Logo Przewdonik Katolicki

Jakie imię dla dziecka?

Ks. dr Krzysztof Michalczak
Fot.

Mam pytanie dotyczące imienia dla dziecka. Mieszkamy z żoną w Anglii, wkrótce urodzi się nasz syn. Chcemy dać mu na imię Leo. Czy są jakiekolwiek przeszkody odnośnie do chrztu lub natury prawnej, związane z nadaniem takiego a nie innego imienia dziecku.Jacek

Mam pytanie dotyczące imienia dla dziecka. Mieszkamy z żoną w Anglii, wkrótce urodzi się nasz syn. Chcemy dać mu na imię Leo. Czy są jakiekolwiek przeszkody odnośnie do chrztu lub natury prawnej, związane z nadaniem takiego a nie innego imienia dziecku.

Jacek

 

 

Zanim odpowiem na Pana pytanie, kilka słów o tym, co mówi Kościół o nadawaniu imion dzieciom lub dokładniej, dlaczego warto, by dzieci miały imiona osób świętych lub błogosławionych.

Imię jest charakterystycznym określeniem podmiotowości człowieka. Już w Starym Testamencie czytamy słowa: „Nie lękaj się, bo cię wykupiłem, wezwałem cię po imieniu, tyś moim”. Podobnie w Ewangelii wg św. Jana: „owce słuchają jego głosu, woła on je po imieniu i wyprowadza je”. Nadanie przez Boga imienia człowiekowi oznacza także według Biblii wejście na nową drogę życia. Z kolei Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza, że „podczas chrztu imię Pańskie uświęca człowieka i chrześcijanin otrzymuje swoje imię w Kościele. Może to być imię świętego, to znaczy ucznia Chrystusa, którego życie było przykładną wiernością swemu Panu” (2156).

Warto więc, by dziecko otrzymało imię świętego. Dzięki temu będzie miało dobry wzór do naśladowania, a także orędownika w niebie.

Kodeks prawa kanonicznego mówi jednak, że „rodzice, chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu” (KPK, kan. 855). „Mają troszczyć się”, tzn., że Kościół nie może wymagać, by nadawane dzieciom imiona zawsze były święte. Jednak jeżeli np. dziecko otrzymuje pierwsze imię słowiańskie (tak często się zdarza w naszej narodowej tradycji), które nie jest imieniem konkretnego świętego, wtedy należy uzupełnić je drugim imieniem świętego.

Nie wiem, czy imię Leo, którym chcą Państwo obdarzyć swoje dziecko, jest imieniem świętym. Jeżeli jest to Leon, to w kalendarzu liturgicznym są święci o takim imieniu. Jeżeli Leo nie jest imieniem świętym, a macie konkretne racje, by tak miał na imię Wasz syn, proszę pomyśleć jeszcze o drugim imieniu, by dziecko miało świętego patrona. Poznajcie jego życie, a później, gdy dorośnie, ukażcie jemu piękno tej postaci i uzasadnijcie mu Wasz wybór. Warto też nauczyć dziecko codziennej modlitwy do Boga przez swojego świętego patrona.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki