Logo Przewdonik Katolicki

Jakie imiona na bierzmowanie damskie?

| 05.05.21r

Wybór imienia do bierzmowania to niezwykle ważna kwestia.

Tradycja nadawania imion wywodzi się z Biblii. Kandydat przygotowujący się do przystąpienia do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, powinien wybrać swojego patrona. Może nim być dowolny święty lub błogosławiony uznany przez Kościół. Warto wiedzieć jakie imiona damskie, warto wybrać.

Imiona żeńskie do bierzmowania
Wybierając imiona żeńskie do bierzmowania, warto w pierwszej kolejności zapoznać się życiorysami patronów jak i ogólnym znaczeniem imion. To one, a nie brzmienie imienia powinno być kwestią decydującą. Do najpopularniejszych żeńskich imion należą:

 1. Agata - patronka artystów, matek karmiących i pielęgniarek, 

 2. Agnieszka - patronka czystości , narzeczonych i dzieci, 

 3. Anastazja - patronka cenzorów, 

 4. Anna - patronka kobiet rodzących, matek, wdów, 

 5. Barbara - patronka architektów, saperów, żołnierzy, górników, 

 6. Cecylia - patronka muzyków,

 7. Katarzyna - patronka chorych, 

 8. Klara - patronka mediów, 

 9. Łucja - patronka osób niewidomych,

 10. Maria - patronka młodzieży, 

 11. Rita - patronka spraw beznadziejnych, 

 12. Weronika - patronka praczek. 

Zwyczaj wybierania imion do bierzmowania
Bierzmowanie to sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego. Jest on uznawany przez katolików, prawosławnych i wyznawców anglikanizmu. Jego celem jest umocnienie wiary, a także silniejsze związanie z Kościołem. Warto zaznaczyć, że w Kościele katolickim zwykle bierzmowanie jest udzielane osobom między 14 a 18 rokiem życia. 
Tradycja nadawania imion przy okazji bierzmowania, ma swój początek w Nowym Testamencie, kiedy to Jezus nadawał nowe imiona osobom, które stawał się Jego uczniami. 

Czym się kierować przy wyborze imienia do bierzmowania?
Wiele osób wybierając imię do bierzmowania zwraca uwagę przede wszystkim na jego brzmienie i atrakcyjność. Jednak tak naprawdę jest to o wiele bardziej poważna kwestia niż mogłoby się wydawać. Decyzja, którą podejmie się raz nie może zostać zmieniona. Imię wybrane do bierzmowania nie może być dowolne. Sakrament religijny dopuszcza tylko imiona świętych lub błogosławionych. Dlatego wybierając imię, a raczej patrona, należy przestudiować listę świętych i błogosławionych. Warto zwrócić uwagę na ich życiorys, na to co osiągnęli i czym się wyróżnili. Jest to niezwykle istotne, ponieważ patron do bierzmowania powinien być wzorem do naśladowania. Warto także zwrócić uwagę czyim patronem jest dany święty. 
Warto zaznaczyć, że jeżeli kandydat do bierzmowania na chrzcie otrzymał imię należące do świętych, nie musi sobie wybierać kolejnego patrona, jednak jak najbardziej ma do tego prawo. Warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. 
Sakrament bierzmowania to bardzo ważny moment w życiu każdego katolika. Na stronie https://swiat-rodzicow.pl można znaleźć szeroką gamę inspiracji odnośnie prezentów i pamiątek, które można podarować bierzmowanemu z tej okazji. Dobrym wyborem mogą być wszelkie elementy biżuterii jak np. kolczyki, medaliki, bransoletki. Można także postawić na ciekawe i wartościowe książki o tematyce religijnej i na wiele innych podarunków.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki