Logo Przewdonik Katolicki

Wiara, wolność, niezależność

Jolanta Hajdasz
Fot.

Jeszcze do niedawna media katolickie wPolsce traktowane były jak mało znaczące, niszowe wydawnictwa, które niewiele wspólnego mają zgalopującą, wielobarwną rzeczywistością świecką. Dziś się to zmienia. Czy na stałe?

Jeszcze do niedawna media katolickie w Polsce traktowane były jak mało znaczące, niszowe wydawnictwa, które niewiele wspólnego mają z galopującą, wielobarwną rzeczywistością świecką. Dziś się to zmienia. Czy na stałe?

 

 

Jesienią w całej Polsce organizowane są wyjazdy na manifestację w obronie Telewizji Trwam, która odbędzie się 29 września w Warszawie. Dziesiątki, a może nawet setki tysięcy ludzi – jak zapowiadają organizatorzy – będą manifestować w stolicy przeciwko dyskryminacji katolickiej stacji oraz polityce społeczno-gospodarczej rządu Donalda Tuska. Większość protestujących dotrze do Warszawy w grupach, które organizowane są przez Rodzinę Radia Maryja, Komitet SOS dla Telewizji Trwam, parafie, biura poselskie, komisje związkowe NSZZ „Solidarność” i inne organizacje społeczne. Już wiadomo, że każdy z regionów Związku (jest ich prawie 40) przyśle do Warszawy przynajmniej kilka autokarów, bo zainteresowanie marszem jest ogromne. Główne hasło protestu to „Obudź się Polsko”, główną intencją zaś jest wsparcie katolickiej telewizji w jej walce z państwowym gigantem, Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Stała się ona symbolem dyskryminacji katolików w naszym państwie.

 

Majteczki w kropeczki

„Dyskryminacja”, „wykluczenie”, „eliminowanie” to słowa, które same cisną się na usta, gdy weźmie się dziś do ręki pilot do telewizora w takich miastach jak Poznań, gdzie od kilku miesięcy odbierać można ofertę słynnego multipleksu pierwszego. I jakie nowe stacje możemy obejrzeć na ekranie? Na jednym kanale cały czas teledyski, panie i dziewczęta w strojach kąpielowych tańczące przy basenie lub w starej hali fabrycznej w rytm dyskotekowych przebojów, kanał drugi to podróż do przeszłości, jakbyśmy cofnęli się w czasie do początku lat 90., non stop disco polo, nagrywane na koncertach kamerą VHS (czy ktoś jeszcze pamięta, co to było), tak więc od rana do wieczora „majteczki w kropeczki, oho ho ho” na przemian z wiekopomnym dziełem polskiego stylu dance „on zimny, ona gorąca”. Kanał kolejny to królestwo rodziny Kiepskich, jeśli drogi czytelniku naszej katolickiej gazety cokolwiek ci mówi to nazwisko. Kiepskim towarzyszą oczywiście podobne, wielokrotnie emitowane w Polsacie seriale i sitcomy o podobnym poziomie rechotu mieszanego z oklaskami. Kanał kolejny to amerykańska wersja „Mam talent” i „Tańca z gwiazdami”. Na okrągło, bez zmiany repertuaru z obowiązkowym śmiechem z generatora. Nawet ateista widzi, że coś z tymi programami jest nie tak. Dlaczego tak prymitywnie? Czy naprawdę ta jedna katolicka telewizja nie mogłaby zastąpić jednego z tych kanałów, którymi chociażby ze względu na powtarzalność oferty znudzi się nawet największy entuzjasta „majteczek”, czy innego „baya bongo”. Przynajmniej byłoby różnorodnie…

 

TV protest

Gdyby chodziło tylko o zmniejszenie ilości tandetnej rozrywki na ekranie, zapewne nikomu nie udałoby się zorganizować tak masowego poparcia dla nadawców katolickiej stacji. Tymczasem pospolite ruszenie, które towarzyszy pominięciu TV Trwam przy pierwszym podziale częstotliwości na nadawanie naziemne cyfrowe wskazuje, że chodzi już o coś więcej.

Dwa miliony trzysta siedemdziesiąt tysięcy podpisów przesłanych do KRRiTV w obronie TV Trwam, ponad 100 zorganizowanych manifestacji we wszystkich zakątkach Polski to bardzo wymowne liczby. „Świadczy to o dojrzewaniu narodu”– pisze ks. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny katolickiego tygodnika „Niedziela”. „Wydaje się, że społeczeństwo się budzi, że zaczyna domagać się swoich słusznych praw, demokratycznego postępowania ze strony władz, że odrzuca ich arogancję” – uważa kapłan redaktor. Osoby publicznie wstępujące w obronie TV Trwam mówią wprost, że jest to jedyna stacja, która nie fałszuje rzeczywistości. Warto przy tym zauważyć, że obecnie zmienia się nie tylko odbiorca, zmienia się także nadawca, a ściśle rzecz ujmując – dziennikarz, pracownik tego nadawcy. On coraz częściej, upominając się o wolność słowa i niezależność mediów, nie ukrywa już swojego katolicyzmu. Robi to Halina Łabonarska, Jan Pietrzak, Wojciech Reszczyński, Bronisław Wildstein, Jan Pospieszalski, Krzysztof Ziemiec, Przemysław Babiarz i wielu innych, nie zawsze tak znanych i tak rozpoznawalnych.

Jeszcze do niedawna w przeciętnej redakcji łatwiej było się przyznać do kaca po wieczornej imprezie niż do tego, że było się w niedzielę na Mszy św. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że w środowisku tzw. dziennikarzy świeckich coś się „dzieje”. Może jeszcze nieśmiało, może małymi kroczkami – i raczej pojedynczo, a nie szpalerem – ale z pewnością coś w tej materii się zmienia. Na lepsze dla nas, katolików. Przykładowo, w tym roku po raz pierwszy w historii w noworocznym opłatku dziennikarskim uczestniczył nuncjusz apostolski, a prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wziął udział w konferencji prasowej organizowanej z okazji ogłoszenia przez Ojca Świętego Orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Co więcej, świeckie SDP włącza się otwarcie w organizację pierwszej w historii pielgrzymki dziennikarzy na Jasną Górę, co bardzo ucieszyło jej pomysłodawców z łódzkiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. – Ta pielgrzymka zrodziła się z potrzeby serca – mówi Krzysztof  Nagrodzki, dziennikarz z KSD. Musimy się policzyć, zobaczyć, że dziennikarz katolik istnieje, że nie wstydzi się swojego katolicyzmu. W dzisiejszych czasach wiara wymaga od nas świadectwa i wielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, choć na co dzień zajmujemy się bardzo prozaicznymi, wcale nie religijnymi sprawami. Ta pielgrzymka to bardzo ważny sygnał, nawet jeśli liczba jej uczestników nie będzie imponująca. Sam fakt jej organizowania i nagłośnienia także na „świeckich” portalach wskazuje, że katolicki nie musi oznaczać niszowy.

 

Cisza, która mówi

W tym roku po raz pierwszy także dziennikarze i medioznawcy – nie watykaniści, zdecydowali się na komentowanie papieskich dokumentów, a konkretnie – 46. Orę­dzia Ojca Świętego na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Krzysztof Skowroński, Anna Pietraszak, Ewa Czaczkowska i prof. Janusz Adamowski z Uniwersytetu Warszawskiego próbowali publicznie interpretować, a tym samym popularyzować papieskie przesłanie. Wymowne, że stało się to w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej, widać, że Kościół nie stroni od mediów i że ich nie potępia. Przeciwnie, posługuje się nimi, by kształtować w ludziach kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich. Ta symbioza dziennikarze świeccy–Kościół w przeszłości nie zawsze istniała. Ale to jeszcze nie koniec zmian.


TV Trwam wchodzi do gry

W tym samym czasie, gdy przygotowywano dziennikarską pielgrzymkę i komentowano przesłanie Benedykta XVI, pojawiła się informacja, że TV Trwam chce na żywo pokazać mecz piłkarski Polska–Anglia, który ma zostać rozegrany 16 października. Ta zaskakująca wiadomość potwierdza tylko wzmocnienie potencjału stacji, którą decydenci od wielu miesięcy chcą skazać na niebyt. Śmiem twierdzić, że teraz tym bardziej będzie ona zwalczana, wchodzi bowiem na obszar zarezerwowany dotąd dla najważniejszych graczy na tym rynku. Prawa do pokazywania tych meczów nie są tanie, to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy euro. – Technicznie i organizacyjnie do takiego przedsięwzięcia jak transmisja meczu Polska–Anglia jesteśmy przygotowani – mówi mediom poseł Andrzej Jaworski, prowadzący w imieniu TV Trwam negocjacje z firmą dysponującą prawami do meczu. Czy to nie za duży wydatek dla stacji ? – Wiemy, na czym polega ten biznes. Tak jak inne stacje telewizyjne potrafimy sobie wyliczyć, kiedy transmisja będzie opłacalna – uspokaja Jaworski. I zdradza, że widać już zainteresowanie reklamodawców ewentualną transmisją meczu w TV Trwam, ale o konkretach będzie można mówić dopiero po uzyskaniu prawa do transmisji. Tu również możemy zauważyć, iż bez względu na rezultat negocjacji, sam fakt ich podjęcia jest istotny. Nie damy się zepchnąć do narożnika, nie ustąpimy – komunikują nam twórcy katolickiej telewizji. Chcemy i mamy prawo być na tym rynku.

Pierwsze komentarze internautów do tej informacji sączęsto  entuzjastyczne,  w takim internetowym stylu: „Tadek, fajny z ciebie gość, dzięki”,  „super, chcę obejrzeć mecz za darmo, wszystko mi jedno gdzie” oraz nowe, sygnalizujące zmiany w świadomości: „obejrzyj mecz, może przy okazji oglądniesz w TV Trwam wiadomości. Wyższy poziom niż tzw. tv publicznej. Banialuków tam nie opowiadają i kolejność  wiadomości jest taka, jak powinna być”.  Przez mecz do ewangelizacji  i wolności słowa? Czemu nie…           

 

 

 


 

Jan Pietrzak, satyryk

– Zachęcam do wzięcia udziału w marszu w obronie wolnych mediów. To bardzo ważny moment tego roku i w naszej historii najnowszej. Ponieważ tak się stało, że ta wolność mediów w zasadzie gdzieś wyparowała. Polsce grozi dyktatura jednej opcji prorządowych mediów. Polska jest zalewana przez propagandę rządowych mediów, a w mediach nie ma wolności. Jedyną stacją telewizyjną, w której można posłuchać prawdy, informacji i komentarzy, jest Telewizja Trwam, dlatego trzeba o nią walczyć, to się samo nie zrobi, wolność musi być wywalczana codziennie.

www.radiomaryja.pl

 

 

Red. Ewa Czaczkowska, publicystka „Rzeczpospolitej” i Areopagu21

– Tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w zasadzie mogłoby być adresowane do wszystkich, gdyż wskazuje warunki, jakie muszą być spełnione, żeby była to komunikacja efektywna. A z nią wszyscy mamy problemy, nie tylko w mediach, ale również w społeczeństwie i w polityce czy w życiu rodzinnym. Warunkiem dobrej komunikacji jest zarówno słowo, jak i milczenie. Milczenie – po to, żeby usłyszeć drugiego człowieka, żeby usłyszeć i poznać siebie oraz umiejętnie ubrać swoje myśli w słowa. To jest papieskie wołanie do nas wszystkich, a nie tylko do mediów.     KAI

 

 


I Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę 13 X 2012

Jej pomysł zrodził się w Oddziale Łódzkim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i został podjęty przez całe stowarzyszenie oraz przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Jako stały termin tych spotkań została uzgodniona z ojcami paulinami właśnie druga sobota października. Może w niej uczestniczyć każdy dziennikarz.

Program tegorocznej pielgrzymki:

  11.00–12.00 – Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem   abp. Wacława Depy – metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu,

  12.15–14.00 – spotkanie dziennikarzy w Sali Różańcowej,16.00 – modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny i wolności mediów w Polsce w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej (poprowadzą księża z KSD).

Więcej informacji na stronie: www.katolickie.media.pl.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki