Logo Przewdonik Katolicki

Śmiały bądź, mężny bądź!

Grażyna Trzmielewska
Fot.

Przeprowadzający wizytację kanonicznej parafii Wniebowzięcia NMP w Radziejowie biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering podczas Mszy św. 13 listopada udzielił sakramentu bierzmowania ponad stu gimnazjalistom.

 

Każdy sakrament to osobiste spotkanie z Bogiem, a jego owoce zależą od Stwórcy i od człowieka. Duch Święty pomnaża w nas swoje dary: mądrość, rozum, radę, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Bożą. Ponadto umacnia człowieka do świadczenia o wierze chrześcijańskiej słowem i czynem. Młodzi radziejowianie z przejęciem i zaangażowaniem uczestniczyli w Eucharystii z udziałem proboszcza parafii ks. prałata Stanisława Łosiakowskiego, księży wikariuszy, duchowieństwa dekanalnego i licznych parafian. Księdza biskupa Meringa powitali rodzice uczniów mających przyjąć sakrament: „Wiemy, że Chrystus przynosi człowiekowi szczęście. Pragniemy, aby Duch Święty zstąpił dziś na nasze dzieci, gdyż tego potrzebują. Nie chcemy, aby chlubiły tym, co jest powodem do wstydu. Pragniemy, aby ci młodzi ludzie wyzbyli się lęku, odrzucili apatię, nabrali entuzjazmu, chęci do chrześcijańskiego działania” – tłumaczyli.
Po wysłuchaniu przez biskupa wizytatora i pozostałych zgromadzonych sprawozdania ze stanu religijno-moralnego i materialnego parafii w ciągu ostatnich pięciu lat, które złożył ks. Stanisław Łosiakowski, kontynuowano liturgię Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Po Komunii św. przedstawicielka bierzmowanych podziękowała szafarzowi sakramentu za homilię z wyrazami troski o młodzież i jej przyszłość oraz za udzielenie sakramentu. Przekonująco zabrzmiały słowa: „Ekscelencjo, dziękując za ten wielki dar, prosimy, błogosław nam na wszystkie trudy, by duch nasz młody śmiało i odważnie walczył ze złem”. Były też podziękowania dla kapłanów, katechetów, rodziców i parafian za duchowe wsparcie i modlitwy. Następnie życzenia obchodzącemu imieniny ks. proboszczowi złożyli reprezentanci młodzieży, ministrantów, Grupy Literackiej oraz inni parafianie. Należy wspomnieć, że podczas Eucharystii ks. biskup Mering poświęcił zabytkowy, odnowiony ołtarz Matki Bożej Różańcowej (prace wykonał zespół konserwatorski pod kierunkiem dr Ewy Rozmierskiej–Świerczewskiej z Torunia).
Przed udzieleniem wiernym błogosławieństwa ks. biskup Mering podziękował ks. proboszczowi za wytrwałą posługę duszpasterską w parafii i pracę w dekanacie, a wszystkim obecnym za wspólnotę modlitwy. Wysoko ocenił dojrzałość wypowiedzi młodych na temat Pisma Świętego i sakramentów, po czym zaapelował do nich: „Proszę, błagam! Nie wyrzekajcie się Chrystusa, gdyż trzeba nam pokoju i światła!” Nawiązując do liczącej ponad dwa tysiące lat historii Kościoła i nadal trwających prześladowań chrześcijan, pasterz diecezji wezwał wszystkich zebranych do męstwa i wierności Chrystusowi, bez którego nie może istnieć Europa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki