Logo Przewdonik Katolicki

Promieniować świętością

Małgorzata Seklecka
Fot.

W Odolionie znajduje się pierwsza w diecezji włocławskiej świątynia parafialna, której patronem jest bł. Jan Paweł II. Obrzędu jej konsekracji przez poświęcenie dokonał 10 czerwca 2012 r. biskup włocławski Wiesław A. Mering. Patronką parafii, erygowanej 27 kwietnia 1996 r. przez biskupa diecezjalnego Bronisława Dembowskiego, jest Matka Boża Fatimska.

 

Patronalny odpust stanowi ważne wydarzenie dla wspólnoty. Tym bardziej jeśli jest celebrowany po raz pierwszy, tak jak w Odolionie (dekanat nieszawski), gdzie był obchodzony 22 października, w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. Dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Janusza Stanowskiego i wiernych obchody miały godną oprawę. Suma odpustowa pozwoliła  rozważać znaczenie wiary oraz zaufania Bogu w życiu człowieka na przykładzie Ojca Świętego, bł. Jana Pawła II. Pomocą dla wiernych w tej refleksji była homilia, którą podczas Mszy św. o godz. 17.00 wygłosił ks. bp Mering. Pod jego przewodnictwem liturgię sprawowali ks. prałat Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej, i ks. kanonik Henryk Kołodziejczyk (od 2003 r. do 27 sierpnia był on proboszczem w Odolionie; obecnie jest proboszczem parafii bł. Michała Kozala BM w Lipnie). W Mszy św. uczestniczyło duchowieństwo dekanatu nieszawskiego z dziekanem, ks. prałatem Grzegorzem Karolakiem, oraz ks. prałat Jerzy Dylewski, proboszcz parafii Kłodawa. Licznie przybyli wierni, obecne były poczty sztandarowe. Śpiewy liturgiczne wykonał chór parafialny.
W homilii ks. bp Mering ukazał Ojca Świętego jako człowieka nieprzeciętnego, powołanego przez Boga do kierowania Kościołem, uobecniającego dla nas wszystkich Boży majestat, autorytet. W imię wierności Jezusowi Jan Paweł II do końca pełnił zadanie, jakie na jego barki złożył Chrystus. Biskup Rzymu realnie symbolizuje obecność i działanie Boga wśród swego ludu. Nazywamy papieża Ojcem Świętym z racji jego funkcji. „Świętość jest naczelną cechą każdego chrześcijanina. Od każdego z nas Bóg spodziewa się świętości, do której jesteśmy powołani. Naszym obowiązkiem jest trwać na ziemi i promieniować świętością, która oznacza więź z Bogiem, ludzką dążność do ideału, w imię Jezusa Chrystusa” – tłumaczył kaznodzieja.
Po Mszy św. ks. Janusz Stanowski złożył dziękczynienie Bogu za łaski, którymi obdarza parafię. Pasterzowi diecezji podziękował za przewodniczenie uroczystości, za homilię i modlitwę w intencji wiernych, którzy potrzebują wskazań, wsparcia, ewangelicznego podtrzymania. Wyraził również wdzięczność za poświęcenie kościelnych dzwonów. Podziękowanie za wspólną modlitwę otrzymali kapłani i parafianie. Następnie ks. Artur Niemira poprowadził przed Najświętszym Sakramentem Litanię do bł. Jana Pawła II. Uroczystość zwieńczyła procesja eucharystyczna wokół kościoła. Ufundowane przez parafian, umieszczone w kościelnej wieży dzwony, które poświęcił ks. bp Mering, noszą imiona: Bł. Jan Paweł II i Św. Józef.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki