Logo Przewdonik Katolicki

O świadome uczestnictwo

Łukasz Starczewski
Fot.

Ostatnio na rynku księgarskim ukazała się książka ks. Jerzego Bagrowicza pod dość zagadkowym tytułemCzy wiemy, co sprawujemy?Jej wydanie jest cenną inicjatywą na progu zapowiedzianego przez papieża Benedykta XVI Roku Wiaryi obchodów 50-lecia otwarcia II Soboru Watykańskiego.

Ostatnio na rynku księgarskim ukazała się książka ks. Jerzego Bagrowicza pod dość zagadkowym tytułem Czy wiemy, co sprawujemy? Jej wydanie jest cenną inicjatywą na progu zapowiedzianego przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary  i obchodów 50-lecia otwarcia II Soboru Watykańskiego.  

 

Zawartość książki stanowią katechezy o Mszy św. Ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz jest prezbiterem diecezji włocławskiej, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykłada katechetykę na Wydziale Teologicznym oraz pedagogikę religii na Wydziale Nauk Pedagogicznych toruńskiej uczelni. Wśród jego dokonań należy wymienić przynajmniej organizację Wydziału Teologicznego UMK i założenie czasopisma naukowego „Pedagogia Christiana”.

Zbiór zawiera nauki i homilie głoszone przez ks. Bagrowicza do wiernych z parafii  św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza (toruńskie osiedle Rybaki). Przygotowane były do odbiorców pochodzących z różnych środowisk, toteż ich język jest przystępny dla czytelnika. Nie ujmuje to bogactwu treści. Teksty oparte są na Piśmie Świętym, dokumentach Urzędu Nauczycielskiego Kościoła i licznych opracowaniach, szczególnie tych dotyczących teologii liturgii. Ich tytuły zawiera wykaz literatury zamieszczony na końcu książki.

Konstytucja Soboru Watykańskiego II o liturgii Sacrosanctum Concilium i odnowa liturgii sakramentów, zwłaszcza Eucharystii, otworzyła przed wiernymi bogactwo zawartych w nich treści. Język obrzędów stał się zrozumiały. Nie jest to koniec dzieła odnowy, kolejny jej etap – jak naucza Kościół – to formacja wiernych do świadomego uczestnictwa w czynnościach liturgicznych. Zagłębienie się w świat symboli. Zrozumienie istoty zbawczego misterium Chrystusa sprawowanego przez Kościół. Książka ks. Jerzego Bagrowicza jest pomocna w tym dziele.  Wpisuje się w proces nieprzerwanego, ustawicznego katechumenatu wiernych. Sprzyja pełnej inicjacji chrześcijan.

Cykl mistagogicznych katechez wprowadza czytelnika w znaczenie poszczególnych części Eucharystii. Objaśnia słowa, symbole. Ich lektura pozwala świadomie uczestniczyć w świętych obrzędach. Książka jest godna polecenia szerokiemu gronu odbiorców. Wszystkim, którzy pragną z pełnym zaangażowaniem celebrować liturgię, doskonalić dusze, a przez to stawać się lepszymi chrześcijanami.

­

 

 

Ks. Jerzy Bagrowicz, Czy wiemy co sprawujemy? Wtajemniczenie w liturgię Mszy Świętej, Włocławek 2012, s. 238.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki