsekracji marmurowego ołtarza soborowego.
Kościół stanowi zabytek architektoniczny, posiada cenne wyposażenie. Uwagę zwraca barokowy ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIII w., a także ołtarze boczne (XVII i poł. XIX w.). Cenny jest też znaleziony 4 października 2006 r. obraz św. Franciszka i dwie chrzcielnice: kamienna gotycka z  II poł. XV w. (jest ustawiona w kruchcie) i drewniana renesansowa z 1555 r., która służy do dziś podczas udzielania sakramentu chrztu. Chrzcielnica ta, wraz z ołtarzem głównym ocalały z pożaru świątyni w 1907 r. Staraniem ks. Sylweriusza Antczaka wszystkie wymienione elementy wyposażenia zostały odrestaurowane. Należy też wspomnieć organy kościelne z 1884 r. z fragmentami dekoracji z II poł. XVII w. Z upływem czasu przestały jednak funkcjonować. W czerwcu 2006 r. sprowadzono z Włoch czterdziestogłosowe organy firmy Alborn. Obecnie są ustawione przy ołtarzu bocznym.
Ostatnie pięciolecie upłynęło pod znakiem wzmożonych przygotowań do jubileuszu stulecia świątyni. W 2010 r. zakończono renowację ołtarza i prezbiterium. Wkrótce rozpoczęto dalsze działania. Wnętrze zostało odnowione i wzbogaciło się o kamienny ołtarz z mensą i ambonę. Marmur sprowadzono z Portugalii, a płyty, z których ułożono posadzkę w prezbiterium – z Indii.  
Do podniosłych obchodów jubileuszowych wierni byli przygotowywani duchowo; ksiądz proboszcz, w trosce o rozwój duchowy powierzonego mu ludu, organizował rekolekcje, misje święte (2012 r.). Uroczyście obchodzono w parafii jubileusze małżeńskie i osiemnaste urodziny parafian. Ponadto odbywały się koncerty muzyczne. W akordeonowym wystąpił ks. Cezary Jabłoński. Wykonawcami koncertów organowych byli m.in. ks. prof. Andrzej Tańcula z Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku, Krzysztof Niegowski, muzyk, kompozytor z Kalisza i Jakub Garbacz, pierwszy organista archidiecezji łódzkiej. Liczną publiczność zgromadziły również koncerty Joanny Woszczyk-Garbacz (flet poprzeczny) i wywodzącego się z parafii Małyń prof. Nikodema Antosika, fagocisty. Gościem parafii był również Michał Piela, aktor znany m.in. z serialu Ojciec Mateusz.  
Uwieńczeniem dzieła odnowy kościoła św. Andrzeja Apostoła była konsekracja ołtarza soborowego, której podczas Mszy św. 16 marca dokonał biskup włocławski Wiesław Mering. W homilii zaakcentował on prawdę o tym, że „Jezus Chrystus jest żywym kamieniem, na którym buduje się duchowa świątynia”, i tłumaczył, że z pozoru zimny i odpychający kamień, z którego zbudowany jest ołtarz ofiarny, stanowi wyobrażenie żywego Jezusa Chrystusa.
Wierni stali się świadkami i uczestnikami historycznego wydarzenia. Licznym udziałem i gorliwą modlitwą wychwalania i dziękczynienia Bogu Boga potwierdzili swój żywy udział w Kościele Chrystusowym.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki