„W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” (1 Tes 5, 18). Wspaniałą okazją do dziękczynienia Bogu i ludziom pracującym na roli są doroczne dożynki. W niedzielę 11 września aura okazała się niezwykle łaskawa dla uczestników dożynek gminno-parafialnych w Czernikowie.
Delegacje z wieńcami dożynkowymi, chlebami, koszami warzyw i owoców przed godz. 12 zgromadziły się przy Urzędzie Gminnym, by w korowodzie, w asyście orkiestry dętej i strażaków, przejść do kościoła parafialnego na dziękczynną Eucharystię. Mszę św. poprzedziło błogosławieństwo figury Anioła Urodzaju; drewniana rzeźba ustawiona jest na przykościelnym parkingu.
Wierni wypełnili kościół do ostatniego miejsca. Gminę Czernikowo reprezentował wójt Zdzisław Gawroński. Obecny był starosta powiatu toruńskiego Mirosław Graczyk oraz komendant Komisariatu Policji w Lubiczu podinsp. Zbigniew Świątecki. Liturgii Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. kanonik Piotr Siołkowski; koncelebrował i homilię wygłosił ks. Józef Dębiński. Mówił m.in. o chlebie, który zaspokaja nasz głód na ziemi, a także o Chlebie konsekrowanym, który daje życie wieczne. Zgromadzeni złożyli dziękczynienie Bogu za tegoroczne zbiory, modlili się o sprawiedliwy podział owoców ziemi i pracy rąk ludzkich. Wyrazili wdzięczność rolnikom za ich ciężką, uczciwą pracę wykonywaną w nie zawsze sprzyjających warunkach pogodowych.
Parafii w Czernikowie, wraz ze św. Bartłomiejem Apostołem, któremu dedykowana jest świątynia, patronuje Najświętsza Maryja Panna. Odpust ku Jej czci przypada w święto Narodzenia NMP – 8 września. Przeniesiony w tym roku na najbliższą niedzielę, obchodzony był jednocześnie z uroczystością dziękczynienia Bogu za urodzaje. Dlatego zwieńczeniem modlitw była procesja eucharystyczna wokół kościoła.
Po liturgii udano się w korowodzie na boisko szkolne, gdzie ogłoszono wyniki konkursów. Decyzją komisji oceniającej w składzie: piszący te słowa wikariusz parafii oraz Dariusz Chrobak i Ewa Barszczyk, pierwszą nagrodę w konkursie na najpiękniej upleciony wieniec dożynkowy otrzymało sołectwo Czernikowo, drugą – sołectwo Steklinek, trzecią – sołectwo Jackowo. Najwyższe uznanie komisji zyskał bochen dożynkowego chleba upieczony przez mieszkańców sołectwa Wygoda. Kolejne miejsca w tym konkursie zajęły sołectwa: Steklin i Kiełpiny. Z kolei najbardziej malownicze kompozycje z warzyw i owoców ułożyli mieszkańcy (a najpewniej mieszkanki) sołectw: Witowąż, Skwirynowo i Kijaszkowo-Kijaszkówiec. Wójt gminy i ksiądz proboszcz wręczyli zwycięzcom nagrody, a pozostałym uczestnikom konkursów serdecznie pogratulowali.
„Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić, i ziemi błogosławić, i ludziom za pomoc podziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?” – pisał ponad wiek temu Zygmunt Gloger (Rok polski w życiu, tradycji i pieśni). Również w Czernikowie, zgodnie z dawnym obyczajem, dalszą część świętowania wypełniła zabawa na ludową nutę.