Logo Przewdonik Katolicki

Rodzina katolicka współczesnym Betlejem

Katarzyna Łakomiak
Fot.

Rzesze wiernych wypełniły 6 stycznia bazylikę św. Józefa w Kaliszu, by uczestniczyć w pierwszoczwartkowej modlitwie w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

 

 

Pierwsze spotkanie w nowym roku przypadające w uroczystość Objawienia Pańskiego odbyło się pod hasłem: „Rok liturgiczny w rodzinie katolickiej. O sposobach świętowania we wspólnocie Kościoła domowego”. Witając przybyłych wiernych, kustosz sanktuarium św. Józefa ks. prałat Jacek Plota odniósł się do listu pasterskiego Episkopatu Polski, zwłaszcza do znaczenia święta, w które wpisało się styczniowe spotkanie. Podkreślił, że historia Mędrców „to głęboki w treści symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary”.

Następnie konferencję na temat świętowania w rodzinie wygłosili Rita i Leonard Kostkowie wraz z córką Sylwią (na zdjęciu) z Ogniska Kultury Rodzinnej „Hubertówka” w Kudypach. W słowie połączonym z prezentacją w niezwykle barwny sposób pokazali piękno życia rodzinnego. Ubrani w regionalne, warmińskie stroje opowiadali o zwyczajach panujących w ich domu. Podkreślili też swoje przywiązanie do pewnych przedmiotów, które ze sobą przywieźli, m.in. starego modlitewnika babci, figury Dzieciątka Jezus, która jest w ich rodzinie od pokoleń czy krzyża, którym rodzice błogosławią swoje dzieci. Niezwykle wzruszająca była ich opowieść o świętach przeżywanych w rodzinnym gronie prawie czterdziestu osób. Wielkie znaczenie mają wówczas rozmowy odbywane przy stole i specjalne miejsce przeznaczone na domowy ołtarzyk.

Spotkanie zakończyła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil Wilski. W homilii podkreślił on znaczenie powrotu do przeżywania uroczystości Objawienia Pańskiego jako dnia wolnego od pracy oraz wskazał na jej charakter. – To najstarsze i centralne święto, w którym celebrujemy narodziny Pana naszego Jezusa Chrystusa – zauważył biskup dodając, że Nowonarodzony „przynosi zbawienie wszystkim ludziom”. Po zakończonej liturgii ponownie głos zabrali państwo Kostkowie dzieląc się z wiernymi pięknym świadectwem bezgranicznego zaufania Bogu w wychowywaniu chorego dziecka i walki o poczęte życie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki