Aby odnowić wiarę

Po raz czwarty diecezjanie uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę z czuwaniem nocnym. W tym roku towarzyszyło im hasło Mocni wiarą. Pielgrzymowali z relikwiami patronów Polski świętych biskupów męczenników Wojciecha i Stanisława.
Czyta się kilka minut

Po raz czwarty diecezjanie uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę z czuwaniem nocnym. W tym roku towarzyszyło im hasło „Mocni wiarą”. Pielgrzymowali z relikwiami patronów Polski świętych biskupów męczenników – Wojciecha i Stanisława. „Mocni wiarą” przybyli, aby zawierzyć wszystkie swoje sprawy Matce Bożej. Stałe punkty programu, takie jak Msza św., Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski, poświęcone były wierze. Aby ją odnowić,  pielgrzymi rozmyślali nad trzema ważnymi etapami chrześcijańskiego życia.

 
Chrzest święty
Ekonom diecezji bydgoskiej ks. prałat Przemysław Książek, który reprezentował pasterza diecezji, podkreślił, że pielgrzymka rozpoczyna się od rozważania prawdy o chrzcie św. – Zostaliśmy kiedyś ochrzczeni i staliśmy się chrześcijanami, i przez ten fakt mamy prawo do rzeczywistości Bożej, do życia wiecznego, staliśmy się nie tylko stworzeniem, ale także dziećmi Bożymi – powiedział.
 
Nowe bierzmowanie
Wierni uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, którego rozważania dotyczyły sakramentu bierzmowania jako etapu świadomego wyboru życia wiarą. Rozmyślania poprowadził ks. Krzysztof Buchholz, diecezjalny duszpasterz akademicki. – Jesteśmy przed Tobą, my, grzeszne Twoje dzieci, ciągle za słabe w wierze, ale bardzo pragnące umocnienia w wierze. Przybywamy w asyście bohaterów wiary, świętych Wojciecha i Stanisława, podziwiamy, Maryjo, Twoją wiarę. Duch Święty roznieca w nas iskrę wiary i głęboko w sercu czujemy, że podobnie jak Oni, my też tak możemy – mówił.
Podczas rozważań została przekazana świeca wiary. Jako znak, który znajduje się w każdej parafii diecezji bydgoskiej. – Z Tobą prosimy o nowe bierzmowanie, o Ducha Świętego, o jego dary, aby nas odnowił i umocnił naszą wiarę, tak byśmy stali się jasnym światłem dla świata, co niech symbolizuje ta piękna świeca, którą ofiaruje Ci nasza bydgoska diecezja – dodał ks. Buchholz.
 
Eucharystia
Ważnym punktem pielgrzymki stała się Msza św. o północy, której przewodniczył ks. Jarosław Antkowiak, proboszcz parafii św. Wojciecha w Bydgoszczy. W wygłoszonej homilii podkreślił, że głównym elementem życia współczesnego chrześcijanina jest Eucharystia, która rodzi wiarę. – Ten Bóg, który „nie mieści się” w naszej głowie, a który tak bardzo chce mieszkać w naszym sercu, zgromadził nas tutaj na Eucharystii. Na Eucharystii, która wymaga wiary. Na Eucharystii, która potrafi rodzić wiarę w sercu człowieka. Musimy zatrzymać się nad prawdą o wierze. Wiara jest bowiem zaufaniem wobec Boga, że to On chce nas przeprowadzić przez to, co nazywamy ziemskim pielgrzymowaniem – powiedział.
Różaniec oraz rozważania w trakcie nocnego czuwania, a także śpiewy, poprowadziła młodzież z DA „Martyria”. W diecezjalnej pielgrzymce wzięło udział 875 wiernych, w tym 22 kapłanów. Jej koordynatorem był ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 44/2012