Logo Przewdonik Katolicki

Czym krzyż dla ciebie?

ks. Tomasz Muraszewski
Fot.

Trwa peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży po parafiach i wspólnotach diecezji włocławskiej. Adorując go, wierni, zwłaszcza młodzież, przygotowują się do duchowego udziału w tegorocznych XXVI ŚDM w Madrycie (15-22 sierpnia).

 

Przygotowaniom służy m.in. analizowanie i refleksje nad orędziem papieża Benedykta XVI na Światowy Dzień Młodzieży. Ojciec Święty zaznacza: człowiekowi powinna towarzyszyć świadomość faktu, że krzyż jest częścią jego życia. Jest, mimo że wiele środowisk i osób stara się wyeliminować Boga z życia publicznego, walczy z krzyżem i przesłaniem, które on niesie. 

Przygnębiające, że również w Polsce jesteśmy świadkami takich zjawisk. Tymczasem krzyż  potwierdza to, czego wciąż doświadczamy. Nie istnieje życie bezproblemowe, o czym starają się przekonywać autorzy reklam, wydawcy większości czasopism, niektórzy publicyści czy tzw. celebryci. Takie życie jest iluzją. Znakiem zwycięstwa, największej miłości i nadziei pozostaje krzyż; dzięki Ukrzyżowanemu narzędzie zbawienia i najświętsza relikwia.

Tego rodzaju rozważania odbywały się pod Krzyżem ŚDM w parafii św. Józefa w Szpetalu Górnym. Pierwszą „stacją” był Zespół Szkół w Fabiankach. Na wprowadzenie zebrani w sali gimnastycznej uczniowie zaśpiewali: Jesteś Królem i Barkę. Krzyż ustawiono na tle dekoracji, której główną część stanowił napis: Czym krzyż dla ciebie?

Po wspólnej modlitwie wysłuchano pieśni sławiących Crux Christi, tekstów z Pisma Świętego o cierpieniu Zbawiciela i zanoszonych przez uczniów do Boga próśb o pokój. Gimnazjaliści przygotowujący się do przyjęcia bierzmowania składali pod krzyżem róże. Przypomniane zostały słowa papieża Jana Pawła II, który zachęcał każdego z nas do mężnego wypływania na głębię. Uroczystość zakończyła się modlitwą; chwilę później uczniowie podchodzili do krzyża, ze czcią dotykali go lub składali pocałunek. 

Po południu, już w kościele św. Józefa w Szpetalu Górnym, modlitwą i pieśnią adorowała krzyż młodzież wraz z zespołem muzyczym Agni. O godz. 17 Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Dariusz Fabisiak. Piszący te słowa wygłosił homilię, w której zachęcał do refleksji nad znaczeniem krzyża w jego życiu. Po Mszy św. oddawano cześć krzyżowi przez ucałowanie i adorację.

Wiara, na swój sposób, potrzebuje materialnej oczywistości. Wiele osób, widząc krzyż i mogąc go dotknąć, przeżywa ów kontakt jako wyjątkowe spotkanie z Chrystusem. Jako duszpasterze parafii Szpetal wiemy, że spotkanie z peregrynującym krzyżem ŚDM obudziło w sercach i umysłach naszej młodzieży pamięć o Bogu, który stał się człowiekiem, cierpiał i umarł po to, by nas zbawić.

Bądźże błogosławiony Krzyżu,

któryś zwyciężył śmierć, zgładził grzech,

pokonał piekło, otworzył niebios bramy

Jezu, do Krzyża Świętego

pragnę się przytulić

sens męki Twojej zrozumieć

(fragment wiersza Alicji Romaniuk)

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki