Logo Przewdonik Katolicki

Umieli pięknie żyć

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Fot.

Wydaje się, że obok patrona polskiego harcerstwa bł. ks. Wincentego Frelichowskiego, to właśnie błogosławieni oratorianie są dziś najbardziej rozpoznawalnymi przez wiernych przedstawicielami świadków wiary wyniesionych na ołtarze w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

 

Beatyfikacja Poznańskiej Piątki, dokonana 13 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II, umożliwiła rozwój ich kultu w kościele lokalnym i w środowiskach salezjańskich. Pojawiły się zatem nowe możliwości propagowania świadectwa ich życia, zachęcania wiernych do korzystania z duchowego dziedzictwa, które po sobie pozostawili. Po 1999 r. popularność błogosławionych wychowanków salezjańskich z Poznania za sprawą wielu inicjatyw przekroczyła także granice Polski.

 

Patroni salezjańskich ośrodków młodzieżowych

Naturalnym środowiskiem, w którym promuje się świętość Poznańskiej Piątki, są odbiorcy salezjańskiego posłannictwa. Nasi bohaterowie ugruntowali przecież swoją wiarę i pobożność wyniesioną z domów rodzinnych w poznańskim oratorium przy ul. Wronieckiej. Nie dziwi więc fakt, że po akcie beatyfikacji stali się patronami wielu dzieł salezjańskich w Polsce. Ich imię nosi kilka oratoriów, a w stolicy Wielkopolski patronują też szkołom prowadzonym przez duchowych synów św. Jana Bosko.

Od kilku lat salezjanie organizują regularnie dla młodzieży pielgrzymki „Szlakiem męczeństwa Poznańskiej Piątki”. Natomiast historia męczenników opowiedziana przez Mariana Orłonia w książce Wierni do końca została przetłumaczona na język włoski i niemiecki, dzięki czemu z Piątką mają okazję zaprzyjaźnić się młodzi w wielu ośrodkach salezjańskich w Europie. 

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki