Logo Przewdonik Katolicki

Symbolika i wystrój świątyni chrześcijańskiej

ks. Krzysztof Konecki
Fot.

Ks. Roman Walczak, Symbolika i wystrój świątyni chrześcijańskiej. Przewodnik po współczesnej architekturze wnętrz sakralnych według soborowych dokumentów Kościoła i aktualnego prawa kościelnego, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, Włocławek 2011, s. 137.

Ks. Roman Walczak, prezbiter diecezji włocławskiej, ukończył studia w Papieskiej Akademii Dyplomatyczne. Obecnie pracuje jako sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Portugalii. Książka, którą napisał, wydana w języku polskim i włoskim (nakładem Liberia Editrice Vaticana), zawiera obszerne wprowadzenie autorstwa ks. abp. Piero Mariniego, długoletniego ceremoniarza liturgii papieskich i współpracownika Ojca Świętego Jana Pawła II.

Tytuły i treść trzech rozdziałów książki wynikają konsekwentnie z tematu i są ze sobą logicznie związane. Rozdział I (s. 14–46) ma charakter introdukcji i zawiera podstawy do rozważań prowadzonych w kolejnych rozdziałach. Autor omawia tu pochodzenie i teologiczną symbolikę świątyni. W konkluzji dochodzi do wniosku, że świątynia przedstawia przede wszystkim Ciało Chrystusa, jedyną świątynię Nowego Testamentu. Rozdział II (s. 47–86) traktuje o przestrzeni celebracji mszalnej. Omówione są trzy miejsca „strategiczne” tej przestrzeni, przy których dokonuje się celebracja Eucharystii i w których „dzieje się” historia zbawienia. W myśl Ogólnego Wprowadzenia do Mszału rzymskiego są to: miejsce przewodniczenia, ambona i ołtarza. Ks. Walczak daje tło historyczne, następnie mówi o funkcji danego miejsca, jego znaczeniu i podstawach teologicznych, o formie i stylu wykonania go w świetle obowiązujących przepisów prawno-liturgicznych. Referowanie każdego z miejsc ilustruje przykładami widocznymi na współczesnych i historycznych zdjęciach i rycinach. Rozdział III (s. 87–122) dotyczy przestrzeni celebracji pozamszalnej. Posługując się konsekwentnie tą samą metodą, autor mówi o wymogach prawno-liturgicznych dotyczących miejsca udzielania chrztu, sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, miejsca przechowywania Najświętszego Sakramentu oraz wyposażenia nawy kościoła.   
Z nieukrywaną satysfakcją stwierdzam, że książkę przygotowano bardzo profesjonalnie. Od strony merytorycznej i formalnej opracowana jest starannie i rzetelnie. Uczyniono zadość wszystkim surowym rygorom opracowań naukowych. Chociaż publikacja dotyczy problematyki bardzo specjalistycznej, to jednak jasno wyraża tematykę. Treści są przystępne, zrozumiałe dla każdego czytelnika.  
Chwaląc walory publikacji nie sposób nie wspomnieć o bogatej bibliografii przedmiotu. Autorowi udało się ją zebrać w stopniu niemal kompletnym (będzie bardzo cenna dla osób, które zechcą się zająć tym samym zagadnieniem). Również od strony edytorskiej książka prezentuje się na najwyższym poziomie. Szatę graficzną przemyślano w każdym szczególe: wspomnijmy elegancką czcionkę, dobrą jakość barwnych ilustracji, twardą oprawę.
Po Symbolikę i wystrój świątyni chrześcijańskiej z pewnością sięgną z zainteresowaniem osoby zajmujące się projektowaniem i wznoszeniem kościołów oraz adaptacją starych wnętrz do obecnych wymogów prawa liturgicznego. Bardzo polecam ją architektom, studentom wydziałów sztuki i architektury, alumnom oraz duszpasterzom zatroskanym o autentyczne piękno świątyni. Lektura pozwoli zapoznać się z bogatym dziedzictwem budownictwa i sztuki sakralnej, jak też poznać i zrozumieć współczesne potrzeby i wymagania prawno-liturgiczne Kościoła w tym zakresie.
Za tę ważną i potrzebną publikację ks. Romanowi Walczakowi i Wydawnictwu Duszpasterstwa Rolników należą się podziękowania i serdeczne gratulacje.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki